32

افسردگی مسئله ای است که امروزه نسبت به آن تحقیقات گسترده ای انجام شده است. شما می توانید با جستجوی کلمه ی افسردگی در سایت ، دیگر مقالات مرتبط با این موضوع را بخوانید. در این مطلب نیز به بررسی تفاوت های اسفردگی و غمگین بودن خواهیم پرداخت.

کمی اشتها، اختلال در خواب ( به عنوان مثال پرخوابی یا کم خوابی، کوتاهی خواب، میل به طولانی خوابیدن)، افزایش یا کاهش وزن، تفکر درخصوص مرگ به ویژه این حس که مرگ وسیله ای برای رسیدن به آرامش است (تفکر خودکشی) به عنوان دیگر عوامل مرتبط با افسردگی به شمار می رود.حدود ۱۰ تا ۱۵درصد از افراد افسرده در طول زندگی خود اقدام به خودکشی کرده اند البته افسردگی هایی که پایه ژنتیک دارد جزو این گروه هستند و در اصل اختلالات هورمون های بدن به ویژه در مغز این افراد موجب می شود تا دست به چنین کاری بزنند. متاسفانه حدود ۵درصد از این افراد موفق می شوند به طور جدی با طرح و نقشه فکر شده ای که از پیش تعیین شده، خودکشی کنند. در خانم ها اختلال سیکل قاعدگی به صورت چند ماه یک بار یا در مدت یک ماه چندبار در قالب بی نظمی از دیگر علائم افسردگی است.

 

 

حداقل ۲ هفته

یکی از پیامدهای افسردگی اختلال در رفتارها و میل جنسی یا زناشویی است. حالت سردمزاجی و بی علاقگی به برقراری ارتباط با همسر خود از یک سو و در برخی افراد برعکس این مسئله که میل جنسی به طور عجیبی افزایش می یابد جزو پیامدهای افسردگی است.

یکی از پرسش ها این است که در چه مدتی این علائم باید ادامه یابد تا فرد به عنوان بیمار افسرده شناخته شود؟

در پاسخ باید گفت؛ اگر این گونه علائم تا ۲هفته ادامه یابد باید به بیمار بودن فرد مشکوک شد. اگر علائم به مدت یک یا ۲ هفته ایجاد شده و از بین برود دیگر افسرده محسوب نمی شود و این دسته از افراد را در گروه افراد غمگین به شمار می آوریم.افسردگی انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها مربوط به محیط زندگی انسان است. افسردگی محیطی به خاطر دست نیافتن فرد به خواسته ها و آرزوهای فردی بروز می کند و متاسفانه دسته ای از انسان ها به آن گرفتار می شوند. نوع دیگر افسردگی، افسردگی آندوژن یا در اصطلاح درونی نام دارد.در اکثر تغییرات بیوشیمی مغزی و اختلالات هورمون های مغزی، افراد از درون دچار افسردگی و علائم آن می شوند. کاهش برخی مواد در مغز موجب می شود دیگر چیزی ما را خوشحال نکند، احساس لذت از زندگی نداریم و به دنبال چاره ای برای حل مشکل می گردیم.این نوع افسردگی در میان کارشناسان به افسردگی اساسی نیز معروف است که خود به ۲ دسته: یک قطبی و ۲ قطبی تقسیم می شود. در موارد افسردگی ۲قطبی، علاوه بر داشتن علائم افسردگی، برخی اوقات فرد دچار علائم سرخوشی و نشاط زودگذر می شود که البته این حالت که به آن «مانیا» نیز می گویند مدت زمان خاصی دارد و از بین می رود.

 

 

وقتی افسردگی به روز و ماه ربط پیدا می کند

گاهی اوقات انسان ها در بحران هایی قرار می گیرند که همین موجب ایجاد زمینه های افسردگی می شود. در مواردی از دوران بارداری نیز عارضه افسردگی محسوس است. نوع دیگری از افسردگی آندوژن یا درونی، عارضه افسردگی فصلی است. افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند برخی از فصول سال مثل پاییز و زمستان در مجموع به مدت ۶۰ روز احوال خوشی ندارند. برخی هم بهار و تابستان این حالت را دارند البته در این افراد گردش سیکل مهم است یعنی این انسان ها در یک دوره خاص از فصل، هر سال در همان زمان دچار علائم افسردگی می شوند.

از نظر سن باید گفت، افسردگی در هر سنی امکان رخ دادن دارد یعنی حتی در دوران کودکی نیز افسردگی وجود دارد. کودکی، نوجوانی، میانسالی و کهنسالی دوران های مختلفی برای افسردگی هستند. درخصوص افسردگی هایی که جنبه محیطی دارند باید گفت، در افرادی که نیاموختند که مثبت فکر کنند رخ می دهد. همه چیز در برابر نظر این افراد منفی است و آن ها رفته رفته به تمام ابعاد زندگی دیدگاه غیرمثبت پیدا می کنند. از علل دیگر می توان به خانواده فرد اشاره کرد؛ افرادی که در برخی خانواده های فاقد کانون مناسب محبت و عاطفه رشد می کنند و پیوسته دچار خشونت های خانوادگی هستند، انتقاد منفی می شوند یا در اهداف خود دچار اختلال شده اند جزو گروهی هستند که خانواده نقش مهمی در پیدایش افسردگی آن ها داشته است.

 

 

افسردگی ۴۰ سالگی چیست؟

ناکامی مکرر در انسان موجب افسردگی می شود و موفقیت در اهداف جدید موجب دوری از افسردگی.در مقابله با افسردگی، داشتن برخی اهداف ضروری و موثر است؛ از جمله این اهداف، اهداف آنی است، مثل دیدن طبیعت، مسافرت رفتن، دیدار دوستان و… از دیگر اهداف می توان به اهداف کوتاه مدت اشاره کرد. مثل تلاش برای شرکت در کنکور و قبولی در رشته مورد علاقه.از دیگر نکات می توان به اهداف درازمدت برای مقابله با افسردگی اشاره کرد که تمام این هدف ها هر یک در زمان خود براساس توانایی های فردی که کمک رسان خوبی به شمار می روند.پرسش این که در مواردی که علل ژنتیک موجب افسردگی می شود چه باید کرد؟برخی اوقات تا ۱۰ نسل گذشته انسان، ژن ها می توانند به نسل ما انتقال یافته و موجب برخی علائم افسردگی شوند.اگر ژنی باشد که افسردگی کودکی را به ما انتقال دهد، موجب افسردگی کودکی می شود. برخی ژن ها پس از ۴۰سالگی بروز می کنند که به آن افسردگی میانسالی می گویند. این افراد قبل از این سن، هیچ علامت افسردگی از خود نشان نمی دهند اما به محض ورود به۴۰ سالگی یا همان دهه چهارم زندگی، با علائمی از افسردگی مواجه می شوند.

 

 

مکمل های کنار دارو

افسردگی در افراد موجب تغییر در روند طبیعی عملکرد می شود مثلا از دست دادن عادت رفتن به حمام یا خانم خانه داری که علاقه خود برای پختن غذا را از دست می دهد.اگرچه در موارد افسردگی ژنتیک دارو کمک رسان است اما راهکار قطعی و نهایی نیست و باید رفتاردرمانی و مشاوره با آن همراه شود. در اینجا شناخت درمانی کمک فراوانی خواهد کرد؛ شناخت این که چه رفتارهایی در زندگی باید اصلاح شود و انسان را به سوی تعالی سوق دهد، می تواند کمک رسان باشد.طرح این سوال که چرا باید تلاش کرده و دست به موفقیت بزنیم از سوی افراد افسرده بیمار مطرح شده است. پاسخ ندادن به این گونه پرسش های افراد می تواند موجب پوچی آنان و بی اعتمادی به آینده باشد. همین بی اعتمادی دریچه ای به سوی افسردگی و دست زدن به خطاهایی همچنین خودکشی است. مسئول بودن در برابر آینده موجب می شود فکر؛ تعیین کننده هدف انسان باشد. اعتقادات به عنوان هدف می شود و بر شناخت انسان تاثیر می گذارد.شناخت رفتاردرمانی یا در اصطلاح CBT شاخه ای از دانش روان شناسی است که کمک می کند با تغییر صحیح شناخت افراد، رفتار آن ها را به گونه ای مناسب تغییر دهیم. دانش امروز به این نتیجه رسیده که فراگیری هر تخصص یا حرفه یا زبان و گویش خاص می تواند از بروز افسردگی و حتی آلزایمر جلوگیری کند.

 

 

سنگ کوچک بردارید

افسردگی بعد از زایمان حداقل یک ماه بعد از زایمان عارض شده و باید در مدت حداکثر ۴ماه برطرف شود، اگر مداوا موثر نبود باید از روش های دیگر روان درمانی استفاده کرد. برخی اوقات افسردگی ارتباطی به بارداری و زایمان نداشته و در زمان خاص به بهانه ای خاص که در اینجا بارداری و زایمان است، بروز یافته و باید تحت درمان قرار گیرد.در مواردی که افسردگی موجب اختلالات قاعدگی می شود خانم ها باید در گام اول به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند اگر بررسی های آزمایشگاهی، رادیولوژی و معاینات اولیه حاکی از سلامت فیزیکی و فیزیولوژیکی بود باید به متخصص غدد مراجعه کرد.

برخی اوقات اختلالات زنانگی به دلیل برهم ریختن تعادل هورمونی بروز می کند. امروزه داروهایی متعدد و موثر در اختیار پزشکان است. اگر درصدی از بیماران افسرده به درمان های دارویی پاسخ ندادند (که البته تعداد آن ها بسیار کم است)، باید طی حدود ۱۲ جلسه زیر نظر متخصص مغز و اعصاب، شوک الکتریکی مغزی ببینند؛ این شوک موجب از بین رفتن عوامل موثر در افسردگی و اختلالات فکری می شود.پرسش اینجاست که اگر فردی با افسردگی قصد آغاز دوره ای به عنوان مثال فراگیری زبان خارجی را دارد اگر در میانه راه دچار افسردگی بیشتر به دلیل ناتوانی در تکمیل دوره شود، چه باید کرد؟

در اینجا می توان پاسخ داد که برای این گونه افراد باید اهداف تعریف شود و به طور حتم سنگ بزرگ برداشتن علامت نزدن است. پس بهتر است این انسان ها اهداف خود را از میزان کم و از سطح پایین تر آغاز کنند. امید دادن به این گونه افراد و نشست و برخاست با افرادی که روحیه می دهند، بسیار کمک می کند.

پس بهره گیری از ورزش، مطالعه، مسافرت های کوتاه یا بلندمدت، تمرینات شناخت درمانی و مشاوره با افراد امیددهنده در کنار دارودرمانی کمک فراوانی به بهبود وضعیت افسردگی می کند.

افسردگی از ابعاد روح و روان آغاز می شود و اگر به موقع رسیدگی نشود به سایر ارگان های بدن آسیب می رساند. برخی اوقات بسیاری از مشکلات گوارش، دردهای مختلف عضلانی و مفصلی ریشه در افسردگی مزمن دارند. جسمانی شدن مسائل روحی امروزه نکته مهمی در درمان است.