very-important-tips-to-Set-Life-Goals

دوباره با “تصمیم های سال نو” مواجه هستیم، و آن دسته از اشخاصی  که از ناتوانی های پارسال به حد کافی خسته شده اند، شاید دیگر به این بحث اهمیت ندهند. این شیوه کار خوبی نیست، چون سبب می شود تا آرمانها و آرزوهای ما کم شود . بهتر است که تفاوت بین یک تصمیم عاقلانه در سال جدید– که بیشتر نظیریک هدف است. با یک تصمیم ابلهانه بدانیم: اگر شما 45 کیلو اضافه وزن دارید، عاقلانه تر این است که امسال تصمیمی برای شرکت در مسابقه ی دوی ماراتن نگیرید.

وقتی که به تاریخ نگاه می کنیم، هلندی هایی را می بینیم که کاملا موفق بوده اند. در میان آنها، نقاش ها، هنرمندان، کاوشگران، و محققان مشهوری در سطح جهان داریم. آیا در راه رسیدن به اهدافمان، می توانیم از این هلندی ها درس بگیریم؟ نظر من که مثبت است…

“فکر نکنید، بلکه عمل کنید”

در زبان هلندی، اصطلاحی است که می گوید: “Niet denken maar doen”, بدین معنا که “فکر نکنید، بلکه عمل کنید.” اگرچه فهم آن ممکن است دشوار به نظر بیاید، اما همین اصطلاح ساده است که می تواند در بی انگیزه ترین لحظات زندگی به کمک من می آید. وقتی که فهرستی طولانی از انجام کارهای روزانه پیش روی خود دارید، و به هر دلیلی، حتی انجام ساده ترین این کارها مشکل به نظر می رسد، فقط سعی کنید تا روی هم رفته دیگر فکر نکنید و فعالیت را شروع کنید.

گفتن آن راحت تر از عمل کردن به آن است، چنین نظری دارید؟ درست است، اما تلاش خود را بکنید. معمولا ما به دنبال دلایلی می گردیم که چرا نمی توانیم (یا مایل نیستیم) تا کارها را انجام دهیم، ما بیشتر زمان و انرژی خود را صرف فکرکردن درباره ی آنها کرده ایم، تا این که صرف انجام دادن آنها کرده باشیم.

“هرکس که سریع نیست، باید باهوش باشد”

این یکی دیگر از گفته های معروف هلندی می باشد. به دلیل این که من در هلند بزرگ شده ام، تمام این فوت و فن های کوچک و به درد بخور را به زبان هلندی می دانم. این گفته در اصل در زبان هلندی به شکل زیر است: “Wie niet snel is moet slim zijn.”

مطمئنم که در زبان انگلیسی و بیشتر زبان های دنیا، گفته های مشابهی وجود دارد، اما مردم کمی به درستی این گفته پی می برند. اگر شما از ضعف خود اطلاع دارید، باید راهی پیدا کنید تا از پس این مشکل برآیید. اگر مایلید، جبران کردن یکی از راههای مناسب برای عملی کردن این حقیقت قدیمی می باشد. اگر شما می دانید که در سازماندهی کردن ضعیف هستید، ابزار ساده ای را خریداری کنید که به شما کمک می کند تا سازماندهی بیشتری داشته باشید. افرادی که وقت خواندن کتاب ندارند، می توانند در مسیر خود به کتاب های صوتی گوش دهند. این ها فقط مثالهای بی نهایتی برای این راه کار هستند، و تمام چیزی که نیاز دارید، مقدار کمی خلاقیت می باشد.

“به تعویق انداختن کار، منجر به لغو کردن آن می شود”

اگرچه این اصطلاح به شکل ضعیفی از زبان هلندی “van uitstel komt afstel” ترجمه شده است، معنای آن کاملا حفظ شده است. این سخن، یکی از سخنان موردعلاقه ی من می باشد، زیرا واقعا در زندگی اتفاق می افتد. چند بار پیش آمده که شما کاری را به تعویق انداخته اید، و روی هم رفته موفق به انجام آن نشده اید؟ معمولا، من کارهای مهم را به تعویق می اندازم. این موضوع بیش از یک بار برای من به تجربه ی تلخی تبدیل شده است، و معمولا منجر به از دست دادن آخرین مهلت برای نام نویسی در کاری شده است.

تنها راه رسیدن به اهدافتان، تعیین کردن خرده اهداف منطقی و انجام دادن آنها به محض داشتن فرصت می باشد. این کار نیز به همان گفته ی اولیه اشاره دارد. وقتی که ما این اجازه را به خود می دهیم تا بیش از اندازه درباره ی یک کار ناخوشایند فکر کنیم، ما بیش از پیش اشتیاق خود برای انجام آن کار را از دست می دهیم.

چرا از هلندی ها درس بگیریم؟

صرف نظر از این که من خودم هلندی هستم، و این اولین پست من در این سایت می باشد، هلندی ها جامعه ای منطقی و غیربخشنده را تشکیل می دهند که همواره حقیقت را به شما می گویند. اگر از نظر یک فرد هلندی شما کمی تبنل به نظر می رسید، احتمال این که این موضوع را از زبانش بشنوید، خیلی زیاد است. آیا این اخلاق بدی است؟ نه همیشه… ما قطعا کار را تمام خواهیم کرد.

چیزی که بیشترین اهمیت را دارد، و بیشتر مردم می توانند از آن درس بگیرند، این است که هلندی ها نگرشی “پویا” نسبت به زندگی دارند و برای انجام ندادن کارها، به راحتی بهانه جور نمی کنند. اگر شما به هدف خود نرسیده اید، نباید آب و هوا، شغلتان، یا وضعیت سلامت خود را مقصر بدانید. فقط آن را انجام دهید، شما تنها فردی هستید که مسئول موفقیت خود می باشید.

منبع-http://genie.ir