1710

با اینکه کراتین مکمل شگفت انگیزی است ، اما اشخاصی هم هستند که در اثر استفاده آن نتایجی که مورد نظرشان بوده کسب نکرده اند ، مخصوصا خیلی از بدنسازان قدیمی از کراتین پرهیز می کنند با این توجیه که سبب زیادی ذخیره آب در بدن و کاهش سختی و تفکیک عضلات شان می شود . کراتین ، اساساً پروتئینی است در بدن از ترکیب سه آمینواسید آرژینین ، گلایسین و متیونین تشکیل می شود و برای تولید سریع انرژی در عضلات برای انجام فعالیت های قدرتی و کوتاه مدت مثل تمرین با وزنه ضروری است .

 

مصرف کراتین از سه راه می تواند به افزایش کارایی شما در تمرین کمک کند .

۱- افزایش قدرت

وقتی کراتین وارد سلول های عضلانی می شود ، به مولکولهای فسفات که انرژی بالایی دارند متصل می شود و کراتین فسفات را تشکیل می دهد . در طول یک ست کراتین در فعل و انفعالی ATP را تشکیل می دهد مولکول فسفات پر انرژی را اهدا می کند ، که در نتیجه عضله می تواند به انقباض خود با قدرت بالا ادامه دهد . هر چه کراتین بیشتری در عضله باشد ، ATP بیشتر و سریع تر تولید می شود و شما در طول یک ست قدرت بیشتری خواهید داشت و می توانید تکرارهای بیشتری اجرا کنید .

۲- اثر روی حجم

کراتین همچنین به وسیله افزایش حجم سلول های عضلانی باعث افزایش سایز و قدرت عضلات می شود از آنجایی که کراتین نوعی پروتئین است ، آب بیشتری را به داخل عضلات می کشد . بنابراین هر چقدر کراتین بیشتری وارد سلول کنید ، آب بیشتری هم به داخل آن کشیده می شود و حجم و سایز سلول های عضلات افزایش بیشتری خواهد داشت ، این افزایش حجم باعث اعمال کشش روی غشاء سلول می شود و عکس العملی را در عضله تحریک می کند که نتیجه ان رشد سلول خواهد بود .

۳- افزایش سطوح IGF-1

سومین روشی که کراتین روی افزایش رشد عضلانی و قدرت اثر می گذارد از طریق IGF-1 است ، که برای تحریک رشد عضلانی و افزایش قدرت ضروری است .
در ادامه از قوانینی که ذکر شده تبعیت کنید برای اینکه تاثیر مکمل خود را به حداکثر برسانید :

قانون اول : مهم ترین زمان برای مصرف کراتین برای به حداکثر رساندن اثر آن حول و حوش زمان تمرین است ، هم قبل و هم پس از آن

قانون دوم :فرم مناسبی از کراتین را برای مصرف انتخاب کنید .ساده ترین ، ارزان ترین و نوعی از کراتین که بیشترین تحقیق روی آن انجام شده کراتین منوهیدرات است که شامل یک مولکول کراتین است که به یک مولکول آب متصل شده .

قانون سوم: استفاده از تکنیک های بارگیری در صورت نیاز

قانون چهارم : تعیین مقدار مصرف ، در صورت مصرف ۵ گرم بدون توجه به نوع آن می توانید از دریافت مقدار کراتین مطمئن باشد .

قانون پنجم: با استفاده از برخی مکمل های دیگر ، سطوح کراتین را در عضلات به حداکثر برسانید . از آنجایی که در جذب کراتین به داخل سلول عضلات انسولین موثر است ، باید مطمئن شوید که کراتین خود را به همراه کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید . این کمک می کند به ارتقاء سطوح انسولین .