27

هیپنوتیزم درمانی یکی از روش های درمان بیماری هاست که امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم به یکی از مهم ترین خاصیت های هیپنوتیزم یعنی ایجاد حس آرامش در فرد بپردازیم. با ما همراه باشید.

هیپنوتیزم شاهکارش ایجاد آرامش است.

 

هیپنوتیزم یک روش و یک ابزار است و یک هدف نیست . شاهکار هیپنوتیزم ایجاد آرامش است و با این حربه به جنگ ریشه ای و بنیادی با بیماریهای اضطرابی می رود و در ابتدا هم با همین ویژگی متولد و شناخته شد.

 

سالهاست اضطراب و نگرانی بیماری همه گیر جوامع بشری شده است . استرس های زندگی از هر سو به شکلهای گوناگون به انسان هجوم می آورند و سلامت او را تهدید می کنند .

اضطراب در پس هر تجربه ناخوشایند و هر آرزو و هر شکست و ناکامی و هر حسادت و نفرتی کمین میکند و به ذهن آدمی راه می یابد . در آنجا رشد میکند و به شکلهای گونا گون در آمده روح و تن آدمی را می آزارد و وقتی بروز می کند نامهای مختلفی می گیرد : دلشوره ، بی خوابی ، کابوس های شبانه ، طپش قلب ، فراموشی ، عدم تمرکز ، وسواس ، حملات پانیک ( وحشت ) ، فوبیا ( هراسهای بیمار گونه ) کمبود حافظه ، افت تحصیلی ، میگرن ، زخم معده ، فشار فون عصبی ، سردردهای تنشی ، فلج عصبی ، کری عصبی ، ناخن جویدن ، مو کندن ، سیگار کشیدن ، اعتیاد ، بیماریهای روان تنی ، سرطان و هفتاد رنگ دیگر ….

شیشه غم را را نکوبی گر به سنگ ، هفت رنگش می شود هفتاد رنگ …..

اما اینها همه بیماری های بشری نیست ، سوگها ، تحقیرها و سر کوفتهای دوران کودکی ، مقایسه های نابجا ، تبعیض ها ، خیانتها و خطاهای شناختی موجب افسردگی می شود و افسردگی ها هم علامتهائی می آفرینند….

برای دفع همه اینها چه حربه ای داریم ؟

اگر به ناگهان بگوئیم : اه … بله … هیپنوتیزم درمان همه این دردهاست ، اغراق آمیز بنظر می رسد ، بلکه درست تر این است که بگوییم در کنار روشهای درمانی دیگر ، هیپنوتیزم روشی است که می تواند به درمان این عوارض و معضلات کمک کند و در اینجاست که بعضی ازشما خوانندگان به اشتباه برخی افراد پی می برید : بله ، درست است هیپنوتیزم یک روش و یک ابزار است و یک هدف نیست . بسیار پیش آمده که به من مراجعه کرده اند و با اشتیاق گفته اند که من به هبپنوتبزم خیلی علاقمند هستم آمده ام هیپنوتیزم شوم و خود هیپنوتیزم یاد بگیرم و وقتیکه به سادگی با این سوال روبرو می شوند که برای چه هدفی می خواهی هیپنوتیزم شوی تازه هر دو متوجه می شویم که فقط یک اشتیاق بی هدف و یک آرزوی بی پایه شکل گرفته است ، کتابها و داستانهائی که خوانده است ، دل انگیزی و دل فریبی و کار آمدی هیپنوتیزم برایش جلوه گر شده است و تکنیکهای شگفت و رنگارنگ و هیجان انگیز هیپنوتیزم برایش هدف شده و هدف درمانی را نادیده گرفته است . حقیقت هم همین است هیپنوتیزم برای رفع مشکلات و معضلات و بیماریی هائی که نام بردم تکنیکهای رنگارنگ و متعدد و شیوه های بدیع برای موقعیتهای گوناگون در آستین دارد که همگی آنها الزاماً باید در یک موقعیت درمانی به اجرا در آید نه برای سرگرمی و تفریح و یا وقت گذرانی .

شاهکار هیپنوتیزم ایجاد آرامش است و با این حربه به جنگ ریشه ای و بنیادی با بیماریهای اضطرابی می رود و در ابتدا هم با همین ویژگی متولد و شناخته شد.

از همان ابتدا روی سخن ها ضمیر ناخود آگاه بود و اکنون هم مهمترین مخاطب هیپنوتیزم همین ضمیر ناخود آگاه است و بنابر این ایجاد خلسه و کنار زدن ضمیر ناخود آگاه از مهمترین تکنیکهای هیپنوتیزمی است که بمرور زمان یک ویژگی دیگر هم یافتند . فهمیدند حتماً لازم نیست یک نفر بعنوان هیپنوتیزور یک نفر دیگر بنام سوژه را هیپنوتیزم کند ، بلکه یک فرد می تواند خودش ، خودش را هیپنوتیزم کند اما کاربرد آنرا نمی دانستند .

به مرور زمان هیپنوتیزم با شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، روانشناسی ، مصاحبه های انگیزشی ، رفع خطاهای شناختی ، شناخت طرحواره های ذهنی و غیره تلفیق و تکمیل شد و اینگونه بود که هیپنوتیزم گسترش یافت و یک علم تمام عیار شد.

در طول زمان یک اشکال مهم برای هیپنوتیزم و درمانهای هیپنوتیزمی عنوان کردند و آن اینکه هیپنوتیزم و درمانهای هیپنوتیزمی موقتی و زود گذر هستند و پس از مدتی بیماری عود می کند و شخص به همان حالت نخست بر می گردد . البته این اشکال در سایر روشهای درمانی هم هست . مثلاً در درمان دیابت شما داروئی می خورید و قند خونتان تنظیم می شود اما بعد از چند ساعت دوباره قند خون بالا می رود لذا باید دوباره دارو بخورید و برای همیشه دارو بخورید و یا دوره درمانی سینوزیت را تکمیل می کنند سینوزیت درمان می شود اما بعد از مدتی در شرایط خاص دوباره سینوزیت می گیرید و باید دوباره خودتان را درمان کنید . این اشکال در مورد هیپنوتیزم هم وجود دارد و پس از تکمیل درمان امکان دارد بیماری عود کند . من برای حل این مشکل چاره ای اندیشده ام که موفق بوده است . در پایان تمام درمانهای هیپنوتیزمی ام ، برای مراجعین خودم خود هیپنوتیزم را هم آموزش میدهم که همان تلقینات درمانی که برایشان طراحی کرده ام ، در خلسه های خود هیپنوتیزمی که بمدت ۲۰ دقیقه دو یا سه بار در هفته انجام می دهند تکرار کنند . اینکار باعث می شود که مراجعه کننده استقلال خود در درمان را بدست بیاورد و بتواند مستقلاً بدون صرف وقت و هزینه درمان خود را ادامه دهد.