1897731_677294972331256_602887413_n
هر کس گاه به گاهی عصبانی می شود، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که عصبانیت خود  می تواند بیشتر از سطح استرس خود  فردرا تحت تاثیر قرار دهد.  می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی و سکته مغزی قرار دهد
همه ما تصویری از آدمی را که در حال عصبانیت و خشم و فریاد، قلبش را می‌گیرد و بعد به خاطر حمله قلبی به اورژانس منتقل می‌شود، در فیلم‌ها و صحنه‌های نمایشی دیده‌ایم. به تازگی پژوهش‌های زیادی روی ارتباط واقعی بین عصبانیت و حمله‌های قلبی انجام شده که نشان‌دهنده آن است که عصبانیت، نه تنها در حالت حاد و ناگهانی، بلکه به صورت مزمن، می‌تواند تهدیدی علیه سلامت قلب به شمار رود و احتمال بروز حمله‌های قلبی را افزایش دهد.

 تازه‌ترین این مطالعات، مطالعه‌ای است که هفته گذشته در آخرین شماره نشریه آکادمی متخصصان قلب آمریکا چاپ شد و نشان می‌داد که برخی از بیماران قلبی، به طور ویژه نسبت به عصبانی شدن، حساس‌اند. بر اساس این مطالعه که خبرگزاری رویترز آن را گزارش کرده است، مشخص شده که طی یک دوره پیگیری 3 ساله، این افراد، نسبت به سایر بیماران با وضعیت پزشکی مشابه، بیشتر احتمال دارد که با عصبانی شدن، دچار حمله قلبی و مرگ ناشی از آن شوند.

برای انجام این پژوهش، محققان دانشگاه ییل، ابتدا گروهی از بیماران را که به دلیل سابقه بیماری‌شان، از نوعی دفیبریلاتور کاشتنی استفاده می‌کردند، ‌انتخاب کردند. این دستگاه، بی‌نظمی در ضربان قلب را ردیابی می‌کند و در صورت رسیدن قلب به وضعیت خطر، به طور خودکار شوکی به آن وارد می‌کند تا مجددا به وضعیت عادی برگردد و این وقایع در حافظه دستگاه ذخیره می‌شود. همه بیماران در ابتدای بررسی، از لحاظ حساسیت قلب به عصبانیت ارزیابی شدند. این حساسیت به معنی بروز بی‌نظمی در ضربان قلب، در هنگام عصبانیت بود.

محققان مجری این مطالعه معتقدند هنوز نمی‌توان در مورد تاثیر عصبانیت در بروز حمله قلبی، در افراد سالم اظهار نظر کرد؛ چیزی که مسلم است، این تاثیر در بیماران قلبی است و در نتیجه باید به بیماران قلبی به طور جدی توصیه کرد که برای حفظ باقی‌مانده سلامت قلب‌شان، حتما از عصبانیت پرهیز کنند. این محققان در فاز بعدی مطالعات‌شان در نظر دارند روی تاثیر روش‌های رفتاردرمانی، برای کنترل عصبانیت، در کاهش حمله‌های قلبی، بررسی کنند.

همان طور که اشاره شد،‌ تاثیر عصبانیت و خشم، در بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی مطالعه شده است. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که خشم می‌تواند روند ترمیم زخم‌ها را کند کند. بر همین اساس، مطالعه‌ای که سال گذشته در همین روزها انجام شد، نشان داد که کنترل خشم، می‌تواند در بهبود سریع‌تر زخم‌ها موثر باشد. در مطالعه انجام‌شده در دانشگاه اوهایو، مشخص شده عصبانیت با آزاد کردن نوعی واسطه‌های شیمیایی و هورمونی، می‌تواند روند ترمیم زخم‌ها را به تعویق بیندازد. نتایج این مطالعه در شماره فوریه 2008 نشریه «رفتارهای مغز و دستگاه ایمنی» منتشر شد.

مطالعه دیگر نشان داد که زمینه بروز احتمالی بیماری‌های قلبی در افراد عصبانی بیشتر است. در این مطالعه که در شماره ژانویه 2008 نشریه «اپیدمیولوژی آمریکا» منتشر شد، مشخص شد در افراد بداخلاق و عصبانی، میزان برخی از آنتی‌اکسیدان‌های خون کمتر از سایرین است و همین می‌توان زمینه را برای ابتلای بیشتر آنها به بیماری‌های قلبی فراهم کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها، گروهی از مواد هستند که کار آنها مبارزه با محصولات خطرناک سوخت‌وساز بدن است. آنتی‌اکسیدان‌ها که می‌توان برخی ویتامین‌ها را نیز به نوعی در بین آنها جای داد، کار پاک کردن و تجزیه این محصولات خطرناک را، موسوم به رادیکال‌های آزاد، انجام می‌دهند و پیشتر رابطه کمبود این مواد با بروز برخی بیماری‌ها، از جمله سرطان و بیماری‌های قلبی، در مطالعات مختلف نشان داده شده بود.