هشت گیاه

 

این افشره با توجه به گیاهان استفاده شده در آن دارای طبع گرم و تر و ضد سودا می باشد.بنابراین تمام بیماری هایی که از عوارض سودا مزاجی و بلغمی مزاج می باشند را به سادگی درمان می کند.

ریفلاکس اسید معده ، حالت تهوع دائمی ، یبوست ، بی اشتهایی ، بزاق زیاد دهان و برخی مشکلات دیگر از عوارض مزاج های سرد می باشد.بنابراین دارویی که بتواند برای این ها مفید باشد باید طبیعتی گرم داشته باشد.لذا پاپریکا با دارا بودن طبیعت گرم برای درمان این مشکلات بسیار موفق بوده.

 

برخي از ترکيبات و چکيده اي از خواص آنها :

افشره غليظ شده حاوي موارد ذيل :

گل گاوزبان : گل گاو زبان به خاطر داشتن موسیلاژ دارای خاصیت خلط آور است. این گیاه همچنین خاصیت ضعیف ضد اسهال دارد که به خاطر مواد تاننی آن میباشد. افزون بر آن دارای خاصیت ادرارآور متوسط بوده که بیشتر به دلیل وجود اسید مالیک و نیترات پتاسیم موجود در آن است .

سنبل الطيب : ريشه سنبل الطيب حاوي 1% اسانس است و از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است خواص مهم آن به شرح زير مي باشد :

داراي اثر ضد تشنج  و رفع ناراحتي هاي عصبي و هيستري ، ضد اسپاسم و آرام بخش است .

 

بنفشه : گل بنفشه Viola  odorata  L  : گیاه بنفشه کبد را پاکسازی می‌کند همچنین با خاصیت خلط ‌بری از ریه‌ها موجب پاکسازی ریه‌ها می‌شود و از طرفی به دلیل خاصیت سم ‌زدایی، خون و بافت‌ها را پاکسازی می‌کند . گل بنفشه دارای ترکیبات فلاونوئیدی است .

از مکانیسم‌های اثر بنفشه، صفرابر، خلط ‌آور، تب ‌بر، تصفیه ‌کننده خون، ضد سموم، ضد ورم، ملین و خواب‌ آور است.

 

زيره سياه : زيره‌ سياه‌ حاوي‌ تانن‌، موم‌، مواد رزيني‌، يک‌ روغن‌ ثابت‌ سبزرنگ‌، موسيلاژ، مواد قندي‌، مواد ازته‌ و اسانس‌ که‌ شامل‌ دي‌هيدروکاروئول‌، نوعي‌ ترپن‌ به ‌نام‌ کارون‌ و دو نوع‌ ستن‌ مي ‌باشد. زيره‌ سياه‌ داراي‌ خواص‌ مدر، بادشکن‌، مقوي ‌و زيادکننده‌ شيرميباشد.

منبع-http://fa.parsiteb.com