191841
 “بونیون” علت تحلیل و فرسایش غضروف شست پا است،  بکاربردن کفش‌های تنگ و ناجور سبب بدترشدن “بونیون” می‌شود. “بونیون” شاید از اول تولد با شخص همراه باشد،  “بونیون” برجستگی غیرمعمول مفصل شست پا است که سبب کجی انگشت شست به سمت مخالف انگشتان می‌شود. در خیلی از موارد این مشکل, ارثی است
همزمان با افزایش سن، کفش‌های تنگ می‌توانند موجب رشد استخوان و تجمع مایع در کیسه مفصلی شست پا شود. این متخصص پوست و زیبایی با ذکر این نکته که رشد این ضایعه منجر به متورم و دردناک شدن مفصل شست خواهد شد،  با ادامه این روند تحلیل و فرسایش غضروف سرعت بیشتری یافته و فرد حتی در حالت استراحت نیز فشار آزار دهنده‌ای را متحمل می شود.کفش تنگ را مهمترین عامل تشدید این عارضه عنوان کرد  اگر کفش‌های مورد استفاده موجب تحریک بونیون شود باید از سایز بزرگتر آن استفاده کرد. وی با اشاره به اینکه واکس زدن کفش‌های چرمی موجب نرم شدن آنها خواهد شد، افزود: مبتلایان به بونیون در صورت امکان می‌توانند از کفش‌های راحتی و یا دمپایی استفاده کنند و با پوشیدن کفش‌های آزادتر، احتمال بروز بونیون را کمتر کنند.

برای این کار می‌توان از یک پارچه نخی با عرض دو سانتی متر و طول 40 سانتی متر استفاده کرد، به گونه ای که دو سر این پارچه را به شست دو پا گره زده و سپس پاشنه پاها را روی زمین گذاشته و شست‌ها را از هم دور کرد.  این حالت را با انجام 10 تا 25 بار به مدت پنج ثانیه در طول روز ادامه داده تا بتوان در راستای کاهش بونیون، اقدام کرد.

چنانچه با تمامی این تمهیدات هنوز درد ادامه یابد، بهتر است با روش جراحی اقدام به برداشتن بونیون کرد.

منبع- ایسنا