cancer131021_2_560

گونه های زیادی از  سرطان وجود دارد که هر کدام می­تواند به ناحیه خاصی از بدن ضرر برساند. احتمالاد دوست داشته باشید بطور کامل بدانید چه چه حادثه ای در بدن شخصی که عاشق شماست می­افتد.

از یکی از اعضای فامیل یا یکی از معلمان­تان بپرسید کدام قسمت بدن فردی که دوستش دارید آسیب دیده است. آنها می­توانند به شما کمک کنند که در اینترنت یا دائرۀ المعارف اطلاعات لازم را به دست بیاورید. در این منابع تصاویر و اطلاعاتی مربوط به بافت ها و اعضاء آسیب دیده به وسیله سرطان وجود دارد. این اطلاعات به شما کمک می­کنند فرق یک بدن سالم ( مانند بدن خودتان) و یک بدن بیمار را بدانید.

گاه ممکن است بخواهید در رابطه با پیشرفت بیماری والدین خود، بیشتر بدانید یا این­که آیا ممکن است شما یا کس دیگری هم به این بیماری مبتلا شود. اینها همه سوالاتی هستند که می­توانید از بزرگسالان خود بپرسید.

کلمات ترسناک همیشه خیلی ترسناک نیستند

گاهی شما کلمات سختی می­شنوید که دیگران می­گویند و شما متوجه آن نمی­شوید. این کلمات ممکن است به نظر ترسناک بیایند، مانند: بیوپسی، شیمی درمانی و پسروی.

از یک نفر کمک بخواهید که این کلمات و هر کلمه دیگری که ممکن است شنیده باشید را برای شما توضیح دهد. وقتی معنی آنها را بفهمید، متوجه می­شوید که چندان هم ترسناک نیستند. برای مثال، بیوپسی به معنی ” بررسی کردن و کنکاش برای فهمیدن اینکه چه مشکلی وجود دارد.” است؛ شیمی درمانی یعنی ” تمیز کردن درون بدن برای کمک به سلول­های بیمار.” و پسروی بیماری از همه معنای بهتری دارد: ” فرد اکنون حالش بهتر است.”

تقصیر تو نیست

این طبیعی ست که بخواهید بدانید چرا یک اتفاق می افتد. شاید بخواهید بدانید مثلا چرا پدربزرگ سرطان گرفته است. پزشک ها می دانند که بعضی چیزها مثل سیگار کشیدن ممکن است باعث ایجاد سرطان شوند. ولی هنوز چیزهای زیادی هست که آنها نمی دانند و هرگز نمی توانند با اطمینان به این سوال که چرا این بیماری ایجاد می شود جواب دهند.

وقتی ما نمی دانیم چرا اتفاقی می افتد، گاهی ممکن است از خودمان بپرسیم آیا ما کاری کرده ایم که این اتفاق افتاده است؟ ممکن است فکر کنیم که چون تقصیر ما بوده، هیچ کس به ما نمی گوید “چرا” این اتفاق افتاده.

اما افراد گاه بیمار می شوند و بعضي وقتها اوضاع اينطوري پيش مي رود.

باید این را بدانید که این مشکل را شما ایجاد نکرده اید و شما تقصیری ندارید.

منبع-http://iranpink.com