cat-dang

گربه ها حیوانات بازیگوش و باهوشی هستند؛ ولی گاهی اوقات بازیگوشی و کنجکاوی کار دست آن ها میدهد و باعث مرگشان میشود. به طور مثال گربه ها اغلب با سیم لخت دچار برق گرقتگی میشوند و از بین میروند. اگر شما صاحب وظیفه شناسی باشید باید این مسئله را درک کنید که بعضی سهل انگاری ها ممکن است تبدیل به علت مرگ حیوان خانگیتان شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه میتوانید از این اتفاق تلخ جلوگیری کنید.

همیشه به دوستانی که گربه دارند تاکید کردم که وقتی شما از گربه یا سگ یا هر حیوان خانگی دیگری در منزل نگهداری میکنید ، باید به مراتب بیش از پیش به نکات ایمنی ، اهمیت بدید . دقیقاً مثل خانواده ای که کودک نوپا دارند و هر آن مراقب کودک خود هستند و نکات ایمنی و شرایط محیطی را همیشه کنترل شده ، نگه میدارندو به کودک خود اجازه نمیدند که به همهء قسمتها و محل های خانه، دسترسی داشته باشه.
در زیر به برخی از محل ها/وسایل خطرناک برای گربه اشاره میکنم:
* لبهء بالکن ها و پنجره ها
هر سال صدها و بلکه هزاران گربهء خانگی در سطح جهان ، جان خودشون رو به علت سقوط از پنجره ها و بالکن های منازل آپارتمانی، از دست میدند. دوستان دقت داشته باشید . گربه ها ذاتاً به نشستن در کنار پنجره ها و بالکن های منازل و مشاهدهء محیط پیرامون ، علاقه مندند. این نه تنها بد نیست بلکه امری بسیار خوب تلقّی میشه و به ارتقای وضعیت روحی گربه کمک میکنه ، اما تنها به شرطی که شما نکات ایمنی را رعایت کرده باشید. همیشه پپنجره ها در منازل مرتفع را بسته یا درحالت توری قرار بدید . گربه مثل یک کودک نوپاست. از گربه انتظار نداشته باشید که با همان ادراک و اشراف شما ، به پنجره و محیط بیرون از پنجره نگاه کنه و درک کنه که پریدن از پنجره به بیرون، خطرناکه. یک پرش عمدی یا لغزش سهوی ، میتونه به مرگ گربه بیانجامه.

* ماشین لباسشویی
این وسیلهء مدرن که امروزه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ماست هم سالانه جان صدها گربه در سراسر جهان را میگیره. نتیجهء یک تحقیقات انجام شده در ایالات متحده نشان داد که فقط دراین کشور ، سالانه ده ها گربه اشتباهاً در ماشین لباس شویی میماند و تعداد زیادی از آنها میمیرند و برخی که خوش شانس ترند برای تمام عمر شنوایی خود را از دست میدند یا دجار ضایعات عمیق مغزی میشند.
علت اصلی این مسئله ، باز نگاه داشتن درب ماشین لباس شویی در زمان عدم استفاده از این دستگاهه. گربه ها ذاتاً علاقه به خوابیدن در محل های تنگ و تاریک دارند ، و چه جایی مطبوع تر از فضای داخلی یک ماشین لباس شویی ؟! صاحب حیوان هم از همه جا بی خبر، لباس ها را در داخل ماشین قرار میده ، درب ماشین رو میبنده و ماشین رو روشن میکنه. غافل از اینکه گربه از قبل درون ماشین لباس شویی بوده! متاسفانه این اتفاقیه که هر سال صدها بار درسرتاسر دنیا تکرار میشه. پس اگر در منزل گربه دارید ، همیشه حتی الامکان درب ماشین لباس شویی را بسته نگه دارید و قبل از روشن نموندن دستگاه ، داخل دستگاه را چک کنید.

* کاسهء توالت
این مورد بویژه برای بچه گربه ها خطرناکه. متاسفانه طی این سالها مواردی زیادی بوده که دوستان به بنده اطلاع دادند که بچه گربه شان وقتی درب سرویس بهداشتی باز بوده، بدون اطّلاع آنها ، وارد سرویس بهداشتی شده ، سپس وارد کاسهء توالت شده و نهایتاً داخل چاه توالت اُفتاده و یا سرش داخل چاه گیر کرده و خفه شده. به همین راحتی.
دوستان ، دقت داشته باشید که بچه گربه موجودی سرشار از انرژی ، کنجکاوی ، بازیگوشی و شیطنته. این بازیگوشی و کنجکاوی بچه گربه میتونه بعضاً براش خطرآفرین باشه. پس همیشه مراقب شرایط محیطی و پیرامونی حیوان باشید.
* یخچال و فریزر
گربه ها موجوداتی با IQ و هوش بسیار بالایی هستند و این رو هر کسی که با گربه ها زندگی کرده باشه ، بی شک لمس کرده. اونها میدونند و میفهمند که یخچال = محل نگهداری غذا . این باعث میشه که بسیاری از گربه ها به محض اینکه شما درب یخچال یا فریزرتون رو باز میکنید ، سریعاً داخل دستگاه میشند و در جا میوه ای یا جایی در همان اطراف ، دنبال غذا میگردند. خب ، در ۹۹ درصد مواقع شما این رو میبینید و گربه رو سریعاً از یخچال خارج میکنید. اما در برخی از موارد متاسفانه پیش آمده که صاحب گربه که بعضاً نگاهش به قسمت پایینی یخچال یا فریزر نبوده و صرفاً برای برداشتن یک تکه مرغ یا ماهی ، درب فریزر رو باز کرده بوده ، متوجّه ورود گربه به داخل یخچال/فریزر نمیشه و درب دستگاه را میبنده درحالیکه حیوان داخل دستگاه مانده. کم نبودند مواردی که بعد از هفت هشت ساعت ، متوجه عدم حضور گربه شان در منزل شدند و متاسفانه بعداً جسد گربه را داخل فریزر یا یخچال پیدا کردند.
پس لطفاً همیشه مراقب این مورد هم باشید. اگرچه هر گربه خصوصیات اخلاقی خود رو داره و ضرورتاً تمام گربه ها این رفتار رو از خود بروز نمیدند.

*تردیمیل
اگر در منزل از دستگاه تردمیل استفاده میکنید ، همیشه در زمان استفاده از دستگاه ، مراقب گربهء خود باشید. اگرچه اکثر گربه ها از تردمیل و صدای ناشی از حرکت شما بر روی دستگاه میترسند و سعی میکنند از دستگاه فرار کنند ، اما برخی از گربه ها نه تنها از تردمیل نمیترسند بلکه جذب دستگاه میشند و دقیقاً درزمانی که شما روی دستگاه و درحال استفاده از تردیمیل هستید ، سعی میکنند به زیر دستگاه برند. دستگاهی که یک تسمهء گردان با سرعت بالا داره و میتونه در یک چشم به هم زدن ، به گربه ای که زیر دستگاه قرار گرفته ، آسیب های جدّی وارد کنه.
پس حتماً قبل از روشن کردن دستگاه ، زیر دستگاه را چک کنید تا گربه در آن قسمت قرار نداشته باشه، و درزمان استفاده از دستگاه هم از نزدیک شدن گربه به تردمیل ، ممانعت کنید.
* کیسه های نایلونی رها شده در منزل
تغریباً همهء گربه ها عاشق جعبه ها و کیسه های نایلونی هستند و دوست دارند به نوعی خودشون را وارد جعبه یا کاسه کنند. شما بعد از یک خرید ، با تعدادی کیسه در دست، به منزل بازمیگردید. ممکنه چندتا از کیسه ها در نقاطی از منزل رها بشند و شما فراموش کنید که اونها رو جمع کنید. کیسه ها طبیعتاً نظر گربهء شما را جلب میکنند و گربه سعی میکنه با آنها بازی کنه. خب ، تا اینجای کار ، هیچ مشکلی وجود نداره. مشکل اونجایی آغاز میشه که خیلی اوقات گربه (مخصوص پرشین ها که بدن و بافت متراکم تری دارند) درحال بازی با کیسه ، خودش را اشتباهاً درون کیسه ، گیر میندازه. این گیر کردن داخل کیسه ممکنه در ناحیهء گردن و حلقوم حیوان ، و در زمانی صورت بگیره که گربه در مقابل چشمان شما نیست تا کمکش کنید. دراین حالت گربه میترسه و با تلاش برای رها کردن خودش ، کیسه را تنگ تر و فشرده تر دور گردن خودش میپیچه و متاسفانه خیلی سریع و خیلی راحت ، حیوان جان خودش رو از دست میده. متاسفانه این حادثه نیز به کرّات در منازل مختلف ، تکرار شده.

*اسباب بازی های ریز و کوچک
وقتی گفته میشه اسباب بازی های ریز و کوچک برای گربه خطرناکند ، منظور از اسباب بازی ، صِرفِ اسباب بازی نیست ، بلکه منظور هر وسیله ای هست که گربه با اون بازی کنه و سعی کنه اون رو داخل دهانش بگیره. اینجا این اسباب بازی میتونه از یک گوش پاک کن گرفته تا در یک نوشابه باشه . دقیقاً مثل خردسالان که ما بهشون اجازه نمیدیم هر چیزی را داخل دهانشون کنند تا مبادا آن شیء داخل گلوشون گیر کنه ، در مورد گربه ها هم به همین گونه باید باشه. اسباب بازی هایی که از نظر اندازه و جثّه ، این قابلیت را دارند که داخل گلوی گربه گیر کنند و به خفگی حیوان بیانجامند ، نباید در دسترس حیوان قرار بگیرند. اندازهء اسباب بازی باید به حدّی باشه که گربه نتونه اون رو کامل ، داخل دهانش قرار بده. متاسفانه در صورت گیر افتادن هر شیء یا وسیله ای داخل گلوی گربه، حیوان قبل ازاینکه شما فرصت رساندن او به دامپزشک را داشته باشید ، از بین خواهد رفت. پس مراقب این مسئله باشید.
* سیم ها و پریزهای لخت یا دارای اتصالی
شما میدانید و آگاهید که دست زدن به سیم های لخت یا نیمه لخت برق ، و پریزهای دارای اتصالی ، امری بی نهایت خطرناک است. اما گربهء شما ( به ویژه بچه گربه ها که دنیایی از کنجکاوی و بازیگوشی هستند) بر این امر واقف نیستند. پس با هر شیء یا وسیله ای که شبیه طناب باشد ، با سرمستی بازی میکنند. طبیعتاً سیم های برقی خطرناک هم مُستثنی نیستند. اگر در منزل خود گربه دارید ، دقیقاً مثل افرادی که در منزل خود کودک نوپا و خردسال دارند ، باید به نکات ایمنی در موررد وسایل الکتریکی اهمیت دهید

منبع: پرشین پت