23

شاید برایتان جالب باشد که حالت خوابیدن فرد نیز راهی است برای پی بردن به شخصیت او. در این مطلب قصد داریم انواع حالات خواب را به همراه توضیح شخصیت فرد برای شما شرح دهیم ، با ما همراه باشید.

چطور می خوابید؟ یعنی حالت معمول خوابیدن شما چگونه است؟ درست است که می شود در حالت های مختلف خوابید اما همه انسان ها یک حالت معمول خوابیدن دارند که در بیشتر اوقات در آن حالت می خوابند و از خواب بیدار می شوند. آیا می دانید که این نوع خوابیدن به شخصیت شما ربط دارد؟ حتما تعجب می کنید اما پروفسور کریس ایزیکوفسکی، مدیرمرکز مطالعات خواب انگلستان و دکتر ساموئل دانکل، متخصص روانشناسی و فوق تخصص خواب دردانشگاه نیویورک در تحقیقات جداگانه ای به این نتیجه رسیدند که نحوه خوابیدن انسان ها با خصوصیات اخلاقی و شخصیتی آنها ارتباط دارد، اما چگونه؟

 

 

خوابیدن افراد با اخلاق آنها ارتباط دارد

دکتر ساموئل دانکل ۴حالت و شکل کلی خوابیدن را به عنوان ۴شکل اصلی خوابیدن انسان ها معرفی کرده، اما پروفسور ایزیکوفسکی می گوید، این حالت ها را باید در ۶شکل اصلی درنظر گرفت. دکتر دانکل طی ۴سال یک گروه ۶۵۰ نفره از مردان و زنان را مورد بررسی قرار داد و براساس شکل خوابیدن آنها به بررسی خصوصیات اخلاقی شان پرداخت. ولی پروفسور ایزیکوفسکی شیوه برعکس را در پیش گرفت. او هزار زن و مرد مراجعه کننده به مرکز مطالعات خواب را براساس خصوصیات شخصیتی و اخلاقی در گروه های مختلف قرار داد و درنهایت به این نتیجه رسید که شکل خوابیدن افراد با اخلاق آنها ارتباط دارد؛ یعنی افرادی که خصوصیات روحی، اخلاقی و شخصیتی شبیه به هم دارند به یک شکل می خوابند.

 

 

سخت​کوش​های بی خطر

شکل خوابیدن جنینی

در این حالت افراد به شکل جنین داخل شکم مادر می خوابند؛ یعنی به پهلو، با پاهای جمع شده در شکم و دست های خم شده. پروفسور ایزیکوفسکی می گوید: کسانی که اینگونه می خوابند عموما افرادی سرسختی هستند اما از درون، افرادی خوش قلب و احساساتی اند. این افراد در برخورد اول خجالتی به نظر می رسند ولی پس از مدتی آرامش پیدا می کنند و صمیمی می شوند. این حالت اصلی ترین نوع خوابیدن است و حدود ۴۰درصد افراد اینگونه می خوابند. جالب است بدانید، این نوع خوابیدن در میان خانم ها دوبرابر شایع تر از مردان است. دکتر ساموئل دانکل، فوق تخصص خواب و نویسنده کتاب «حالت های خواب: زبان بدن هنگام خواب» می گوید: افرادی که اینگونه می خوابند عموما آدم هایی بی خطر، منعطف، واقع گرا و غیرلاف زن و صلح طلب اما سختکوش هستند.

 

 

منطقی های بدبین

شکل خوابیدن به پهلو در حالت خم شده

پروفسور ایزیکوفسکی افرادی را که به پهلو در حالت کمی خم شده با ۲ دست در مقابل خود می خوابند را در این گروه جای می دهد، اما دکتر دانکل افرادی که به پهلو می خوابند زانوهایشان را خم می کنند و یک دست را به حالت کشیده زیرسر می گذارند و دست دیگر را روی صورت یا روی بالش قرار می دهند را در این گروه جای می دهد. پروفسور ایزیکوفسکی خاصیت های زیر را برای این افراد توصیف می کند: این افراد آنهایی هستند که سعی می کنند منطقی و تحمل گرا باشند ولی درعین حال از درون بدبین و نسبتا شکاک هستند. شاید آنها در تصمیم گرفتن کند باشند اما زمانی که تصمیم می گیرند تغییر دادن تصمیم آنها خیلی سخت است. از نظر دکتر دانکل اما آنها افرادی هستند که دوست دارند در ارتباط های انسانی خود حالت غالب و درواقع بر رابطه خود کنترل داشته باشند. آنها کسانی هستند که روحیه قوی برای روبه رو شدن با مشکلات را دارند و ممکن است گرایش به هنر هم داشته باشند.

 

 

رفیق بازها اینطور می خوابند

شکل خوابیدن به پهلو و صاف

اگر به پهلو و درحالتی که هر دو دست شما در راستای بدنتان است می خوابید، احتمالا فرد خوش مشرب، آسان گیر و منطقی هستید. افرادی که اینگونه می خوابند آدم هایی هستند که ارتباط اجتماعی گسترده ای دارند و کاملا رفیق باز هستند و معمولا از تنهایی گریزانند. پروفسور ایزیکوفسکی می گوید: تحقیقات ما نشان داده این گروه افرادی هستند که خیلی راحت به غریبه ها اعتماد می کنند و در زندگی کلا آدم های خوش بینی هستند.

 

 

آنها دوست​های فوق​العاده​ای هستند

حالت خوابیدن ستاره دریایی

پروفسور ایزیکوفسکی افرادی را که به پشت می خوابند و هردو دست خود را به سمت بالا در ۲ طرف بالش می گذارند را در این گروه جای می دهد. این متخصص خواب می گوید: افرادی که اینگونه می خوابند می توانند بهترین دوستان باشند، زیرا هم مهربان هستند و هم می توانند ساعت ها به حرف های دیگران گوش بدهند و درواقع سنگ صبورهای خوبی محسوب می شوند و درمواقع لزوم هم می توانید روی کمک آنها حساب کنید، اما جالب است که این گروه با وجود داشتن این همه خصوصیات خوب دوست ندارند در مرکز توجه قرار بگیرند و سعی می کنند چندان توجه دیگران را به خود جلب نکنند.

 

 

باهوش ها و خلاق ها

شکل خوابیدن سقوط آزاد (خوابیدن به شکم)

پروفسور ایزیکوفسکی افرادی را که به شکم می خوابند و ۲ دست خود را به حالت خم شده بالای سر (زیر یا روی بالش) می گذارند را در این گروه جای می دهد. اما دکتر دانکل افرادی را که به شکم می خوابند و سرشان رو به تخت است و هر دو دست خود را زیرسر می گذارند دراین گروه جای می دهد. پروفسور ایزیکوفسکی می گوید: این افراد آدم های باهوش و خلاق هستند اما ممکن است حساس و شکننده باشند و گاه ازکمبود اعتمادبه نفس رنج می برند. از دید این پروفسور این گروه افرادی هستند که می توانند قدرت راهبری خود را به خوبی به کار بگیرند ولی درعین حال از نقد شدن فراری هستند و دوست ندارند که دیگران آنها را مورد نقد و بررسی قرار دهند. اما از نظر دکتر دانکل، این گروه از افراد، آدم ها «تکانه ای» هستند، یعنی اینکه به حس خود (و حس ششم) خود بسیار اهمیت می دهند و گاه کارهای عجیب و غریب از آنها سر می زند. این گروه در واقع افرادی هستند که ما آنها را «دلی» می خوانیم. از دید این پزشک افراد این گروه انسان هایی هستند که شور و شوق زیادی برای جامه عمل پوشاندن به رؤیاهای خود دارند اما اگر در نیمه راه انجام یک کار انرژی شان تمام شود و دیگر انگیزه ای برای ادامه آن کار نداشته باشند نباید از کار آنها تعجب کنید.

 

 

گوشه گیران

شکل خوابیدن سربازی

از لحاظ پروفسور ایزیکوفسکی خوابیدن به پشت و گذاشتن دست ها کنار بدن این نوع حالت خواب است که از لحاظ او افرادی که در این گروه قرار دارند عموما افرادی تودار و ساکت هستند که به گوشه گیری تمایل دارند. آنها زیاد ارتباط برقرار نمی کنندو اگر ارتباط برقرار کنند، خیلی اوقات دچار هراس از به پایان رسیدن آن می شوند. اما از آنجایی که افرادی دقیق و سختکوش هستند معمولا وقتی ارتباطی برقرار می کنند تمام نیازهای طرف مقابل را پاسخ می دهند و از لحاظ طرف مقابل خود، انسانی ایده آل برای برقراری ارتباط هستند.

 

 

و اما گروه های فرعی خواب

جدا از این ۶ گروه اصلی، گروه های دیگری هم وجود دارد که دکتر دانکل آنها را به عنوان زیرمجموعه ها در نظر می گیرد و می گوید: در همین زیرمجموعه ها هم می توان رفتار و خصوصیات اخلاقی یکسانی کشف کرد. او این گروه ها را به عنوان نمونه ذکر می کند.

 

 

آنهایی که درعرض تخت می خوابند

حالت خوابیدن پل مانند

دکتر دانکل می گوید: افراد این گروه جالب هستند، زیرا آنها در هرحالی که بخوابند درنهایت درعرض تخت بیدار می شوند؛ یعنی طی خواب آنقدر حرکت می کنند که درنهایت درعرض تخت قرار می​گیرند یا کاملا می​چرخند. او می گوید: این افراد همسران بدی محسوب می شوند، زیرا به کرات باعث بیدار شدن همسران خود می شوند. اما تاکید می کند که این فقط مربوط به تاثیرات آنها روی بدخوابی همسران خود است وگرنه از لحاظ شخصیتی آنها می توانند دوستان و همراهان خوبی باشند زیرا آنها مهربان و بسیار پرجنب و جوش اند و برای همین بسیاری از کارهای خانم را انجام می دهند. البته یک مشکل دیگر این گروه این است که دمدمی مزاج هستند و عقیده آنها ممکن است خیلی سریع تغییر کند.

 

 

آنهایی که اعتمادبه نفس کافی ندارند

حالت خوابیدن زانوبلند

از دیدگاه دکتردانکل افرادی که به بغل می خوابند و زانوهایشان را خم می کنند و حتما یک بالش را بین دو زانوی خود می گذارند و در واقع درحالت جنینی، اما بدون بالش زیر سر می خوابند و بالش را بین دوپای خود می گذارند در این گروه هستند. این متخصص خواب می گوید: این حالت خوابیدن در زنان شایع تر است و افرادی که در این گروه هستند عموما افرادی حساس اند و از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند. این گروه بسیار مهربان هستند و می توانند عشق زیادی را به شریک زندگی خود ابراز کنند. اما به دلیل حساسیت زیاد خیلی زود هم عصبانی می شوند اما عصبانیت شان هم زود فروکش

می کند.

 

 

با استعدادهایی که روی لبه هستند

حالت خوابیدن دست های آویزان

از نظر دکتر دانکل این گروه یکی از گروه های جالب است زیرا آنها چه در تختخواب های بزرگ بخوابند چه در تخت های کوچک برایشان فرقی نمی کند زیرا بر لبه تخت و با دست های آویزان روی هوا به صورت نیم پهلو می خوابند. دکتر دانکل می گوید: نسبت افراد هنرمند و خلاق در این گروه بسیار بالاست. بیشترافرادی که اینگونه می خوابند آدم هایی «خاص» و «متفاوت» هستند که اگر استعدادهای خود را کشف و هدایت کنند می توانند در زندگی حرفه ای خود بسیار موفق باشند.

 

 

بهترین شکل خوابیدن از لحاظ سلامت کدام است؟

اما از لحاظ پزشکی فکر می کنید بهترین نوع خوابیدن چگونه است؟

دکتر مایکل مک نامان، از مرکز پزشکی لانگ آیلند می گوید:شاید در این مورد برخی تفاوت ها در دیدگاه های پزشکان مختلف وجود داشته باشد، اما درکل می توان گفت که از لحاظ متخصصان مغز و اعصاب و ستون فقرات بهترین حالت خواب این است که فرد به پشت بخوابد و زیرسرش یک بالش کوچک بگذارد، به گونه ای که سرش حدود زاویه ای بین ۱۰ تا ۳۰ درجه با تخت را بسازد. در این حالت بیشترین میزان خون به مغز می رسد و درعین حال تنفس هم بهتر می شود. اما از لحاظ متخصصان ارتوپدی و برخی رشته های دیگر بهترین حالت خوابیدن به شکل جنینی است زیرا فشار کمتری را روی زانوها، کمر و پاها وارد می کند. در این حالت هم می توان پاها را با گذاشتن بالش زیر تشک به اندازه ۱۰ سانتی متر بالا برد.

اما از لحاظ بدترین نوع خوابیدن، بیشتر پزشکان می گویند که خوابیدن به شکم بدترین حالت است زیرا در این حالت فشار زیادی روی ارگان های داخلی بدن وارد می کند. تحقیقات نشان داده بیشترین درصد دردهای گردن و پشت در افرادی است که اینگونه می خوابند. اما جالب است که پروفسور ایزیکوفسکی می گوید: بهترین حالت خوابیدن از لحاظ گوارشی حالت سقوط آزاد است زیرا اجازه هضم بهتررا می دهد، درحالی که حالت های ستاره دریایی و سربازی باعث هضم بد غذا، مشکلات گوارشی و خروپف می شود اما از لحاظ ارتوپدی رشته های عصبی این شیوه خوابیدن مطلوب نیست زیرا باعث ایجاد فشار روی مهره های گردنی می شود.