15

مغز نیز مانند هر عضو دیگری بعد از مدتی فعالیت دچار ضعف می شود ، پس باید همانطور که به فکر سلامتی دیگر اعضای بدن خود هستیم ، سلامت مغز خود را نیز در نظر داشته باشیم. اما چگونه می توان از پیری سلول های مغزی پیشگیری کرد؟ چه عاملی می تواند سلامت مغز را تضمین کند؟

با کمک چه تکنیکی می توان به جوان ماندن مغز کمک کرد و مانع از کندی عملکرد، کاهش دقت و پیری آن شد؟ اینها سؤالاتی است که برای بسیاری از مردم در سراسر جهان مطرح و ایده ها و تصورات مختلفی در پاسخ به این سؤال طرح می شود. برخی می گویند بازی شطرنج بهترین روش برای مبارزه با پیری سلول های مغزی است. برخی حل کردن سخت ترین مسائل و فرمول های دیفرانسیل و انتگرال را بهترین روش می دانند. گروهی معتقدند باید هر روز امگا۳ مصرف کنند و برخی بر این باورند که با افزایش سن افراد، همه سلول های بدن پیر می شوند و سلول های مغزی هم چاره ای جز این ندارند. شما در این باره چه فکر می کنید؟ در این مطلب به شما می گوییم که چگونه می توانید سلول های مغز خود را ۱۰سال جوان تر کنید.

 

 

 

با این ورزش خونرسانی به مغز را تقویت کنید

 

با افزایش سن سلول های مغزی که «نورون» نامیده می شوند، اتصالات و شاخه های خود را از دست می دهند. این اتصالات که سیناپس نام دارند برای روند تولید فکر ضروری اند، بنابراین اگر با افزایش سن به طور طبیعی این بخش ها را از دست دهیم در نهایت بخشی از فعالیت های مغزی خود را از دست می دهیم. کم دقت و فراموشکار می شویم و کندتر می توانیم مسائل را تجزیه و تحلیل کنیم. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به تازگی نتایج تحقیقات خود را در این زمینه منتشر کرده اند. آنها اعلام کردند داشتن یک برنامه ورزشی روزانه که هم تمرینات ایروبیک و هوازی و هم تمرین با وزنه را شامل شود، بهترین انتخاب از میان رشته های ورزشی متنوع است که می تواند به جوانسازی سلول های مغزی کمک کند. به گفته این محققان با انجام ورزش های هوازی اکسیژن رسانی بهتری به سلول های مغزی ارائه می شود، ضمن اینکه اجرای روزانه این ورزش ها به بهبود عملکرد جریان گردش خون در مغز کمک می کند و خون نیز مهم ترین رابط برای رساندن اکسیژن و موادغذایی مفید به مغز است.

 

 

 

به گروه دوستداران غذای سبز بپیوندید

 

در بســـــیاری از کشورهای اروپایی، گروه هایی وجود دارند که اعضای این گروه ها همگی ازجمله دوستداران غذای سبز هستند. این گروه ها به سلامت خود خیلی اهمیت می دهند و به همین دلیل است که بیش از آنکه در برنامه غذایی خود از خوراکی ها و غذاهای قندی، چربی، شیرینی و نشاسته استفاده کنند غذاهای کم قند با فیبر بالا را انتخاب می کنند و از پروتئین گوشت سفید به ویژه ماهی و غذاهای کم چربی یا بدون چربی مصرف می کنند و همواره به اندازه غذا می خورند، زیرا پرخوری موجب کندی فعالیت مغز می شود. چرا که دستگاه گوارش و روده ها میزان بیشتری انرژی صرف این کار می کنند و این مسئله در دراز مدت موجب کاهش انرژی سلول های مغزی و کند شدن و پیرشدن سلول های مغزی می شود.

 

با اره مویی کار کنید

 

در هر سن و سالی که هستید برای پیشگیری از پیر شدن سلول های مغزی دست به کار شوید. این موضوع تعارف بردار نیست. اگر نجنبید دیر یا زود شما هم درگیر آن می شوید و آن وقت از دست بهترین متخصص های جهان نیز کاری برنمی آید. پس متناسب با سلیقه ای که دارید یکی از این روش ها را انتخاب کنید. در یک دوره آموزشی تعمیر موبایل ثبت نام کنید. به کلاس منبت کاری بروید و با اره مویی هزارتوهایی با ظرافت میلی متر طراحی کرده و بسازید همچنین می توانید تیراندازی یا تنیس را تجربه کنید. البته برای انتخاب این ورزش ها نیاز به دید خوب و زانوهای قوی دارید. پس اگر از سن ۵۰ گذر کرده اید بهتر است روش دیگری را انتخاب کنید. شاید بازی های کامپیوتری یا کار کردن با یک نرم افزار جدید مناسب باشد. مجموع این فعالیت ها می تواند سلول های مغزی را جوان نگه دارند و پیری آنها را برای مدت قابل ملاحظه ای به تعویق بیندازند.

 

 

 

بازی «Road Tour» را دانلود کنید

 

بازی road tour همان بازی کامپیوتری است که حرف و حدیث های زیادی درباره آن مطرح شده است. به تازگی تحقیقاتی منتشر شده که اگر مردان و زنان بالای ۵۰ سال به مدت ۱۰ ساعت این بازی را انجام دهند سلول های مغزی آنها ۳ سال جوان تر می شود. این در حالی است که این پژوهشگران اعلام کردند، تاثیر این بازی رایانه ای تا یک سال با فرد باقی می ماند. براساس نتایج تحقیقات به طور میانگین مغز مردان و زنانی که در این پروژه حاضر شدند، در کل ۳ سال جوان تر شده اما سرعت و توجه آنها به مسائل تا ۷ سال جوان تر شده است. در این بازی که امکان دسترسی به آن به صورت آنلاین وجود دارد، شناسایی خودرویی که در انبوهی از علامت ها و مسیرها گم شده قدم اول برای بازی است. این بازی اگر چه در وهله اول برای مخاطب ساده به نظر می رسد اما مهارت هایی مانند سرعت پردازش، حافظه و دید محیطی افراد را بالا می برد.

 

این عادت مغزتان را پیر می کند

 

اگر در گروه افرادی هستید که کار سخت و پر استرس دارید یا اصولا فردی مضطرب و نگران هستید باید مراقب باشید، زیرا استرس و اضطراب یکی از بزرگ ترین عواملی است که می تواند سلول های مغز را پیر کند و مزاحم فرایندهای شناختی مغز مثل کیفیت حافظه و یادگیری مسائل مختلف شود، بنابراین در صورتی که خیلی زود از کوره در می روید و کاری پر استرس دارید به شما توصیه می کنیم سراغ حرکات کششی ذهن و جسم یا مدیتیشن بروید و با تکنیک های آرام تنی و افزایش آرامش درونی آشنا شوید. در غیر این صورت پیری سلول های مغزی خیلی زود سراغ تان می آید. به خصوص اگر در گروه افرادی باشید که دچار اضافه وزن هستند یا رژیم غذایی متعادلی ندارند و سیگار می کشند، خیلی زودتر از آنچه تصور کنید دچار پیری سلول های مغزی می شوید.

 

این فیلم ها به شما کمک می کند

 

یکی دیگر از مواردی که تاثیر آن در جوانسازی سلول های مغزی و پیشگیری از پیری آنها ثابت شده، مطالعه کتاب های طنز و تماشای فیلم های کمدی است. به طور کلی خندیدن و لذت بردن از آنچه پیرامون ما وجود دارد تاثیر زیادی در جوان تر شدن سلول های مغزی دارد، به ویژه آنکه سلول های مغزی به خندیدن و شاد بودن عادت داشته باشند. به همین دلیل توصیه های زیادی درباره مطالعه کتاب های طنز، مرور خاطرات خوش، بازتعریف لطیفه های خنده دار و تماشای فیلم های کمدی شده است. نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد خندیدن حتی اگر بدون دلیل و انگیزه اولیه باشد، می تواند همان تاثیر را بر جوانسازی سلول های مغزی داشته باشد و عملکرد آنها را به خوبی تقویت کند.