Fotolia_5143432_Subscription_XL-e1324823275798

یک تحقیقی که به تازگی در آلمان انجام شده بیانگر است که فقط ترویج استفاده از آب به طور موثر در بین بچه ها در مدارس ابتدایی، باعث جلوگیری از چاقی می شود به همین خاطر تشویق بچه ها به نوشیدن نوشابه های بدون کالری ( مثل آب ) باید قسمتی از مشاوره های گسترده تر در شکل زندگی و اصول غذا خوردن باشد. آب در تمام واکنش های شیمیایی که در بدن رخ می دهد شرکت می کند.
درصد آب بدن با ( ساختاربدن، سن و جنس ) متفاوت است شیرخواران و کودکان شامل بیشترین سهم از آب در حدود 77 درصد، مردان بزرگسال 60  درصد آب، زنان 50  درصد آب و سالمندان معمولا کمترین نسبت آب بدن45  درصد دارند با این حال، بافت چربی شامل حداقل آب در تمام بافت های بدن است و به همین دلیل افراد چاق معمولا یک درصد آب بدن کمتر از همگروه سنی خود دارند.
به طور متوسط مقدار آب در بدن انسان در محدوده 50 – 75٪ بدن انسان بالغ است درصد آب در نوزادان ( به علت درصد چربی پایین و داشتن بدنی عضلانی ) به طور معمول در حدود 75- 78٪  و بالاتر از بالغین است.
ترکیب بدن با توجه به جنس و سطح آمادگی جسمانی متفاوت است زیرا بافت چربی آب کمتری از بافت بدون چربی دارد زنان به طور طبیعی بافت چربی بیشتری نسبت به مردان دارند. مردان و زنان دارای اضافه وزن باید آب بیشتر ( معمولاً 1 درصد ) نسبت به همتایان لاغر خود بخورند. مقدار زیادی از آب در داخل سلولهای بدن انسان است در واقع، میلیاردها سلول ما باید برای زندگی آب داشته باشد.
مقدار کل آب در بدن در سه مکان اصلی یافت می شود دو سوم از آب در داخل سلول های بدن و یک سوم از آب در فضای بین سلول های و خون وجود دارد به عنوان مثال، بدن یک مرد 70 کیلوگرم از حدود42  لیتر آب ساخته شده است از این مقدار ( 28  لیتر آب در داخل سلولها، 14 لیتر در مایع خارج سلولی، 3 لیتر در  پلاسمای خون، 1 لیتر در ( مایع مغزی نخاعی، چشم، پلور، مایع صفاقی و سینوویال) و 10 لیتر در مایع میان بافتی از جمله غدد لنفاوی ) وجود دارد.
درصد آب بستگی به سطح آب بدنتان دارد هنگامی که در حدود 2 – 3 ٪ از آب بدن خود را از دست بدهید احساس تشنگی می کنید.
در هنگام تولد، محتوای آب بدن در مجموع 75٪ است در طول سال اول زندگی در دوران کودکی کاهش می یابد و در سن بزرگسالی به 60٪ می رسد.
در مقایسه با بزرگسالان، نوزادان نه تنها آب بدن، بلکه یک نسبت سطح به جرم بدن بیشتری دارند لذا نرخ گردش آب بالاتر،  توانایی محدود در دفع مواد حل شده و توانایی های پایین تر برای بیان تشنگی دارند. لذا به این دلایل کم آبی در نوزادان رخ می دهد و با سرعت بیشتری تهدید کننده زندگی برای کودکان است.

مقدار آب مورد نیاز بدن در کودکان توسط EFSA

سن

مجموع آب مورد نیاز از غذا و مایعات

0 – 6 ماه

100 – 190 میلی لیتر برای هر کیلوگرم وزن بدن در روز

6 – 12 ماه

800 – 1000 میلی لیتر روزانه

1 – 2 سال

1100 – 1200 میلی لیتر روزانه

2 – 3 سال

1300 میلی لیتر در روز

4 – 8 سال

1600 میلی لیتر در روز

9 – 13 سال

2100 میلی لیتر در روز برای پسرها و 1900 میلی لیتر در روز برای دخترها

14 سال و بالاتر

همانند بالغین 2600 میلی لیتر در روز برای پسرها و 2000 میلی لیتر در روز برای دخترها

بدن به طور مداوم از ( طریق عرق کردن، ادرار کردن، گریه، خونریزی، مدفوع، تولید سبوم، تولید مایع تولید مثل، ترشح بزاق و واکنش های شیمیایی) آب از دست می دهد که باید جبران شود و آب بدن باید به اندازه مقدار مایعات از دست رفته تامین شود توجه داشته باشید در موارد مصرف مفرط آب و یا از طریق تزریق داخل وریدی، منجر به مسمومیت با آب شده، که تهدید کننده زندگی می شود.

منبع-http://www.foodregime.com