1901305_666387953421958_198424480_n

موهات روزیاد نشور تا  چرب نشه؛ آرایش نکن روی جوش‌هات، این کار بدترشون می‌کنه؛ وقتی موهای بدنت رو با تیغ می تراشی کلفتر میشن

این یک اتفاق کهن  ودائمی است که از اجداد مان شنیده ایم؛ باورهایی که مقدار فراوانی از روتین‌های زیبایی روزمره را به ما املا می‌کنند!

همه‌ی ما این افسانه‌ها را شنیده‌ایم و باور به اینکه آنها درستند را از مادرانمان به ارث برده‌ایم… اما آیا واقعا درستند؟ ما نگاهی دقیق‌تر به پنج شنیده‌ی متداول انداخته‌ایم که در ادامه خواهید خواند.

شنیده‌ایم که: شما می‌توانید موهایتان را تربیت کنید تا کمتر چرب باشد

این افسانه‌ی قدیمی درباره‌ی مو که موهای شما می‌تواند به شامپو عادت کند تقریبا از دوران دبیرستان همراه ماست.

در واقع این افسانه می‌گوید که هر چه بیشتر موهایتان را از چربی محروم کنید، خودش چربی بیشتری تولید می‌کند و شما را مجبور می‌کند تا بیشتر و بیشتر بشوییدش! پس شما می‌توانید با کم شستن موهایتان، این چرخه را متوقف کنید.

اما اکثر متخصصان پوست و مو معتقند که چه هر روز موهایتان را بشویید چه هفته‌ای یک بار، پوست سر شما به میزانی چربی ترشح خواهد کرد که بدنتان به او دستور دهد.

پس شما نمی‌توانید با استفاده‌ی کمتر از شامپو، موهایتان را تربیت کنید تا کمتر چرب باشد. چنین اتفاقی هیچ وقت نخواهد افتاد!

اگر موهایتان نرم و نازک است، زودتر از موهای ضخیم و بافت‌دار چرب خواهد شد، البته هنگامی هم که تازه شسته شده است، زیباتر از انواع موهای دیگر خواهد بود. نکته‌ی مهم اینجاست که معمولا این رفتار تغییر نخواهد کرد!

قضاوت: درست نیست

شنیده‌ایم که: شکلات، پیتزا، و سیب زمینی سرخ کرده باعث می‌شوند جوش بزنید

بر اساس یافته های آکادمی بیماری‌های پوستی آمریکا، شکلات، پیتزا و سیب زمینی سرخ کرده، به خودی خود باعث بوجود آمدن جوش نخواهند شد. پس این چنین نیست که شما سیب زمینی سرخ کرده بخورید و بعدش بووووم! ناگهان جوش بزنید. خیر!

با اینحال برنامه‌های غذایی که شدیدا متکی به مواد غذایی ناسالم و هله هوله‌ها هستند، قطعا می‌توانند باعث سبز شدن جوش‌ها بشوند، چرا که در چنین رژیم‌های غذایی، مواد مغذی مورد نیاز پوست برای تنظیم تولید چربی، مبارزه با عفونت و باکتری‌ها و تمیز نگاه داشتن پوست فراهم نخواهد شد.

درسی که از این توضیح ساده می‌گیریم این است که اگر یک شب هوس کردید با دوستانتان پیتزا بخورید، یا خواستید از خوردن شکلاتی لذت ببرید، پوستتان هیچ اهمیتی نمی‌دهد! اما اگر هر شب پیتزا خوردید و با هر چای‌تان یک شکلات مصرف کردید، باید بهایش را با جوش‌های قلمبه بپردازید.

قضاوت: درست نیست

شنیده‌ایم که: اگر موهای زائد را بتراشید، ضخیم‌تر خواهد شد

حقیقت این است که هر چه به انتهای یک تار مو نزدیک‌تر شویم، نازک‌تر خواهد شد. هنگامی که موهای بدنمان را اصلاح می‌کنیم، تارهای مو را از وسطشان قطع می‌کنیم که یک لبه‌ی صاف ایجاد خواهد کرد. بنابراین وقتی دوباره رشد می‌کنند بنظر ضخیم‌تر و زبر تر بنظر خواهد رسید.

در چنین موقعی متوجه می‌شویم که موهایی پدیدار شده، که در مقایسه با قبل از اصلاح، خیلی زبر تر است.

قضاوت: تا حدی درست است

شنیده‌ایم که: آرایش کردن روی جوش‌ها وضعیت آنها را بدتر میکند

این موضوع کاملا به آرایش شما بستگی دارد. اگر یک جوش بزرگ داشته باشید و سعی کنید آنرا با کانسیلری بر پایه‌ی روغن یا با یک کانسیلر غلیظ کرمی بپوشانیدش، بله، جوشتان تحریک خواهد شد. اما اگر از محصولات آرایشی که non acnegenic و non comedogenic هستند استفاده کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

قضاوت: تا حدی درست است

شنیده‌ایم که: موخوره قابل ترمیم است

می‌دانم که شامپوها و سرم‌ها و نرم‌کننده‌های فراوانی وجود دارد که ادعا دارند موخوره را از بین می‌برند! اما این محصولات برای شما قصه می‌گویند! فقط یک راه برای از بین بردن موخوره وجود دارد و آن هم این است که آنها را اصلاح کنید.

محصولاتی که ادعای از بین بردن موخوره را دارند، در حقیقت با وعده‌ی اینکه می‌توانند کمک کنند تا با مرطوب کردن و رساندن مواد مغذی، از بوجود آمدن موخوره جلوگیری شود، شما را فریب می‌دهند.

موخوره، جزء طبیعی زندگی هر خانمی است. انتهای موهای شما، قدیمی‌ترین بخش موهایتان است، و ماه‌ها در معرض آفتاب، دوش آب داغ و ابزارهای حالت دهنده‌ی حرارتی بوده است. در این شرایط شما می‌توانید سرم و کرم به آن بمالید تا سالم تر بنظر بیاید، اما هیچ محصولی در زیر این آسمان وجود ندارد که بتواند موخوره را درمان کند.

موهای شما مرده است دوستان من، شما نمی‌توانید یک جسم مرده را ترمیم کنید.

قضاوت: تا حدی درست است

منبع-http://sorkhabsefidab.com