image
از زایمان بدون درد به روش سزارین چه میزان اطلاع دارید ؟رخدادهای حین زایمان چگونه بیمار را به انجام عمل سزارین وامیدارد ؟ زایمان واژنی امروزه مهمترین پیشنهاد و توصیه متخصصین زنان و زایمان است علت های مختلفی برای انجام عمل سزارین توسط پزشکان زنان و زایمان وجود دارد یکی از آن ها به پا بودن بچه و وضعیت بریچ و یا بالابودن وزن وی و ناتوانی مادر برای زایمان طبیعی به شمار می رود.

مطمئن شوید که پزشک زنان و زایمان شما چرایی اجرای سزارین را برایتان کاملا شرح می دهد…

اگر سزارین را برای زایمان انتخاب کرده اید و یا اینکه قصد دارید بطور طبیعی زایمان داشته باشید، بهتر است راجع به سزارین که اخیرا بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد، اطلاعاتی داشته باشید. زیرا ممکن است در شرایطی که خود را برای زایمان طبیعی آماده کرده اید، ناگهان با پیچیدگی ای مواجه شوید و برای زایمان به سزارین احتیاج پیدا کنید. به همین دلیل لازم است بدانید که هنگام زایمان سزارین، باید انتظارچه مسائلی را داشت. در این نوشته: مسائل داخلی، خارجی، فواید، زیانها و رخدادهای حین زایمان به تفصیل تشریح شده است.
امروزه زایمان سزارین به متداولترین روش زایمان مبدل گردیده است. در حالی که برخی افراد آنرا روشی برای دورزدن زایمان واژنی “Vaginal bypass” می نامند، در واقع زمانی که طی بارداری یا زایمان پیچیدگی بوجود بیاید این روش می تواند زندگی بخش باشد. عمل سزارین یک بریدگی در شکم، درست بالای استخوان شرمگاهی برای بیرون کشیدن نوزاد است.
این بریدگی را “برش بیکینی” یا “برش قسمت پائینی” می نامند. البته زمانی که زایمان اورژانسی است، احتمال برش میانی یا بریدگی کلاسیک نیز وجود دارد. در حالی که بسیاری معتقدند، زایمان سزارین فوایدی نیز دارد، ولی ما به گفتن این جمله اکتفا می کنیم که ” احتمالا دگرگونی های اجتماعی و فرهنگی چند دهه اخیر بر چگونگی روش زایمانهای امروزی نیز تاثیر گذاشته است.”در زندگی مدرن امروزی و با وجود پیشرفتهای بسیار در علوم پزشکی (درمانی و تشخیصی) هنوز هم احتمال بروز پیچیدگیهایی در زمان زایمان وجود دارد و هر پزشکی خواستار سلامت مادر و نوزاد است.علت های دیگری برای سزارین
سزارین پیشین یا از دست رفتن نوزاد.
بیماری ایدز و دیگر عفونتهای احتمالی مجرای اندام تناسلی۔
بالا بودن فشار خون
دیابت یا پیچیدگیهای دیگر برای مثال ضربان  نا مرتب قلب مادر
جنین نارس یا کوچک بودن اندازه جنین برای دوره بارداریش (پیشرفت ناموفق جنین).
انقباضات ضعیف، زایمان ناموفق شامل بازنشدن دهانه رحیم.
تاریخچه فامیلی در مورد خونریزی شدید بعد از زایمان،خانمی که سزارین را انتخاب می کند معتقد است که:
درد کمتری دارد و یا از زایمان واژنی وحشت دارد.
می تواند تاریخ زایمان را بر اساس برنامه کاری خود طرح ریزی کند.
ممکن است، بخواهد همزمان جراحی اضافه ای را نیز در داشته باشد، مثل کوچک کردن شکم.
ممکن است، او از زایمان واژنی پیشین خود تجربه خوبی نداشته باشد.
خطر مشکلات بعد از زایمان مثل افتادگی رحم، مثانه یا آسیب به دیواره واژن یا ناحیه میاندوراه کاهش خواهد یافت.

چگونه برای سزارین آماده شویم:
به هر علتی که برای زایمان نوزادتان تصمیم به عمل سزارین گرفتید، باید مسائلی را از قبل در نظر داشته باشید. این مسائل شامل موارد زیر شود:
برخی از بیمارستانها روز قبل از پذیرش جزئیات پرونده شما را ثبت می کنند.
تاریخی برای پذیرش به شما داده خواهد شد (دیر نکنید!)
علائم حیاتی و وضعیت جنین هنگام پذیرش ارزیابی می شود.
لباس مخصوص بیمارستان به شما داده خواهد شد.
موهای اندامهای پائین بدن تراشیده می شود (می توانید پیشتر آماده شوید و این کار را خودتان انجام دهید).
به شما سرم وصل می شود و مسکنی (در ستون فقرات یا پیدورال) به شما داده می شود؛ لوله ای برای دفع ادرار به شما متصل می شود.
دستبندی سفید برای شناسایی و دستبندی صورتی برای آلرژی به شما داده می شود.
دستبند شناسایی (گاهی تا چهار دستبند) برای نوزادتان آماده می شود.
فرم قبول کردن موارد سزارین را با دقت مطالعه کنید. برای انتقال خون به شما چند انتخاب داده می شود.
اتاق عمل و کارکنان آن همگی برای رسیدن شما آماده خواهند بود.
مسئول بیهوشی برای نظارت بر فشار خون دستبندی را به بالای بازوی متصل می کند و صفحه ای را برای مشاهده ضربان قلب روی سینه شما قرار می دهد. او همچنین درباره حالت تهوع و سرگیجه از شما سوال خواهد کرد.
پرده ای بین صورت و شکمتان، شما را از دیدن روند جراحی باز میدارد.
گهواره نوزاد گرم خواهد شد.
طی عمل جراحی صدای قرقری را خواهید شنید (صدای مکنده مایعات) و احساس کشیده شدن را تجربه می کنید.
گاهی برای بیرون آوردن سرنوزاد از فورسپس استفاده می شود.
درصورت مجاز بودن در بیمارستان، گاهی به همسر اجازه بریدن بند ناف داده می شود.
نوزاد را برای خشک کردن، وزن کشی، اندازه گیری، پاکیزگی می برند.
ممکن است، در حالی که مراقبتها از شما انجام می شود، نوزادتان را به محل نگهداری مخصوص منتقل کنند یا او را به پدرش بسپارند، تا وضعیت شما بهبود یابد.
پزشک با دقت شما را بخیه می زند.
برای زمانی که تاثیر بی حسی ناپدید شود، به شما داروی مسکنی داده می شود (حتی اگرچه بدنتان هنوز بی حسی را احساس می کند).

زمانی را تا به حال آمدن می گذرانید، اما همسر و فرزندتان با شما خواهند بود.بالاخره به بخش زایمان بر می گردید، در تختی راحت و با فرزند تان در کنار شما، به استراحت می پردازید (به شرطی که با هیچ مشکلی مواجه نشوید).ممکن است، داروی مسکن دستورن فقراتی یا اپیدورال در بخش زایمان بـــه شما داده شود، اما برخی بیمارستانها اجرای این روند را در اتاق عمل ترجیح میدهند.خانم شماره یک طی این روند و پس از آن احساس تهوع شدید داشت و فشار خونش ناپایدار بود. اما هنگامی که چگونگی احساساتش را به مسئول بیهوشی گفت، مسئول بیهوشی فورا دارویی را برای مقابله با واکنش احتمالی به او داد. برتری سزارین مدرن این است که مادر هنوز می تواند بسیاری از تجربه های زایمان معمولی را احساس کرده و از ان لذت ببرد، مثل هوشیاری زمانی که نوزاد به دنیا می اید. نوزاد را در سریع ترین زمان ممکن برای شیردهی به مادر می سپارند، حتی اگر نوزاد فقط پستان مادر را بو بکشد. باید از مسکن ها تشکر کرد که بانوان بطور شگفت انگیزی سریعا به حال عادی باز می گردند و در نتیجه، به بهبودی سریع نیز منجر می شود.بانوانی که تحت عمل سزارین قرار گرفته اند، نباید برای چند روز پس از عمل غذای کامل میل کنند. بهتر است که فقط مایعات نوشیده (که شامل سوپ و ژله می شود) تا زمانی که مدفوع خود را دفع کنند. زیرا باید در ابتدا روده هایتان که تحت عمل جراحی بعد بهم ریخته اند، به حالت عادی خود باز گردد.

مشکلات سزارین
از این چهار مادری که در یک روز سزارین داشتند، همگی انها بعد از زایمان احساس خوشی و رضایتمندی داشتند. و با وجود عمل جراحی بزرگی که روی شکم آنها اجرا شده بود روحیه مناسبی داشتند و با گشت و گذار در اطراف و شیردهی به نوزادشان از وضعیتشان رضایت داشتند. منتقدین سزارین درباره خطر خونریزی، عفونت و تضعیف ساختار ماهیچه ای رحم نگران هستند و معتقدند که عوارض این عمل جراحی می تواند بارداری ها و زایمان های بعدی مادر را تحت تاثیر خود قرار دهند.یافته های پژوهشی که توسط موسسه مارچ اف دایم (سازمانی غیردولتی در امریکا برای سلامت بارداران و نوزادان) صورت پذیرفت. نشان می دهد که احتمالا برخی سزارین ها بدون نشانه های پزشکی اجرا می شود و براین اساس “سالیانه  از هر هشت نوزاد سزارینی یکی خیلی زودتر از موعد مقرر زایمان می شود”. پژوهشی در استرالیا منتشر شده در نشریه بین المللی شیردهی international Breastfeeding Journal نشان می دهد، داروی opiods (داروی مسکن) که برای اپیدورال (مسکن زایمان) استفاده می شود، ممکن است اختلالاتی برای شیردهی نوزاد بوجود آورد. در کشور جنوب آفریقا بسیاری از مسئولین اجرای سزارین بدون نشانه های پزشکی را غیرضروری  تشخیص می دهند و معتقدند که به این ترتیب مخارج به طور چشمگیری افزایش می یابد. پژوهشهای انجام شده توسط دکتر دیردره مورفی از بیمارستان مایکل و دانشگاه بریستول انجام شده است نشان می دهد که گاهی سزارین موجب ناباروری مادر خواهد شد. این پژوهشگران رابطه ای بین سزارین و سقط جنین، بارداری خارج رحمی و مشکلات جفتی یافتند که بوسیله اختلال در رحم یا آشوب و تعرض در ساختارهای درونی ناحیه لگن از جمله لوله هـای فالوپ ایجاد شده است.

سزارین ایده آل
فکر نکنید که اجرای زایمان سزارین به این معناست که مسائل آن کاملا خارج از توان شماست. کارهای بسیاری وجود دارد که می توان با اجرای آن این اتفاق را به رخداد بزرگ زندگی مبدل ساخت. دکتر پیتر کولی متخصص زنان و زایمان برای دستیابی به بهترین تجربه سزارینی که می توانید داشته باشید، موارد زیر را پیشنهاد می کند:

قبل از زایمان
برای احتمال زایمان سزارین آماده باشید.
به مراقب پزشکی خود اعتماد کنید.
حقایق را بیابید و از افسانه ها در رابطه با زایمان سزارین چشم پوشی کنید.
از روند پایه در زایمان سزارین آگاهی کسب کنید.

طی زایمان
مطمئن شوید که پزشک زنان و زایمان شما چرایی اجرای سزارین را برایتان کاملا شرح می دهد (اگرسزارین انتخابی نیست).برای این که زایمان ایده آلی داشته باشید، در برنامه زایمان خود خواسته های زیر را نیز بگنجانید:

مسکن موضعی (ستون فقراتی یا اپیدورال). این روش ایمن تر از بیهوشی عمومی است.
همسرتان در تمامی مدت باید در اطراف باشد.
ممکن است، برای فضایی آرامش بخش، چراغ های اتاق جراحی کم نورتر باشد.
درصورت مجاز بودن (در بیمارستان) و اگر مایلید، موسیقی دلخواه خود را در اتاق زایمان پخش کنید.
نوزادتان باید فورا برای تماس پوست با پوست (مراقبت کانگوریی) به شما داده شود و در صورت نیاز شیردهی اجرا گردد.
نوزادتان باید تمامی مدت در کنار شما باشد، مگر مشکل پزشکی برای شما یا فرزند تان وجود داشته باشد.
در صورت بروز پیچیدگی ای برای نوزاد باید ارزیابی متخصص کودکان، اندازه گیری، وزن کشی و پاکیزگی او به تعویق افتد.
هرچه در توان دارید، درباره زایمان سزارین مطالعه کنید. به علاوه به خاطر بسپارید که تجربه زایمان از روش زایمان مهمتر است. اجازه ندهید تا اتفاق غیرمنتظره ای از معجزه تولد فرزند تان چیزی کم کند. این چنین نیست که “بانوان بنابر مد روز اجرای سزارین را انتخاب کنند.”

منبع:آتیسام