Model-lebas-parastar (40)
  داشتن میل، علاقه و کاهش استرس و تنش، ورزش پیش از شروع کار، متناسب بودن حجم، وزن و ابعاد اجسام با بدن و عدم انجام فعالیت‌ها به طور پیوسته از بایدهای خانه‌تکانی است.

خانه‌تکانی و تغییر و تحول برای ایام عید از سنت‌های پسندیده است لیکن چند توصیه می‌تواند از به وجود آمدن مشکلات احتمالی بکاهد.

توصیه اخلاقی برای خانه‌تکانی آن است که افراد همه فعالیت‌ها را متمرکز به هفته آخر یا چند روز انتهایی سال نکنند و در طول سال به شست و شو و تمیزی بپردازند تا از ایجاد فشار زیاد و اختلالات حاصل کاسته شود.
افراد قبل از اقدام فیزیکی برای انجام کارهای سخت و سنگین باید از لحاظ روحی آماده باشند؛ داشتن رغبت، علاقه و کمتر بودن استرس و تنش می‌تواند از ضایعات اسکلتی – عضلانی و همچنین عصبی و فیزیکی بکاهد چرا که هرچه تنش و اضطراب بالاتر باشد احتمال بروز درد و بیماری بیشتر است.

بهتر است افراد برای انجام خانه‌تکانی با هم مشارکت داشته باشند و کارها را با هم تقسیم کنند و قبل از شروع کار 5- 4 دقیقه نرمش و کشش‌های عضلانی انجام دهند تا بدن آمادگی لازم برای فعالیت فیزیکی را پیدا کند.

برای حرکت دادن اجسام باید حجم، وزن و ابعاد آن متناسب با وضعیت و توان فیزیکی فرد باشد و این گونه نباشد که فرد به تنهایی یک مبل سه نفره را جابجا کند یا فرشی را بشوید و به تنهایی بلند کند.

افراد باید دقت داشته باشند که فعالیت‌ها را به طور پیوسته و در یک وضعیت ثابت انجام ندهند و بیش از نیم ساعت تا 40 دقیقه در یک وضعیت ثابت قرار نگیرند و بعد از این زمان بلافاصله تغییر وضعیت داده و چند دقیقه استراحت کنند؛ اگر ایستاده‌اند بنشینند و بالعکس.
هل دادن اجسام بهتر از کشیدن آنهاست چرا که فشار کمتری به بدن وارد می‌کند؛ از طرفی در هل دادن فرد مسلط‌تر بوده و با دید بهتری کار را انجام می‌دهد.

در حمل اجسام هرچند کوچک و سبک باید در حالت نشسته به جسم نزدیک شد و جسم را با دو دست کاملاً به بدن نزدیک کرده و جسم را بلند کرد؛ افراد دقت داشته باشند که بلند کردن اجسام در حالت ایستاده و خم کردن تنه بیشترین ضرر را به بدن وارد می‌سازد.

برای قرار دادن جسم در مکان نهایی نباید تنه را چرخاند چرا که فشار زیادی به ستون فقرات و دیسک‌ها منتقل می‌کند پس باید درست در جایی که قرار است جسم قرار بگیرد به طور مستقیم ایستاد و جسم را قرار داد.

مورد مهم دیگر استفاده از وسایل مورد‌نیاز است تا بدن با آرامش کامل کار معین را انجام دهد؛ مثلاً برای نصب و تعویض پرده یا گرد‌گیری سقف بهتر است از نردبان یا چهارپایه استفاده کرد نه اینکه بدن را به حالت کشیده قرار داد و روی دو انگشت پا ایستاد چرا که این کشیدگی نامتعارف و نامناسب اختلالات عصبی _ عضلانی را به دنبال خواهد داشت و احتمال بروز تنش را بیشتر خواهد کرد.

منبع- فارس