1000x550

همه  اشخاصی که بیماری قند خون بالایی دارند  ازاهمیت انجام ورزش در کاهش قند خون باخبر هستند ولی بعضی  وقتها  بنظر می رسد انجام ورزش مثل  بقیه وظایف این بیماری فقط کاری وقت  گیر است، چیزی که باید بدفعات بدون هیچگونه پاداش واقعی تکرار شود ولی واقعیت این است که انجام ورزش منفعتهای خیلی زیادی هم در زمان انجام آن وهم بعد از آن برای افراد دیابتی دارد. فعالیت فیزیکی قند خون را پایین می آورد این کار از طریق بهبود توانایی بدن برای استفاده از گلوکز و انسولین صورت می گیرد. در حقیقت متخصصین معتقدند  بغیر از انسولین، موثرترین ابزار برای کنترل قند خون فعالیت فیزیکی است، هر نوع فعالیتی که سبب حرکت بدن شما در اطراف گردد.

فعالیت ورزشی سبب معکوس شدن مقاومت بدن به انسولین می شود زیرا غالباً مقاومت بدن به انسولین نتیجه ی عدم فعالیت  و داشتن  وزن اضافه است. فعالیت ورزشی تأثیرات مفید دیگری نیز دارد که از جمله می توان به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول اشاره کرد. از سوی دیگر احساس بسیار خوبی که برای شما به ارمغان می آورد نیرویی شگفت برای پیگیری کنترل بیماری در شما  ایجاد می کند. ممکن است بعد از انجام ورزش احساس گرسنگی بیشتری کنید اما تمایل شما برای غذاهای سالم مانند سالاد، سیب و گوشت های کم چرب بیشتر از غذاهای ناسالم مانند چیپس و سیب زمینی خواهد بود.

چند نکته ی ضروری را در ذهن خود داشته باشید:

1-    ورزش موثرترین و بهترین ابزار قابل حمل برای کاهش استرس است (یک ابرار ضد افسردگی طبیعی).

2-    سلامت عقل و تناسب فیزیکی اندام بسیار مهمتر از استخوانی بودن و لاغری شدید است .

3-    یکی از چیزهایی که بودنش بهتر از نبودش است همین فعالیت بدنی است برای همین تحرک خودتان را افزایش دهید.

ما نمی توانیم زیاده از حد بر فعال بودن و ضرورت فعالیت تاکید کنیم.انجام ورزش منظم سبب کاهش اضطراب ، فشارها، بهبود خواب، کسب انرژی بیشتر و احساس سلامت و حتی بهبود زندگی زناشویی می گردد.

 ورزش سبب بهبود  احساس شما نسبت به خودتان، کیفیت زندگیتان  واستقلال  شما از افراد  دیگردر مراقبتهای دیابت می شود. از سوی دیگر انجام ورزش منظم از پیشرفت  بیماری دیابت  بسوی عوارض ثانویه جلوگیری می کند. به همین علت ورزش در حقیقت یک دارو است به یاد داشته باشید در هنگام ورزش باید ضربان قلب شما درمحدوده ی ایمن متناسب با سن ، وزن و قد شما افزایش یابد.

خلاصه ای  از فواید  اصلی ورزش برای سلامت شما را  در زیر آورده ایم:

·        کاهش مقاومت به انسولین

·         بهبود کنترل قند و کاهش مقدار هموگلوبین A1C

·        کاهش فشار خون

·        کاهش مقادیر کلسترول LDLوتری گلیسرید خون

·         افزایش کلسترول خوب یا HDL

·        کاهش خطر ابتلا به بیماریهای  قلبی