اهدای عضو

اهدای عضو یعنی اهدای یک زندگی و معامله با خدا.پیشرفت علم و تکنولوژی با اتفاقات خوشی همانند پیوند عضو همراه بوده است و خداوند با اعطای این علم به انسان ها در واقع به آن ها آموخته میتوانند یک زندگی را با روش های علمی احیا سازند.وزیر بهداشت کشورمان در خصوص پیوند عضو صحبت هایی کرده است.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات حمایتی دولت و بیمه‌ها در حوزه پیوند عضو، بر لزوم فرهنگ‌سازی در این حوزه برای افزایش اهدای عضو در کشور تاکید کرد.

وی با بیان اینکه کسانی که عضو عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند با خدا معامله کردند و حتما روح عزیزشان شاد است، گفت: پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال 63 به بعد با همت استاد فاضل مجددا کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از جهت فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.

هاشمی با بیان اینکه در ایران پیوند عضو برای کبد، کلیه، ریه، لوزالمعده،، قلب و روده انجام می‌شود، ادامه داد: باید به وجود پزشکانی که این اقدام را انجام می‌دهند و سرمایه‌های ملی گران قیمتی هستند افتخار کنیم؛ چرا که به برکت وجود آنهاست که به این توانمندی دست یافته‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به آمار پیوندهای انجام شده در کشور، گفت: تاکنون در کشور 43 هزار پیوند کلیه، 4000 پیوند کبد، 800 پیوند قلب، 133 پیوند ریه و بیش از 8000 پیوند مغز استخوان داشته‌ایم. همچنین در حوزه چشم پزشکی سالانه 5000 پیوند در کشور انجام می‌شود که باید از مراجعی که این فرصت را فراهم کردند، تشکر کرد.

هاشمی با بیان اینکه سراغ ندارم که به جز ایران در کشورهای اسلامی مجوز اهدای عضو را داده باشند، گفت: براین اساس بر روح امام راحل درود می‌فرستیم که با همت بلندشان در این زمینه صف‌شکنی کردند و در دوران دفاع مقدس فتوای اهدای عضو را دادند و مقام معظم رهبری نیز در این زمینه راهگشا بوده‌اند که این موضوع بی‌نظیر است؛ چرا که برخی کشورها از وضعیت پیوند در کشورشان گلایه دارند؛ به طوری که از سوی برخی کشورها اعضایی در اختیارشان قرار داده می‌شد که موفقیت پیوند را به حداقل می‌رساند.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در حوزه پیوند گفت: در دولت تدبیر و امید شورای عالی پیوند تشکیل شد، البته ما دنباله‌رو اساتید بودیم اما تشکیل این شورا قدم بسیار موثری بود و در عین حال با همت اساتید و کمک سازمان مدیریت، مراکز پیوند عضو نیز تشکیل شد.

وی ضمن تشکر از واحدهای فراهم‌آوری اعضا گفت: 50 واحد فراهم‌آوری اعضا در کشور مشغول فراهم‌آوری عضو هستند و زحمات زیادی می‌کشند، در عین حال تشکیل شبکه اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز کار بسیار مهمی بود که انجام گرفت.

هزینه پیوند عضو در خارج از کشور

هاشمی با اشاره به تامین هزینه‌های پیوند با کمک بیمه‌ها و از اعتبارات طرح تحول، گفت: همه باید توجه کنند که اگر قرار بود پیوندی خارج از ایران انجام شود، یک میلیارد و شش میلیون دلار هزینه بر می‌داشت و کشور باید این هزینه را می‌داد و حتما هم نتایج پیوند آنچه که اکنون در ایران می‌بینیم، نمی‌بود. اما اکنون نتایج بسیار رضایت بخش است.

وزیر بهداشت با اشاره به پیوند کلیه در کشور گفت: اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه فرهنگ سازی کنیم، بسیار مناسب است. چرا که تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم 10 درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی تجهیزات‌مان اعلا، متخصص‌هایمان پرشمار، اما اهدای عضومان هنوز به دلیل عدم فرهنگ سازی با اقبال قابل توجهی مواجه نیست.

کلیه فروشی زشت است

هاشمی با بیان اینکه مردم باید توجه کنند که یک کلیه هم برای آن‌ها مناسب است، ادامه داد: می‌بینیم که بسیاری از خانواده‌ها، عزیزان‌شان نیازمند پیوند کلیه هستند و زشت است که عده‌ای کلیه‌ فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند، در حالی که می‌توانیم اهدای عضو انجام دهیم. بنابراین اگر در این حوزه فرهنگ سازی شود و این لحظات عبرت‌آموزی که در این مراسم دیدیم، در کشور نشان داده شوند، شاید بتوان 800 مورد پیوند را به سه یا چهار هزار مورد رساند.

وی با بیان اینکه متاسفانه یکی از شایع‌ترین علل مرگ در کشور تصادفات است و بیش از همه جوانان در این موضوع جان‌شان را از دست می‌دهند، گفت: با فرهنگسازی می‌توانیم به زندگی افراد زیادی کمک کنیم. به طوری که همه کسانی که تریبون دارند؛ به ویژه صدا و سیما و هنرمندان باید در این کار سهیم باشند. باید فکر کرد که اگر خانواده‌هایی که اعضای عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند این کار را نمی‌کردند، چه می‌شد؟

اگر این کار را نمی‌کردند بعد از سه یا چهار هفته اعضای بدن از بین می‌رفت، اما باید بدانیم که زندگی  جریان دارد و بخشی از جسم آنها در وجود دیگران قرار گرفته است. بنابراین اگر کار فرهنگی کنیم حتما موفق می‌شویم.

وزیر بهداشت ضمن تشکر از اقدامات حمایتی که در حوزه پیوند  عضو انجام شده، گفت: یکی از این اقدامات مصوبه‌ای بود که برای کمک در هزینه‌های پیوند از سوی بیمه‌ها انجام شد. از طرفی خواهش می‌کنم که به واحدهای فراهم آوری اعضا نیز کمک شود؛ چرا که کارشان بسیار سخت است و اولین مراجعه به خانواده‌ها را دارند.

وی گفت: در عین حال از انجمن اهدا کنندگان عضو نیز تشکر می‌کنم که اقدام خوبی را انجام دادند و کاش همه کارهای ما به  صورت مردمی و با حضور خود مردم باشد و بتوانیم به این اقدام خداپسندانه و با ارزش احترام بگذاریم.

در سیزدهمین مراسم جشن نفس که برای بزرگداشت اهدای عضو برگزار شد، بسیاری از هنرمندان سینما و تلوزیون از جمله جواد رضویان، رضا کیانیان، ثریا قاسمی، یکتا ناصر، نیوشا ضیغمی، همایون ارشادی، بهزاد فراهانی، داریوش کاردان، بیتا سحرخیز و… به عنوان سفیران اهدای عضو در کشور حضور داشتند.

در این مرسم ثریا قاسمی در بخشی از صحبت‌هایش با بیان اینکه ما نمی‌توانیم در تلوزیون فیلم بسازیم، از خیرین خواست تا به هنرمندان کمک کنند تا با ساخت مجموعه هایی درباره اهدای عضو بتوانند قصه ها و غصه های مردم را به نمایش گذاشته و مردم را آگاه کنند.

همچنین در ادامه قاسمی، سحرخیز و کاردان به عنوان سفیران تازه اهدای عضو معرفی شدند.

در ادامه هم رضا کیانیان خطاب به مردم و مسوولان، گفت: باید بدانیم که بخشی از مناطق کشورمان هم نیازمند اهدای عضوند. ما باید به فکر همین ریزگردهایی که در خوزستان ایجاد شده و نمیگذارد که هموطنان‌مان “نفس” بکشند، باشیم. چون بالاخره این پدیده به تهران و سایر استان‌ها هم می‌رسد و کشورمان را دربرمی‌گیرد.

وی ادامه داد: برخی بخش‌های کشورمان نیاز به اهدای عضو دارد. اکنون دریاچه‌ها و تالاب‌های کشورمان خشک شدند و فقط تعداد اندکی از آنها باقی مانده است. فقط 20 درصد رودخانه‌های‌مان آب دارد. منابع زیرزمینی‌مان کاهش یافته است و همه این اتفاقات به این دلیل است که ما به فکر این منابع نیستیم و فکر می‌کنیم خودشان درست می‌شوند.

کیانیان افزود: باید بدانیم که اگر به همین شکل پیش رویم تا 20 سال آینده ایران خشک می‌شود. اکنون دریاچه ارومیه نیاز به آبگیری دارد تا زنده بماند، وگرنه نابود می‌شود.

کیانیان از ایجاد کمپینی با عنوان “من دریاچه ارومیه هستم” خبر داد و گفت: برای نجات دریاچه ارومیه و جلب توجه جهان به این دریاچه باید مشارکت کنیم. چرا که کشورمان به تنهایی نمی‌تواند به تنهایی آن را احیا کند. حال ما در نظر داریم که برای بازگرداندن زندگی به دریاچه ارومیه یک میلیون امضا جمع کنیم شما هم می‌توانید برای مشارکت در این کار عدد یک را به 30007040 بفرستید.

منبع : الو دکتر