miniature-schnauzer1

اگر در خیابان سگی پشمالو با ابعاد متوسط و پوزه ای مستطیل شکل دید که سبیل و ابروی بلند دارد و گوش های آن هم v شکل است؛ نژاد آن مینایتور اشناوزر میباشد. البته شاخصه های ضاهری این نژاد تنها به اینجا ختم نمیشود و آن ها بینی مشکی رنگ، چشمان دکمه ای زیبا و دم بلندی دارند که با عمل جراحی کوتاه میشود. این ضاهر هر کسی را وسوسه میکند تا یک سگ با این نژاد برای خود بخرد و از آن نگهداری کند؛ ولی قبل از خرید باید چند نکته را در نظر گرفت؛ این نکات را در ادامه برای شما بازگو خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اشناوزرها بسیار باهوش و مشتاق برای یادگیری اند با این حال جسارت و بی باکی این سگها بیشتر از چیزی است که در ظاهر بنظر میایند و در افتادن با موجودات بزرگتر از خود باکی ندارد با این حال یک میناتور اشناوزر هرگز بی جهت و بی دلیل پارس نمیکند .از این رو نگهبانان فوق العاده ای هستند .پوشش قوی و محکمشان نسبت به گاز هایشان آنها را برای گارد ایده ال تر میکند .در بخش مربوط به خلق و خوی این نژاد توسط akc ،به عنوان یک سگ هشدار دهنده ذکر شده اند با این حال بهتر است بگوییم که مینیاتور اشناوزر ها بسیار مهربان ،با هوش و صمیمی اند اما ترسو نیستند و از تا جای ممکن فاصله ی خود را با افراد ناآشنا مشخص میکنند ،بنابراین اگر قرار است مهمانی به خانه ی شما بیاید باید از قبل مینیاتور اشناوزر خود را مهار کنید .قدرت یادگیری بالایی دارند و خیلی آسان دستورات را یاد میگیرند اما ابتدا باید تلاش شود که بر غریزه ی پارس و گاز گرفتنشان غلبه کنند چرا که سگهای این نژاد بیش از حد تمایل ذاتی به این امر بخصوص برای افراد غریبه دارند ،اما اگر یک سگ نگهبان کوچک و البته بسیار وظیفه شناس میخواهید این نژاد انتخاب فوق العاده ایست .نباید به اشتباه کنید ، این نژاد ذاتا تهاجمی نیست اما هوشیاری بسیار زیادش نسبت به اطراف و البته حساسیتشان روی قلمرو و صاحبشان باعث شده یک نگهبان عالی و بسیار جسور شوند .

miniature-schnauzer2

انرژی و شور و عطش آنها بسیار زیاد است و حتما به تمرینات و بازی های طولانی مدت آن هم به صورت روزانه احتیاج دارند در غیر این صورت کنترل آنها بسیار دشوار خواهد شد .فعالییت هایی که برای مهار انرژی این سگ مناسب است عبارتند از :

– تمرینات چالاکی یا agility
– تمرینات فرمانبرداری
– جست و جو و ردیابی
– بازی پرتاپ توپ (flyball)

از آنجایی که غریزهی شکار بسیار قوی نیز دارند ،نگهداری آنها کنار سایر حیوانات کوچک مانند همستر،خرگوش و … میتواند مشکل ساز باشد همچنین در خیلی از موارد دیده میشود که با گربه ها نیز سازش ندارند اما این مشکل از قبیل مشکلاتیست که میتوان با تمرین و اصلاح رفتار از آنها پیشگیری کرد .همچنین اگر در حیاط نگهداری میشوند ،حیاط حتما باید دارای حصار بوده و هنگامی گردش باید با قلاده باشند .

آنها ترکیبی از اصالت ،زیبایی و ظرافتند که بر خلاف جثه ی کوچکشان ،عضلانی و محکمند .باهوشی و مطیع بودنشان از آنها یک همراه عالی و هوشیاریشان نسبت به محیط اطراف از آنها یک نگهبان فوق العاده ساخته است .روحیه ی خستگی ناپذیرشان مناسب افرادیست که اهل فعالییت زیادند و وقت آزاد زیادی دارند .آنها با هر نوع اب و هوایی سازگاری دارند و در محیط خانواده دوست دارند با کارهایشان همه را وادار با خنده کنند و البته دوست دارند به عنوان عضوی از خانواده شناخته شوند و این بیشترین خواستشان از صاحبانشان است .
به طور کلی آنها هشیار،جسور،سرزنده،صمیمی،م طیع و باهوش اند .

schnauzer

شاخصه های میناتور اشناوزر چیست ؟

دارای ساختاری قوی ،پوشش خارجی بلند و سیمی و سبیل های بلند اند . برای اطلاعات بیشتر باید به استاندارد اصلی نژاد یعنی استاندارد fci حیوان مراجعه کنید و برای شناخت موارد جزئی به استاندارد محلی حیوان .

شماره میناتور اشناوزر در fci:
183

نام :MINIATURE SCHNAUZER

اشناوزر ها چه اندازه ای هستند ؟

سه اندازه ی مختلف از اشناوزر وجود دارد که عبارتند از میناتوری ،استاندارد و غول آسا .هرچند ساختار مشابه ای دارند و بی اندازه به هم شبیه اند اما تفاوت هایی هم میانشان وجود دارد .میناتور اشناوزر ها برای کنترل جمعیت حشرات و جانوران موذی مزرعه ها نگهداری و پرورش داده میشوند ولی اشناوزر های غول آسا برای کشیدن گاری و کار های پلیسی پرورش داده میشدند .اشناوزر های میناتور،استاندارد و غول آسا هم دارای وجه های مشترک و هم اختلاف هستند برای دریافت اطلاعات بیشتر باید به استاندارد آنها رجوع کنید .
توجه داشته باشید که هیچ نوع و اندازه ای به نام عروسکی از اشناوزر ها وجود ندارد و به رسمیت شناخته نشده .

 

miniature-schnauzer

ریزش مو و شدت آلرژی میناتور اشناوزر ها چگونه است ؟

ریزش موی آنها بسیار کم است و نسبت به نژاد هایی که باعث ایجاد الرژی در افراد میشوند ،کم تر الرژی زا هستند با اینحال هر فردی ممکن است به نژاد خاصی الرژی داشته باشد .


مشکلات سلامتی مینیاتور اشناوزر

مستعد ابتلا به بیماری های کبد،کلیه،دیابت و اختلالات پوستی ،فون ویلبرنگ و کیست ها .همچنین دارای یک بیماری چشمی ارثی اند .

قد و وزن مینیاتور اشناوزر

قد بین سگهای نر و ماده بین 30 تا 35 س.م است .
وزن بین سگهای نر و ماده 4.5 تا 7 ک.گ است .

منبع: پرشین پت