4

همه ی کودکان از بدو تولد نابغه نبوده اند ، اما این دلیل بر این نمی شود که آنها نتوانند باهوش باشند. تمریناتی وجود دارد که والدین می توانند به وسیله ی آن هوش کودک را تا حد زیادی افزایش دهند. تمریناتی که از طریق حواس پنجگانه انجام می شود.

رژیم غذایی مناسب انتخاب کنید

 

تغذیه متعادل و متناسب به طور حتم در رشد هوشی کودکان موثر است. این تغذیه را مادر باید از دوران بارداری آغاز کند. پس از تولد حداقل تا یک سال لازم و ضروری است که نوزاد از شیرمادر تغذیه کند. تحقیقات نشان داده تغذیه با شیرمادر می تواند ۷ نمره IQ کودکان را افزایش دهد. بعد از اتمام شیردهی انتخاب رژیم غذایی غنی از پروتئین (تخم مرغ، ماهی، گوشت قرمز، حبوبات و…) می تواند باعث افزایش توجه و تمرکز و قدرت تفکر در کودکان شود. قندها نیز از جمله گروه های غذایی موردنیاز مغز و سوخت اصلی مغز کودکان محسوب می شود. بهترین نوع قند، قندهای موجود در غلات و میوه ها هستند. در کنار این مواد استفاده کافی و به اندازه از ویتامین ها و موادمعدنی اهمیت ویژه ای دارد. قندهای صنعتی و شکر برخلاف باور عموم اثر منفی بر کارکرد مغز می گذارد و می تواند میزان توجه و توانایی تمرکز را در کودکان کاهش دهد.

 

با کودکتان تعامل داشته باشید

 

بررسی های محققان نشان داده است کودکانی که والدین با آنها بازی نمی کنند و به اندازه کافی به آنها توجه ندارند از نظر مغزی رشد کمتری دارند و کودکانی افسرده اند در حالی که بازی با کودک و دخالت دادن او در امور می تواند تا حد زیادی باعث افزایش هوش کودک می شود.

 

 

با کودکتان حرف بزنید، به او گوش دهید و برایش کتاب بخوانید

 

در صورتی که با کودکتان حرف بزنید و برایش کتاب بخوانید و از او بخواهید با شما حرف بزند، زبان گفتاری او را پرورش داده اید. البته این کار به شرطی بر هوش کودک تاثیر می گذارد که از زبانی کودکانه بهره نگیرید و اشیاء، نسبت های خانوادگی، اعضای بدن و روزهای هفته را همانند یک فرد بزرگسال نام ببرید. اجازه بدهید دایره لغات کودکتان وسعت یابد. هرچه می توانید خواندن کتاب را سریع تر برای فرزندتان شروع کنید تا زبان را بهتر بیاموزد. کودکانی که والدین برای آنها کتاب می خوانند معمولا در آینده علاقه مفرطی به خواندن کتاب داشته و در دوران تحصیل و پس از آن در دوران بزرگسالی انسان هایی موفق تر و باهوش ترند.

 

 

اجازه بدهید کودکتان بازی کند

 

وقتی کودکان بازی می کنند از توانایی های هوشی، اجتماعی، فیزیکی و احساسی خود به شکلی عالی کمک می گیرند. وقتی کودکی با سایر بچه ها بازی می کند، یاد می گیرد از ایده های آنها استفاده کند و احساساتش ر ا بروز دهد. بازی شما با کودکتان نیز همین تاثیر را در او خواهد داشت.

 

کودک را به ورزش تشویق کنید

 

ورزش و تمرین های بدنی، جسم کودک را قوی و ذهن او را هوشیار می کند. در بدن کودکی که ورزش می کند هورمون رشد بیشتری ترشح می شود و جریان خون به سمت مغز تندتر است و این مساله باعث تولید سلول های مغزی جدید و افزایش هوش او می شود.

 

 

اجازه بدهید کودکتان شاهد فعالیت های خلاقانه باشد

 

کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند. کتاب بخوانید، کارهای خلاقانه انجام دهید و اجازه دهید فرزندتان از شما تقلید کند.

 

 

تماشای تلویزیون را محدود کنید

 

بازی های کامپیوتری، تماشای تلویزیون و برنامه های آموزشی خوب است اما میزان آن را محدود کنید. هرگز تلویزیون یا کامپیوتر را در اتاق کودکتان قرار ندهید. تحقیقات نشان داده، تماشای زیاد تلویزیون و بازی با رایانه می تواند اثر منفی بر هوش کودکان داشته باشد.

 

 

به او موسیقی بیاموزید

 

طبق بررسی های به عمل آمده، گوش سپردن به موسیقی کلاسیک می تواند باعث تحریک حافظه، توجه، تمرکز، انگیزه و یادگیری کودک شود. در ضمن استرس را کاهش می دهد و این موضوع برای مغز بسیار مفید است. آموزش موسیقی به کودکان بالای ۳ سال نیز تاثیر ویژه ای بر هوش آنها می گذارد. بهترین ابزار موسیقی برای آغاز، آموزش پیانو است.