12

اگر شما نیز با مشکل استرس رو به رو هستید باید توجه داشته باشید که غذا می تواند استرس شما را کاهش و یا افزایش دهد برای مثال یک محرک غذایی می تواند باعث افزایش اسید معده و ترشح هورمون تیروئیدی شود و این ترشحات زمینه ی استرس را فراهم کنند.

اثرات کافئین در افزایش اضطراب

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کافئین ماده ای محرک و استرس زاست. کافئین ماده ای است که در مواد غذایی مورد مصرف شما استفاده می شود. قهوه، چای، کولا ها و شکلات حاوی کافئینند. مصرف زیاد موادغذایی حاوی کافئین همانند استرس عمل می کند و گاهی اوقات علائم آن را بد تر می کند. کافئین، همچنین جذب آهن دریافتی از طریق مواد گوشتی مانند (گوشت مرغ و قرمز) را مهار می کند و سبب ایجاد کمخونی ناشی از فقر آهن می شود.

 

اغلب مردم کافئین را به عنوان عاملی محرک برای افزایش انرژی مصرف می کنند. این یک احساس کاذب از انرژی است و در واقع غدد فوق کلیوی را خسته می کند؛ چون هورمون های آدرنالین که هورمون های استرس نامیده می شوند، از غدد فوق کلیوی ترشح می شوند.

 

کافئین می تواند سردرد ایجاد کند، بنابراین مصرف آن را کاهش دهید و در صورت تمایل به مصرف قهوه، قهوه بدون کافئین را مصرف کنید.

 

فسفر، استرس زاست

 

از عوامل محرک دیگر فسفر است که به نوشیدنی های گازدار اضافه می کنند. مصرف نوشابه های گازدار، تعادل کلسیم و فسفر بدن را به هم می زند. عدم تعادل بین کلسیم و فسفر، باعث کاهش کلسیم خون و افزایش برداشت کلسیم از استخوان ها و افزایش خطر پوکی استخوان بخصوص در خانم ها می شود.

 

فسفر همچنین بر روی اسید کلریدریک معده که برای هضم غذا لازم است، تاثیر منفی می گذارد و علاوه بر آن برای افرادی که مشکل دفع دارند، مضر است. آب های معدنی و آب چشمه فسفر ندارند.

 

افزودنی ها و نگهدارنده هایی مانند نیتریت و نیترات که به موادغذایی مانند سوسیس، کالباس و ماهی دودی برای محافظت از تخریب اضافه می کنند، با مواد شیمیایی، ترکیب شده و موادی به نام نیتروزامین ها را تولید می کنند. بهترین راه حل برای کاهش اثرات مواد افزودنی، کاهش مصرف غذاهای حاوی مواد افزودنی است.

 

محرکهایی به نام مواد قندی

 

مصرف بیش از حد مواد قندی ساده مانند شکر نیز به عنوان عاملی برای ایجاد استرس و تحریک پذیری شناخته شده اند. مصرف بیش از حد موادغذایی حاوی قندهای ساده مانند کیک و شکلات در طول روز باعث خستگی و تحریک پذیری فرد می شوند که با افزودن مقداری مواد حاوی پروتئین، اثر این مواد را می توانید مهار کنید.

 

مواد غذایی بدون استرس

 

شیر، ماست، دوغ، سوپ جو، سوپ تره فرنگی و سوپ قارچ جزو غذاهای آرام بخش محسوب می شوند.

شاید استرس برای شما دلیلی برای کم اشتهایی محسوب شود اما بدانید که افزودن بر سه وعده غذایی معمول صبحانه، ناهار و شام ضروری است و کار شناسان تغذیه، گنجاندن دو میان وعده در بین این سه برنامه غذایی را توصیه می کنند.

 

عصرانه ای با منشاء گیاهی حیوانی تلفیقی از سبزیجات، میوه جات، غلات و حبوبات مناسب تر است. غذاهای سنتی نظیر نان، پنیر، گردو، کره، عسل، مربا، شیر و گاهی عدسی و یا حلیم های خانگی در وعده صبحانه مفید و مقوی است.

 

در کنار مواد انرژی زا، مغز به ویتامین ث هم نیاز دارد، به همین دلیل، مصرف سبزیجات و میوه جات تازه می تواند ضمن تامین ویتامین ث و آنتی اکسیدان بدن، مغز را از آسیب رادیکال های آزاد در امان نگهدارد.

 

انرژی لازم برای فعالیت مغز از طریق مصرف غذاهای مختلف به خصوص حبوبات، غلات که حاوی قندهای مرکب با آزادسازی تدریجی قند هستند بهتر تامین می شود تا قند های ساده ای نظیرنان های خامه ای، بستنی ها و شربت ها. همچنین استفاده ای در حد متعارف از دانه ها یا مغز ها، و آجیل هایی مثل بادام زمینی در افزایش توان مغزی سودمند است.

 

چند توصیه

 

از میانوعده های کم انرژی مانند هویج، کرفس، ذرت بو داده بدون روغن و کیک های برنجی با شکر کم استفاده کنید.

 

از انواع میوه های تازه و آب میوه ها به عنوان طعم دهنده های شیرین استفاده کنید.

 

جوشانده های گیاهی برای تسکین اعصاب مناسبند؛ می توانید آن ها را با یک قاشق غذاخوری عسل میل کنید (اما در مصرف آنها زیاده روی نکنید).

 

مصرف غذهای حاوی تریپتوفان مانند مغزهای گیاهی (پسته، بادام، فندق و…)، موز و غلات کامل، دستگاه عصبی را تسکین می دهند.

 

اگر جزء افرادی هستید که خیلی زیاد دچار استرس می شوید، همیشه مقداری از مواد حاوی پروتئین آماده را همراه داشته باشید.

 

مصرف مقدار کمی پروتئین در طول روز مانند پنیر، تخم مرغ، مرغ و گوشت در شرایط استرس خستگی شما را رفع می کند.

 

در شرایط استرس از داروهای آرام بخش استفاده نکنید.