54fe8b19e195a-ghk-common-mistakes-to-avoid-at-the-salon-hair-wash-s2

شامپوکردن موها نیازمند رعایت نکات مهمی است بهتر است بیشتر از موهایتان مراقبت کنید و از شامپوهای مناسب برای موهایتان استفاده کنید هر مویی جنس مخصوصی دارد و شست و شوی خاص مخصوص به خود را میطلبدحین شستن موهای چگونه با آن ها رفتار میکنید ؟نوع شامپویی که موهایتان را با آن می شویید ثابت است و تغییر نمیکند هر روز به حمام می روید؟راهنمایی های موثری در این باره برایتان داریم کافیست نگاهی به ادامه مطلب بیندازید.

 

شستن موها یک کار آسان است، اینطور نیست؟ چند بار می‌شویید و آبکشی می‌کنید. اما شامپو زدن در حقیقت کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.
با اینکه عمل شستن موها کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، انتخاب‌های شما در رابطه با نوع محصولات، دمای آب و برنامه شستشوی موها تاثیر زیادی بر کیفیت موهایتان خواهد داشت. اگر درست شامپو نزنید، ممکن است موهای‌تان را بشکنید یا به آنها آسیب بزنید. در این مطلب، شما را با بایدها و نبایدهای رایج در زمینه شامپو بیشتر آشنا می‌کنیم.
اشتباه 1: یک فرمول مشخص را بر اساس نوع موهای خود انتخاب می‌کنید
انتخاب شامپو بر اساس نوع موهایتان -چرب، خشک یا رنگ‌شده- یک امر طبیعی است؛ اما این کار گاهی نتیجه نمی‌دهد. شامپوی معمولی شما ممکن است برای موی معمولی دوست‌تان مناسب نباشد. از سوی دیگر، موهای خشک به شامپوی مخصوص خود نیاز دارند. متخصصان توصیه می‌کنند که شامپوی مورد نظر خود را بر اساس بافت موی‌تان انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
اشتباه 2: موهایتان را سریع و خشن شامپو می‌زنید
اگر در کمتر از 5 دقیقه شامپو می‌زنید و از حمام بیرون می‌آیید، احتمالا موهایتان را خوب نمی‌شویید. بیشتر افراد موهای خود را به اندازه کافی خیس نمی‌کنند. در این شرایط، شامپو در موهای چرب و روغنی نفوذ نمی‌کند. اگر موهایتان را کاملا خیس نکنید، شامپو به طور مساوی در اقصی‌ نقاط مو پخش نمی‌‌شود. بنابراین، فقط بخش کمی از موها تمیز خواهد شد.
اشتباه 3: فکر می‌کنید نمی‌توانید هر روز موهایتان را بشویید
خیلی‌ها گمان می‌کنند که شستن هر روزه موها باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو و بی‌حالت شدن آن می‌شود. اما این یک باور غلط است. شما هر روز صورت‌تان را می‌شویید، اما خشک نمی‌شود. این مسئله در مورد موی سرتان نیز صدق می‌کند. در واقع، این آب است که موی شما را نرم و منعطف نگه می‌دارد، نه چربی. بنابراین، اگر می‌خواهید موی چرب و بدبو نداشته باشید، هر روز سرتان را با آب بشویید.
اشتباه 4: بیش از حد از شامپو خشک‌ استفاده می‌کنید
شامپو خشک یک نعمت الهی است که به موهای شما زیبایی خاصی می‌بخشد؛ اما استفاده بیش از حد از یک چیز خوب نیز ضررهای خودش را دارد. استفاده بیش از حد از شامپو خشک‌ باعث ترکیب محتویات شامپو با گرد و خاک، چربی و باکتری‌های فرق سر شده و منافذ پوست سر را مسدود خواهد کرد. بنابراین، استفاده از شامپو خشک‌ها‌ را به حداقل برسانید.
اشتباه 5: دائما از یک شامپو استفاده می‌کنید
شاید شنیده باشید که مو پس از مدتی به یک شامپوی خاص عادت می‌کند، اما این حرف درست نیست. نیازهای موی ممکن است تغییر کنند. تغییر فصل، مدل مو، رنگ کردن و عوامل دیگر نیازهای مو را تغییر می‌دهند. شامپو مثل یک داروست و تنها در زمان مناسب موثر است. مثلا، در ماه‌های گرم و مرطوب تابستان، شامپوی نرم‌کننده و در ماه‌های سرد و خشک زمستان، شامپوی حجم دهنده به کمک موهای شما خواهند آمد.
اشتباه 6: کمی زیادی با شور و شوق سرتان را ماساژ می‌دهید
همه عاشق اسکراب مو هستند، اما نباید این کار را در خانه انجام دهید. ماساژ سفت و سخت مو می‌تواند باعث گره خوردن تارهای مو شده و آنها را بشکند. متخصصان توصیه می‌کنند از نوک انگشتان خود برای پخش کردن شامپو در بین تارهای مو استفاده کنید و به جای حرکات دایره‌ای ‌آنها را عقب و جلو ببرید تا از گره خوردن موها جلوگیری کنید. یک توصیه‌ی مهم دیگر این است که هرگز موهای آغشته به شامپویتان را بالای سرتان گوجه نکنید؛ درست است که این حرکت در تبلیغات جالب و جذاب به نظر می‌رسد، اما منجر به شکستگی شدید موها می‌شود.
اشتباه 7: از محصولات ترکیبی استفاده می‌کنید
این روزها بازار پر است از محصولات ترکیبی شستشوی مو. بسیاری از افراد به جای شامپو از کرم‌های پاک‌کننده استفاده می‌کنند که نرم‌کننده و شامپو را باهم دارد. اما بهتر است بدانید این محصولات نمی‌توانند همان کاری را بکنند که استفاده از شامپو و بعد نرم‌کننده می‌کند. آیا تا به حال قبل از استفاده از پاک‌کننده، از مرطوب‌کننده استفاده کرده‌اید؟ یا شده است که صورت‌تان را تنها با مرطوب کننده تمیز نگه دارید و آن را هفته‌ای یک بار بشورید؟ پوست سر هم پوست محسوب می‌شود. از این رو، نحوه مراقبت از آن باید طبق روال باشد. اگر موهای کوتاه و آسیب‌دیده دارید، شستشوی بدون شامپو مو یک گزینه موقتی خواهد بود. اما اگر موی رنگ کرده دارید یا پوست سرتان حساس است، نباید از این ترفند استفاده کنید. در هر یک از این شرایط به یک شامپوی خاص نیاز خواهید داشت.
اشتباه 8: بخار را دوست دارید
شما می‌توانید در حالیکه مشغول شامپو زدن هستید، سرتان را زیر آب داغی بگیرید که در حال بخار کردن است. اما نباید این کار را زیاد ادامه دهید، چون به پوست سرتان آسیب می‌رسانید. با این حال، این کار جوانب مثبت زیادی دارد که ارزش امتحان کردن را دارد. آب داغ لایه‌های کوتیکول مو را گشوده و تارهای شکننده را ترمیم می‌کند. پس از این کار باید از نرم‌کننده استفاده کنید تا لایه‌های کوتیکول به حالت عادی خود برگردند.
منبع:الودکتر