safe_image.php

دندان‌های نیش دندان‌هایی هستند که در کنج دهان جای گرفته اند و نقش بسیار فراواتی در جذابیت  و سلامت دندان‌ها دارند. خیلی از مریض هایی که برای معالجه  ارتودنسی به دندان پزشکان می آیند اشخاصی هستند که دارای دندان‌های نیش برجسته یا قوس دندانی بیرون هستند. از آنجایی که در هنگام صحبت یا خنده این دندان‌ها جلب توجه زیادی دارند بسیاری از والدین در هنگام مراجعه این سوال را مطرح می‌کنند که: «آیا می‌توان دندان نیش را کشید و درمان ارتودنسی انجام نداد؟»

در اغلب موارد جابجا شدن این دندان به دلیل کمبود فضا در ناحیه اتفاق می‌افتد. این کمبود فضا می‌تواند به چند دلیل رخ دهد. پوسیدگی یا از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری و عدم درمان آن‌ها اولین دلیل رایج است. با از دست رفتن دندان‌های شیری، دندان‌های عقبی به سمت جلو حرکت کرده و به فضای واقع در ناحیه دندان نیش وارد می‌شوند. با کم شدن فضای مورد نیاز برای دندان نیش دایمی امکان رویش آن در محل صحیح نخواهد بود. بنابراین مسیر رویشی دندان جابجا شده به سمت داخل یا بیرون هدایت می‌شود. در اغلب اوقات اینجابجایی به سمت بیرون بوده و دندان نیش دایمی در محلی بیرون‌تر وبالا‌تر از محل طبیعی رویش پیدا می‌کند. گاهی اوقات نیز اینجابجایی به دلیل تغییر مسیر رویشی دندان نیش دایمی به طور ژنتیکی است. البته در این موارد برعکس حالت قبل، دندان نیش بیشتر تمایل دارد که در داخل کام فک بالا تغییر مسیر داده از آنجا رویش یافته یا در آن محل نهفته باقی می‌ماند.

دندان نیش علاوه برتامین زیبایی دندانی به زیبایی فرم صورت هم کمک می‌کند. حمایتی که این دندان از استخوان موجود در گوشه دهان می‌کند تاثیر بسیار زیادی در پر جلوه دادن صورت دارد. در افرادی که دندان نیش خود را به هر دلیلی از دست داده‌اند فرورفتگی مشخصی در گوشه‌های دهان اتفاق می‌افتد که نتیجه آن فرو رفتن ناحیه لب‌ها، مسن‌تر شدن صورت فرد و عدم هماهنگی دهان با اندازه بینی و چانه خواهد بود. اهمیت این دندان خیلی زیاد‌تر ازآن چیزی است که فقط به زیبایی ربط داد. این دندان در ایجاد رابطه صحیح دندانی و حمایت از سایر دندان‌ها هم نقش عمده‌ای دارد. با وجود ریشه‌های بلند دندان نیش است که بسیاری از نیروهای مخرب فقط توسط این دندان جذب و خنثی می‌شود.

بنابراین در درمان‌های ارتودنسی تقریبا هیچ تمایلی برای کشیدن این دندان‌ها وجود ندارد. حتی اگر موقعیت این دندان بصورت دندان نهفته باشد و شانسی برای بیرون آوردن آن و قرار دادن آن در ناحیه صحیح باشد این تلاش انجام می‌شود. بهتر است توصیه کنم که والدین به این موضوع توجه داشته و با درخواست خود یا با پیشنهاد دندانپزشک نسبت به خارج کردن این دندان‌ها اقدام ننموده و در این موارد حتما نظر متخصص ارتودنسی را جویا شوند. جبران مشکلات مرتبط با خارج کردن دندان‌های نیش در اغلب موارد امکان پذیر نیست.

منبع-http://www.dandane.ir/