Fotolia_48874620_Subscription_XXL-1

پزشکان در یک تحقیق  نوین کشف کردند سرکه ابزار موثر و البته مقرون به صرفه برای مقابله با دسته  پر خطری از میکروبهای مقاوم به دارو شامل میکروب سل است.

به گفته متخصصان علوم پزشکی در انستیتو مطالعات علمی ونزوئلا، استفاده از سرکه‌ شیوه‌ای موثر، غیرسمی و ارزان برای مقابله با مایکوباکتریوم‌های مقاوم به داروها از جمله میکروب‌ کشنده سل است.

در حالی که اغلب برای پاکسازی باکتری‌های سل از روی سطوح از سفیدکننده کلر استفاده می‌شود متخصصان در این مطالعه به این نکته اشاره کردند که این ترکیب می‌تواند سمی و فرساینده باشد. همچنین دیگر ضدعفونی‌کننده‌ها ممکن است برای استفاده در آزمایشگاه‌های سل در کشورهای فقیر پرهزینه باشد. اما نتایج مطالعه این تیم تحقیقاتی نشان می‌دهد «اسید استیک»، عنصر فعال در سرکه می‌تواند کار سفیدکننده کلر را با قیمت پایین‌تر و البته موثرتر و کم‌خطرتر انجام دهد.

مایکوباکتریوم دلیل شناخته‌شده ابتلا به بیماری سل است اما مایکوباکتریوم‌های غیرسلی نیز در محیط زیست و حتی لوله‌های آب وجود دارند که در برابر ضدعفونی‌کننده‌های معمولی مقاوم هستند.

هرچند این باکتری‌ها در فرآیند عمل جراحی و زیبایی تاثیر خوب خود را می‌گذارند اما در عین حال می‌توانند عفونت‌های جدی را نیز به همراه داشته باشند.

تیم پزشکی ما در حین آزمایش روی دارویی که نیاز بود در اسید استیک حل شود دریافتند سرکه می‌تواند مایکوباکتریوم را از بین ببرد.

به دنبال این مشاهده آنان روی اسید استیک آزمایش کرده و دریافتند باکتری‌های سل که در معرض محلول 6 درصدی اسید استیک قرار گیرند حدود 30 دقیقه بعد از بین می‌روند.
منبع- سلامت نیوز