14

نوجوانی و جوانی دوره ی پر فراز و نشیبی برای فرد به حساب می آید ، چرا که تغییراتی مانند تغییرات هورمونی باعث بهم ریختگی روحی جسمی فرد می شود. یکی از اختلالاتی که در این سن گریبان گیر افراد می شود ، افسردگی است.

بسیاری از متخصصان برای درمان افسردگی داروهایی را تجویز می کنند که بیشتر این داروها برای گروه سنی بزرگسال تولید شده و عوارض جانبی به همراه دارند، از این رو برای مبتلایان به بیماری افسردگی که در سنین نوجوانی یا پیری قرار دارند داروی مناسبی وجود ندارد که حداقل عوارض را برای بیمار به همراه داشته باشد، به همین دلیل متخصصان طب مکمل و جایگزین برای درمان بیماری افسردگی در گروه های سنی نوجوان و سالمند شیوه های درمانی را توصیه می کنند که کمترین عوارض و خطر را برای این گروه سنی به همراه داشته باشد. متخصصان طب مکمل و جایگزین به این دلیل که هنوز تحقیق های جامعی روی داروهای ضدافسردگی برای گروه سنی نوجوان و سالمند صورت نگرفته، معتقدندبهتر است از این داروها برای درمان افسردگی استفاده نکرده و به تکنیک های دیگری چون شیوه های درمانی طب مکمل و جایگزین اشاره کرد.

 

 

باید با نور آشتی کنید

یکی از شایع ترین عوامل بروز افسردگی در بیماران دریافت نکردن نور کافی از خورشید است. همین مسئله یکی از دلایل اصلی بروز و تشدید این بیماری در فصل های پاییز و زمستان است. برای درمان این نوع افسردگی متخصصان توصیه می کنند تا بیماران به صورت روزانه در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند. در حقیقت متخصصان معتقدند، به واسطه تاثیرات نور خورشید می توان این نوع از افسردگی را که در اصطلاح افسردگی فصلی نامیده می شود، درمان کرد. افسردگی های فصلی عموما با آغاز فصل پاییز در بیمار به وجود آمده و تا نیمه فصل بهار با بیمار همراه است. بهترین گزینه برای درمان این نوع افسردگی در معرض نور خورشید قرار گرفتن به ویژه در ساعت های آغازین روز است. کارشناسان طب مکمل معتقدند تابش نور خورشید در درمان بیمارانی که دچار انواع دیگر افسردگی هستند نیز پرفایده است. این شیوه یکی از تأییدشده ترین شیوه های درمانی در جهان است که برای دریافت افسردگی به بیماران توصیه می شود.

 

 

ماساژ ضد افسردگی

دریافت ماساژ و دیگر مهارت های یداوی که از جمله شیوه های درمانی طب مکمل و جایگزین در جهان است، تاثیر زیادی در روند درمان افسردگی در کودکان و بزرگسالان دارد. براساس یافته های متخصصان دریافت ماساژ از سوی درمانگران می تواند تاثیر زیادی بر هورمون استرس کورتیزول داشته باشد. در حقیقت ماساژ می تواند میزان ترشح هورمون استرس را در بدن کاهش داده و انتقال هورمون سروتونین و هورمون دوپامین که برای ایجاد آرامش و ریلکسی اعصاب لازم است را در بدن تقویت کند. این هورمون ها از جمله مهم ترین هورمون هایی هستند که تاثیر بسیار قدرتمندی بر درمان افسردگی در کودکان و بزرگسالان دارند. علاوه بر ماساژدرمانی، تکنیک های دیگری چون ریلکسیشن، گوش سپردن به موسیقی های خاص و تمرینات تنفسی نیز از دیگر شیوه های طب مکمل و جایگزین است که برای درمان افسردگی کارایی بسیار زیادی دارد.

 

 

هنر هم می تواند دارو باشد

بسیاری از متخصصان طب جایگزین معتقدند استفاده از هنردرمانی و خلق آثار هنری در درمان انواع افسردگی مؤثر است. در شیوه هنردرمانی از انواع هنرهای بصری برای درمان افسردگی کمک گرفته می شود. در این شیوه افکار، اندیشه ها و احساسات بیمار به واسطه خلق آثار هنری و خلاقانه به درمانگر منتقل شده و متخصص برای درمان بیمار اقدامات لازم را انجام می دهد. در این روش متدهای مختلفی از مکتب هنردرمانی مثل نقاشی درمانی، قصه درمانی، رنگ درمانی، تئاتردرمانی و دیگر متدهای هنردرمانی مورد استفاده درمانگران قرار می گیرد. این شیوه ها با کمک تکنیک هایی خاص، بیمار را دعوت به خلق اثر هنری کرده و به این وسیله روند درمانی را به سرانجام می رسانند.

 

 

کاهش اضطراب با متدهای ریلکسی

تکنیک ها و متدهای ریلکسیشن از جمله شیوه هایی است که بسیاری از متخصصان برای درمان افسردگی و اضطراب از آن استفاده می کنند. این متدها از جمله ساده ترین شیوه های درمانی در طب جایگزین هستند که از سوی درمانگر به بیمار آموزش داده می شود. بیمار با انجام این تکنیک ها می تواند با ریلکس کردن عضلات خود از میزان اضطراب و استرس واردشده به بدنش بکاهد. در تحقیقاتی که متخصصان در زمینه درمان افسردگی ها با شیوه های کششی انجام دادند، این نتیجه به دست آمد که استفاده از این متد در کنار سایر شیوه های درمانی روند درمان بیماری را بسیار تسریع می کند. به گفته متخصصان، اگرچه ممکن است این تکنیک ها تاثیرات فوری و آنی در درمان افسردگی نداشته باشند اما به مرور زمان موجب درمان و تسریع روند درمانی بیماری افسردگی به ویژه در کودکان و کهنسالان می شوند.

 

 

داروهای خطرناک

براساس تحقیق های انجام شده از سوی محققان استرالیایی و آنالیز داده های به دست آمده، این نتیجه به دست آمده که داروهای ضد افسردگی موجب بروز رفتارهای پرخطر در برخی از بیماران می شود و احتمال بروز برخی از این رفتارها مثل خودکشی را در میان بیماران افسرده بالا می برد. به همین دلیل است که برخی از شرکت های تولید کننده داروهای ضدافسردگی روی بسته بندی های خود ذکر می کنند که این داروها تمایل به خودکشی را در افراد مبتلا به افسردگی بالا می برد و مصرف آنها برای گروه سنی زیر ۱۸ سال مجاز نیست.