1

در مطالب گذشته به طور مفصل در مورد افسردگی صحبت کردیم ، همانطور که گفتیم امروزه افسردگی بکی از شایع ترین مشکلات روحی در بین افراد است. اما برای حل کردن این مشکل مهم ترین مسئله ، شناخت دقیق و عمقی ریشه ی افسردگی است.

آیا در خانواده شما سابقه افسردگی وجود دارد؟ آیا فردی در خانواده شما بیماری وسواس دارد؟ گوشه گیری و تنهایی چطور؟ به چه دلیل این سوالات مهم هستند؟ به دلیل اینکه افسردگی و اضطراب می توانند در اعضای مختلف یک خانواده حضور داشته باشند، یعنی یکی از دلایل ایجاد افسردگی خصایص ژنتیکی افراد و موارد وراثتی است.اگر به افراد خانواده خود دسترسی دارید از آنها در مورد وجود سوابق بیماری در خانواده سوال کنید. درباره همه وابستگان از هر دو سمت پدری و مادری سوال کنید. آیا شخصی در خانواده شما نشانه های ابتلا به افسردگی یا اضطراب را از خود نشان داده است؟ دقیقا نمی توان گفت در صورت ابتلای چه تعداد از خانواده شما، اضطراب و افسردگی شما حتما ریشه ژنتیکی دارد اما هرچه تعداد این افراد بیشتر باشد امکان افسردگی شما از طریق وراثت و عوامل ژنتیکی زیادتر می شود.

به غیر از مشکلات ژنتیکی، افسردگی می تواند ناشی از مشکلات جسمی دیگر نیز باشد. افسردگی می تواند ناشی از مصرف دارو (داروهای قانونی یا غیرقانونی) یا بیماری های فیزیکی دیگر باشد. داروها (خواه قانونی و از طریق داروخانه، خواه غیرقانونی و از طرق دیگر) عوارض جانبی بسیاری دارند. بعضی اوقات حل مشکل افسردگی به آسانی و از طریق کنترل داروهای مصرفی بیمار انجام می شود. تقریبا تمام داروهای مصرفی, احساسات فرد بیمار را تحت تاثیر قرار می دهند که همه این تاثیرات مثبت نخواهند بود. حتما با دکتر خود در این مورد صحبت کنید. شاید بخشی از مشکل به داروی مصرفی شما مربوط باشد البته از مصرف دارو بدون نظر پزشک خودداری نکنید.استفاده بی رویه از الکل نیز باعث بروز افسردگی می شود. بسیاری از افراد حتی در صورت استفاده متوسط از این نوشیدنی نیز دچار تغییر رفتار و حالات روانی می شوند. الکل همچنین در صورت مصرف با داروها می تواند تاثیرات مخربی داشته باشد. این تاثیرات تقریبا همراه با اکثر داروهای مصرفی امروزی ایجاد می شوند. در بعضی از موارد حتی این ترکیب می تواند مرگبار باشد.بیماری های جسمی نیز می تواند از عوامل بروز افسردگی باشند، البته بیماری به تنهایی نمی تواند عامل افسردگی باشد ولی می تواند عامل تغییرات روحی شود. مثلا نگرانی و غم حاصل از بیماری می تواند باعث این حالت شود. اگر بیمار هستید باید با دکتر مشاوره ای داشته باشید تا مطمئن شوید بیماری عامل افسردگی شما نیست.غم و ناراحتی که شما در حال حاضر احساس می کنید معمولا ریشه در گذشته شما دارد. به همین علت جست وجو در تاریخچه زندگی می تواند سرنخ هایی در مورد ریشه افسردگی شما در اختیار متخصصین قرار دهد. البته تمرینات این بخش که به نام ساختار منشا احساسات معروف است کمی زمان بر است.

در این آزمایش روانشناس، بیمار را به دوران کودکی خود می برد. از شما سوالاتی در مورد والدین و تجربیات دوران کودکی تان پرسیده می شود. بعضی از خاطرات می توانند احساسات عظیمی را بیدار کنند. اگر این احساسات غیرقابل تحمل باشند، می توانید آزمایش را متوقف کنید. در این صورت باید با روانکاو نیز مشورتی داشته باشید. مطمئنا بعد از پر کردن فرم و انجام آزمایش، بیمار احساس بهتری خواهد داشت زیرا به منشا مشکلات خود حداقل تا حدی آگاهی پیدا کرده است. نکته قابل توجه آن است که این آزمایش برای پیدا کردن مقصر یا گناهکار نیست بلکه تنها کمکی به فرد بیمار برای بخشیدن خودش یا گذر از آن احساس بد است.

این آزمایش به بیمار آگاهی جدیدی می دهد تا شروعی تازه داشته باشد.نکته دیگر آنکه در یادآوری خاطرات همه جزییات لازم نیستند، یک خاطره را شاید به دقت به یاد نیاورید ولی احساسات همراه آن، با قدرت و شدت در زندگی افراد تاثیرگذار است. توجه داشته باشید این آزمایش برای پیدا کردن مقصر، مثلا گرفتن انگشت اتهام به سمت والدین تان یا افراد مهم زندگی تان نیست. مطمئنا این افراد تاثیر زیادی در زندگی شما داشته اند. نقش های مثبت بسیاری را در زندگی شما ایفا کرده اند و البته هرکدام از این افراد تاثیرات منفی خود را نیز داشته اند. اگر به این حقیقت آگاه باشید که این افراد نیز افراد کاملی نیستند و مشکلات خاص خود را دارند راحت تر با این مساله روبه رو می شوید. این آزمایش فقط برای آگاهی از مشکل است نه برای یافتن گناهکار.

در تلاش برای یافتن علت افسردگی یا اضطراب، فرد باید جهانی را که در آن زندگی می کند مورد تحلیل قرار دهد؛ جهانی که حاصل شیوه زندگی اوست. چشم خود را باز کنید و خوب مشاهده کنید. چه عواملی در دنیای شما وجود دارند که باعث رنج شما هستند؟ این عوامل می توانند از ترافیک روزانه شهری تا از دست دادن عزیزان متغیر باشند. این عوامل باعث رنجش احساسی شما و حتی در بعضی موارد باعث آسیب رسیدن به سلامتی شما می شوند. آزمایشاتی نیز برای تشخیص این عوامل وجود دارد که بدون تشخیص آنها امکان معالجه وجود ندارد. توجه داشته باشید که تمامی تغییرات بزرگ زندگی حتی آن دسته که بسیار مثبت هستند نیز باز تاثیرات منفی را می توانند به همراه داشته باشند. مثلا خرید خانه که رویدادی بسیار مثبت است می تواند بسیار استرس زا نیز باشد.

بدیهی است که هیچ فردی به افسردگی یا اضطراب علاقه ندارد و ترس از ابتلا به این بیماری ها بسیار قابل درک است. اگر همه علل اصلی وقوع این بیماری ها یعنی عامل ژنتیک و جسمی، گذشته شخصی و خانوادگی یا استرس را در زندگی خود احساس می کنید باید از آزمایش دیگری استفاده کنید تا در تشخیص مهم ترین علت بیماری تان کمک کند.