Fotolia_44194453_Subscription_XL-1

دو سوال از شما: 1.) آیا مشکل چاقی دارید؟ 2.) آیا با چاقی مشکلی دارید؟ اگر جوابتان به گزینه شماره 1 “بله ” و به گزینه شماره 2 “خیر” است پس خبر خوبی برایتان داریم: اینکه بدانید چرا چاق هستید می تواند به شما یاری کند تا وزنتان را زود تر کاهش دهید.

موسسه National Weight Control Registry-NWCR تعداد 10,000 نفر که مقدار قابل توجهی وزن کم کرده بودند را پیگیری کرد و سوابق آنها را طی دوره زمانی طولانی مدت نگهداری کرد. افرادی که عادت های زیر را رعایت نمی کردند احتمال بیشتری داشت که اضافه وزن داشته باشند یا دچار فربگی باشند. در ادامه 5 دلیل محتمل چاق بودن تان آمده است:

1. شما صبحانه نمی خورید.

بر طبق تحقیق موسسه NWCR, گزارش شده که 78% از افرادی که در کاهش و ثابت نگه داشتن وزن شان موفق بودند هفت روز هفته به طور مرتب صبحانه می خورند. تنها 4% از افراد سالم صبحانه نمی خورند. پس کاری باید بکنید: برای خودتان هر روز صبحانه سالم درست کنید. غذاهایی مانند میوه های تازه, اسموتی (Smoothie), تخم مرغ, قهوه (بدون خامه و شکر), چای, و غلات سبوس دار.

2. شما خودتان را باندازه کافی وزن نمی کنید.

75% از افرادی که وزن شان را سالم و ثابت نگه می دارند, خودشان را دست کم هفته ای یکبار وزن می کنند. اگر با خودتان کلنجار می روید تا از شر وزن اضافی تان خلاص شوید, ترازو تهیه کنید و خودتان را هفته ای چند مرتبه وزن کنید. اینکار به شما امکان می دهد به اهداف سلامتی تان بچسبید و پیشرفت قابل اندازه گیری تان را به چشم ببینید.

3. شما خیلی تلویزیون تماشا می کنید.

این یکی از بزرگترین دلایل اضافه وزن تان است: ساعت های متمادی روبروی تلویزیون. 62% از افرادی که در تحقیق موسسه NWCR حضور داشتند؛ دست کم هفته ای 10 ساعت برنامه تلویزیونی نگاه می کردند. از روبروی تلویزیون بلند شوید و کمی فعالیت ورزشی داشته باشید.

4. شما باندازه کافی ورزش نمی کنید.

صحبت از ورزش شد, 90% از جمعیت سالم بصورت متوسط 1 ساعت در روز تمرین می کنند. فکر می کنید زمان کافی برای ورزش کردن ندارید؟ این نکات طرز فکر تان را تغییر می دهد.

5. شما مواد غذایی سالم مصرف نمی کنید.

این یکی باید دیگر واضح باشد. بزرگترین دلیل چاق بودن مردم بخاطر چیزهایی است که می خورند. عادات سلامتی خوب با یک رژیم غذایی خوب شروع می شود. مواد غذایی کامل, طبیعی, و فرآوری نشده مانند اینها مصرف کنید:

  • میوه ها و سبزیجات
  • آجیل و دانه ها
  • گوشت بدون چربی و تخم مرغ از حیواناتی که در مرتع پرورش یافته اند
  • چربی های سالمی مانند روغن زیتون, روغن نارگیل, و شکلات تلخ
  • غلات سبوس دار

چطور وزنمان را کاهش دهیم؟

وزن کم کردن دشوار است. برای اکثر مردم, نیاز به تغییراتی در رژیم غذایی, در عادات ورزشی, و تغییر در نگرش شان دارد. در اینجا چگونگی انجام اینکار آمده است:

1. اهداف سلامتی برای خودتان تعیین کنید.

اگر اضافه وزن دارید و می خواهید این وضعیت را تغییر دهید, اولین قدم این است که تصمیم بگیرید وزن مد نظرتان چه مقدار می خواهید باشد. هدف تان را بنویسید و تاریخ اتمامی برای آن در نظر بگیرید.

2. از کارهای کوچک شروع کنید.

تغییر ساختار رفتاری چیزی است که یک شبه اتفاق نمی افتد. پس با انجام 1-2 کار در هفته شروع کنید. برای هفته اول به خوردن 5 وعده سبزیجات در روز و 2 روز در هفته تمرین ورزشی متعهد شوید, سپس هر هفته مقداری به آن اضافه کنید.

3. اینکه چه مقدار می خورید و مدت تمرین تان را ثبت کنید.

حالا زمان شروع کار برای رسیدن به هدف فرا رسیده است. بهترین راه برای اینکه به رژیم غذایی و تمرینی تان بچسبید این است که آنرا ثبت کنید. مقدار زیادی وب سایت و نرم افزار برای اینکار وجود دارد. یا می توانید از شیوه سنتی استفاده کنید و دفترچه یادداشت رژیم غذایی و تمرینی داشته باشید. راههای که برای شما جواب می دهد را بیابید و هر کاری که تکمیل می کنید یادداشت کنید.

4. ارزیابی و تنظیم مجدد داشته باشید.

هر ماهه باید به اهداف تان نگاهی بیاندازید و ببینید که چه پیشرفتی در جهت تکمیل اهداف تان داشته اید. اگر جایی که قرار بوده باشید نیستید, کمی تغییر در کارتان بدهید. تمرینات مختلف ورزشی را امتحان کنید و یا برخی از غذاهای که بیش از سایرین مصرف می کنید را قطع کنید. کاهش وزن و نگه داشتن آن موضوعی کاملا شخصی است. ببینید چه کاری برای شما جواب می دهد و سفت و سخت به آن بچسبید.

منبع-جنی