28-best-herbs-for-hair-growth

 

 

مصرف برخی گیاهان می تواند به درمان مشکلات زیادی در بدن تاثیربگذارد  گیاهانی مانند جینکو ,  زنجبیل ,  سیر , جنسینگ ,  آلوئه ورا ,  شیرین بیان , زغال اخته ,  گیاه آکیناسه ,  تخم شنبلیله بری بدن بسیار مفید و تاثیرگذار هستند و می توانند اختلالات زیادی را برطرف کنند البته  درمانگران و متخصصان طب سنتی مصرف برخی از این داروها را با داروهای شیمیایی توصیه نمی کنند .

 

گیاهان دارویی برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها مفید و موثرند و در باور عام استفاده از آن ها بی عارضه است و مشکلی به وجود نمی آورد. در حالی که درمانگران و متخصصان طب سنتی و مکمل معتقدند اگر چه مصرف برخی از گیاهان دارویی مانند نعناع، آویشن، رزماری و … در زندگی روزمره‌ی همه‌ی ما به یک عادت تبدیل شده، اما گاهی ترکیب برخی گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی بدون توجه به نوع طبع و مزاج فرد، می تواند مشکل ساز باشد؛ بنابراین نباید سر خود و بدون مشورت با متخصصان، هر گیاهی را مصرف کرد. در اینجا برخی از گیاهان دارویی که با داروهای شیمیایی نمی سازند و تداخل دارویی دارند را برایتان آورده‌ایم.

جینکو، دشمن آسپیرین ها

دمنوش و برگ های خشک جینکو در قالب کپسول های گیاهی به تقویت حافظه و پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک می کند و می تواند بروز این بیماری را کنترل و مهار کند. اختلالات ناشی از ابتلا به آسم و برخی از بیماری های تنفسی و درد پا نیز با این گیاه درمان می شوند، اما حکمای طب سنتی و پزشکان متخصص هشدار می دهند این دارو و مشتقات آن موجب افزایش خطر و احتمال خونریزی در افرادی که آسپیرین و وارفارین مصرف می کنند، می شود.

زنجبیل، ضد وارفارین!

زنجبیل، در تهیه‌ی غذاها، در قالب کپسول و به شکل موضعی برای کاهش دردهای مفصلی و استخوانی استفاده می شود. این گیاه در درمان برخی از بیماری های دستگاه گوارش به ویژه معده موثر است و می تواند تسکین مناسبی برای بهبود تهوع، اسهال و دل درد باشد. اما سالمندان و میانسالان که گروه بزرگی از مصرف کنندگان زنجبیل در جهان هستند باید در مصرف آن احتیاط کنند. مصرف هم زمان زنجبیل با برخی از داروهای بیماری های قلبی موجب از بین رفتن خواص و اثر داروهای شیمیایی یا موجب بروز اختلال در روند درمان می شود. زنجبیل با داروی وارفارین سازگاری ندارد و احتمال خونریزی ناشی از مصرف این دارو را افزایش می دهد.

سیر، خطرناک برای بیماران قلبی

خام، پخته، روغن، عصاره و قرص سیر به عنوان یک داروی گیاهی مصرف فراوانی دارد، اما باید بدانید می تواند در افرادی که وارفارین مصرف می کنند یا به اختلال در ریتم قلب مبتلا هستند یا تجربه‌ی حمله‌ی قلبی داشته اند، خطراتی را به همراه داشته باشد و اختلالاتی در عملکرد این عضو ایجاد کند. بسیاری از مردم از حبه های سیر برای کاهش کلسترول و کنترل فشار خون و گروهی هم از آن به عنوان رقیق کننده‌ی خون برای مقابله با بیماری تصلب شرایین استفاده می کنند؛ بنابراین باید در مصرف آن دقت کرد.

جنسینگ، مضر برای فشار خون

جنسینگ به افزایش انرژی و ذخیره‌ی آن در بدن کمک و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و تاثیر زیادی در کنترل فشار خون و میزان کلسترول خون دارد. بسیاری از درمانگران طب سنتی چین از این گیاه برای درمان بیماران استفاده و مصرف آن را به میانسالان توصیه می کنند، اما نکته‌ی مهم این است که مصرف بیش از اندازه و بدون مجوز پزشک غالبا برای مصرف کنندگان جنسینگ دردسرساز می شود، زیرا این گیاه می تواند عاملی برای افزایش فشار خون باشد. از طرفی، استفاده از گیاه جنسینگ یا مشتقات آن در افرادی که به دلیل بیماری های قلبی داروی وارفارین  مصرف می کنند، موجب بی اثری وارفارین می شود و روند درمانی آن ها را دچار مشکل می کند.

کاهش میزان پتاسیم خون با آلوئه ورا

آلوئه ورا از گیاهان دارویی پرطرفدار است که مصرف خوراکی و موضعی آن مانند ژله، نوشیدنی پالپ دار، آب میوه و انواع لوسیون ها و مرهم ها بسیار کاربرد دارد. اگر دیابت، آسم، آرتروز و صرع دارید، با مشورت متخصص طب سنتی از آلوئه ورا استفاده کنید. مصرف آلوئه ورا می تواند منجر به افت سطح پتاسیم خون شود؛ بنابراین، در شرایطی که فردی با زمینه‌ی قبلی در مصرف این گیاه دارویی زیاده روی میکند ممکن است مشکلاتی مانند آریتمی و اختلال در عملکرد قلب را تجربه کند، ضمن آن که این گیاه در شرایطی که با داروی دیگوکسین که بیماران مبتلا به بیماری قلبی مصرف می کنند خورده شود، تاثیر درمانی ندارد.

فشار خون بالا با شیرین بیان

شیرین بیان گیاهی قابل دسترس در همه‌ی آشپزخانه های ایرانی است که در غذاها و به شکل دمنوش، چای و کپسول های گیاهی برای درمان برخی از بیماری ها مانند برونشیت، بیماری های ویروسی ، کاهش دردهای معده، خشونت گلو و اختلالات گوارشی استفاده می شود. اما عوارضی نیز دارد و مصرف آن به همه‌ی افراد توصیه نمی شود. مصرف ریشه‌ی شیرین بیان در افرادی که مبتلا به فشار خون هستند و داروی فشار خون مصرف می کنند توصیه نمی شود، زیرا موجب افزایش فشار خون می شود.

زغال اخته و داروهای ضد لخته شدن خون

زغال اخته میوه ای ترش و پرطرفدار است که تازه و خشک آن برای بهبود برخی از بیماری ها استفاده می شود. مصرف زغال اخته به بهبود جریان گردش خون در بدن کمک می کند و در بهبود وضعیت رگ های واریسی، رفع خستگی چشم، گر گرفتگی های زنانه و حتی درمان اسهال بسیار موثر است. این میوه با برخی داروهای شیمیایی تداخل دارویی دارد. در بیماران قلبی که قرص های ضد لخته شدن خون مصرف می کنند، اثر دارویی این قرص ها را خنثی کرده و احتمال خونریزی ناشی از مصرف آن ها را افزایش می دهد.

خطر اختلال کبدی با گیاه آکیناسه

برگ و ریشه‌ی گیاه آکیناسه به عنوان یک داروی گیاهی مورد استفاده‌ی حکمای طب سنتی است. این گیاه در قالب چای، دمنوش و آبمیوه استفاده‌ی خوراکی دارد و کپسول های گیاهی آن نیز تهیه می شود که برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. اگر مشکل کبدی دارید حتما در مصرف آن با پزشک متخصص مشورت کنید، زیرا مصرف هم زمان آن با داروهایی نظیر استاتین، نیاسین و فیبرات ها که همگی برای کاهش و کنترل میزان کلسترول بدن تجویز می شوند، خطر بروز آسیب ها و اختلالات کبدی را بالا می برد.

چای سبز و کاهش اثر داروی بیمار قلبی

مصرف چای سبز، عصاره و کپسول تهیه شده از آن برای کاهش وزن موثر است. همچنین می تواند به کاهش کلسترول، پیشگیری از بروز سرطان و افزایش سطح هشیاری ذهنی کمک کند. متخصصان هشدار می دهند که چای سبز به این دلیل که حاوی مقدار زیادی ویتامین K است، می تواند اثر دارویی وارفارین را خنثی کرده و از بین ببرد؛ بنابراین، باید توجه داشت افرادی که از داروی وارفارین برای کنترل و درمان بیماری قلبی شان استفاده می کنند، باید از مصرف چای سبز پرهیز کنند.

تداخل دارویی تخم شنبلیله با داروی بیماری قند

تخم شنبلیله برای درمان بسیاری از اختلالات دستگاه گوارشی به ویژه معده، روده و همین طور کنترل کلسترول خون مفید است. اما متخصصان به بیماران دیابتی و قلبی توصیه می کنند تا در شرایطی که برای درمانشان دارو مصرف می کنند از مصرف تخم شنبلیله یا محصولات دارویی که با آن تهیه می شود، خودداری کنند.

اما و اگر مصرف یونجه

یونجه از گیاهان دارویی است که به شکل سنتی و نوع خشک آن در قالب کپسول ها، قرص های مکمل یا دارو برای درمان برخی بیماری ها استفاده‌ی درمانی دارد. این گیاه میزان کلسترول بد خون خود را کنترل و آن را کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش پلاک هایی است که در بیماری تصلب شرایین موجب تشدید بیماری می شود. مصرف این گیاه نیز باید با مشاوره‌ی متخصص طب سنتی انجام شود. زیرا مصرف بی رویه و بدون مجوز از این گیاه، در شرایطی که بیمار مبتلا به بیماری های قلبی، داروی وارفارین مصرف می کند، موجب افزایش خطر خونریزی ناشی از مصرف این دارو می شود.

تشدید انقباضات عضله‌ی قلب با زالزالک

زالزالک تازه یا خشک خواص درمانی فراوانی دارد و برای درمان برخی از بیماری های قلبی استفاده می شود، اما در برخی موارد ممکن است روند درمان بیماری ها را دچار وقفه کند. در تحقیقی روی بیماران مبتلا به بیماری قلبی که با انقباض های عضله قلب همراه بود، مشخص شد مصرف زالزالک بدون تجویز پزشک و خودسرانه موجب بروز نتایج منفی در روند درمان شده است.

کوهوش سیاه و آسیب کبدی

گیاه کوهوش سیاه دو نوع متفاوت دارد که به نام های کوهوش سیاه و سفید شناخته می شوند. اگرچه ممکن است دسترسی مردم سرزمین های شرقی مثل ایران به این گیاه امکان پذیر نباشد، اما قطعا دسترسی به کپسول هایی که از برگ و ریشه‌ی گیاه تهیه میشود یا به شکل مکمل در فروشگاه های گیاهان دارویی عرضه می شود، امکان پذیر است. کوهوش سیاه برای تخفیف و تسکین علائم و نشانه های یائسگی در زنان استفاده می شود. همچنین در تسکین دردهای مفصلی و عضلانی موثر است. مصرف این گیاه یا کپسول های مکمل آن باید با تجویز پزشک و متخصص طب سنتی و مشاوره با پزشک باشد، زیرا مصرف آن در کنار داروهای شیمیایی مانند استاتین ها موجب کاهش تاثیرگذاری دارو می شود و احتمال بروز آسیب های کبدی را نیز بالا می برد.

آب گریپ فروت، مانع اثرگذاری استاتین

آب گریپ فروت تازه یا عصاره‌ی آن برای ارتقای وضعیت سلامت، بهبود عملکرد قلب و کاهش وزن مفید است، در حالی که تحقیقات نشان می دهد عصاره‌ی این میوه به دلیل داشتن آنزیم هایی مانع جذب برخی از داروها از جمله استاتین و برخی از داروهایی که موجب درمان انسداد کانال های کلسیم در بدن می شود، شده و اثر درمانی این داروها را ای بین می برد.گیاه یاب