40

هیچ کس دوست ندارد زود پیر شود ، همه ی افراد به دنبال راه هایی برای جوان ماندن هستند ، مسائلی مانند موضوعات روحی میتواند بر پیر شدن تاثیر مستقیمی داشته باشد ، از مسائل روحی که بگذریم ، تغذیه ی فرد نیز نقش بسیار مهمی در وضعیت جسمی شخص دارد.

مواد غذایی مصرفی

 

به رژیم غذایی مدیترانه ای سری بزنید. سبزی ها، میوه ها، غلات کامل، لبنیات کم چرب و گوشت های کم چرب با التهاب مقابله کرده و از سرعت فرایند پیری می کاهند. تا حد ممکن تلاش کنید غذاها را به صورت تازه و فراوری نشده مصرف کنید. برای مثال به جای خریدن آب سیب از سوپرمارکت، یک سیب تازه بخورید. در اینجا به چند ماده غذایی که مبارز پیری هستند می پردازیم:

 

کاهو

 

این سبزی که سرشار است از ویتامین C و ویتامین A یکی از مخالفان جدی پیری در نظر گرفته می شود. کلم بروکلی، اسفناج، شاهی و کاسنی هم از دیگر یاران این سبزی هستند.

 

ماست

 

اگرچه تأثیر مستقیم ماست در فرایند پیری هنوز به طور قاطع مشخص نشده اما همه ما می دانیم که ماست سرشار از کلسیم است. ماده معدنی که مهم ترین تأثیر را در فرایند پوکی استخوان دارد.

 

روغن زیتون

 

از مدت ها قبل مطالعات جامع و فراگیر جهانی نشان دادند که روغن زیتون به دلیل داشتن اسیدهای چرب غیراشباع یک ماده غذایی مبارز علیه بیماری های قلبی و عروقی است و آن را علت آمار پایین بیماری های قلب و عروقی در یونان دانستند؛ اما امروزه ما می دانیم که این روغن زیتون حاوی پلی فنل ها یا همان آنتی اکسیدان های قوی است که فرایند التهابی پیری را جدا کند می کنند.

 

ماهی

 

۳۰ سال قبل محققان مطالعه ای را در آلاسکا شروع کردند با این هدف که علت کم بودن بیماری های قلبی عروقی و طول عمر بالای مردم در این منطقه را پیدا کنند. امروزه این محققان علت پایین بودن شیوع این بیماری را مصرف بالای ماهی دانسته اند. ماهی از بهترین منابع چربی امگا ۳ است که همه ما با تأثیر حفاظتی آن بر علیه بیماری های قلبی، چربی خون، سلامت پوست و مو، فعالیت های ذهنی، یادگیری و صدها تأثیر دیگر آن با بدن آشنا هستیم.

 

 

 

مغزها و حبوبات

 

این مواد غذایی سرشار از پروتئین، فیبر و مواد مغذی اند. مغزها همچنین از منابع چربی امگا ۳ در نظر گرفته می شوند. لازم است این مواد غذایی را حتماً به رژیم غذاییتان وارد کنید. لوبیا قرمز، عدس، لوبیا سویا و سایر لوبیاها و از مغزها گردو، بادام زمینی و پسته بهترین مغزها برای مصرف هستند.

 

شکلات

 

مصرف شکلات، اما نه هر شکلاتی، منظورمان شکلات تلخ و خالص است، با سلامت قلبی عروقی بهتر و افزایش طول عمر در ارتباط است. از دیگر تأثیرات مصرف شکلات تلخ می توانیم به کاهش چربی خون و فشارخون، کاهش خطر دیابت نوع ۲، بیماری های کلیوی و افسردگی اشاره کنیم.

 

 

 

اما چگونه؟

 

غذاهای با کیفیت پایین، نظیر چربی های ترانس و اشباع، منجر به التهاب می شوند. بنا بر گفته پزشکان «سالخوردگی و پیری نیز از نظر علمی یک فرایند التهابی مزمن است. پس شما می توانید در سن جوانی هم به دلیل رژیم غذایی نامناسب و تحریک این التهاب در بدن پیر به نظر برسید.» برای مثال خوردن زیاد شکر و کربوهیدرات های صنعتی و فراوری شده نظیر ماکارونی، نان باگت و خوراکی های سوپرمارکتی، می توانند کلاژن پوست را تخریب کنند. کلاژن ترکیبی پروتئینی است که پوست را شاداب و ارتجاعی کرده و مانع چین و چروک ها و افتادگی پوست می شود. دقت کنید که این مواد غذایی دارای کیفیت تغذیه ای پایین، با افزایش التهاب بدن همان طور که بر سلامت کلی بدن تأثیرات مخرب می گذارند و باعث افزایش فشارخون، چربی خون، دیابت و چاقی می شوند، بر سلامت پوست و مو نیز تأثیرگذارند. در واقع این خوراکی ها با فعال کردن عوامل التهابی این تأثیر را بر بدن می گذارند؛ اما غذاهای دیگری هم هستند که در جهت مثبت بر سیستم التهابی بدن تأثیر گذاشته و با سرکوب عوامل التهابی، ساخت کلاژن را تحریک کرده و به ما پوستی شاداب و جوان هدیه می کنند. پس بهتر است این مواد غذایی را در دو دسته جدا تعریف کنیم: مواد غذایی که باید محدود شوند و مواد غذایی که باید مصرف شوند.

 

 

 

سرخ کردنی ها

 

هر ماده غذایی که طی فرایند تولید و یا پخت آن در چربی غوطه ور شده باشد باعث افزایش التهاب در بدن می شود. در این میان لازم است به طور ویژه از مصرف چربی های اشباع پرهیز کنیم. همان چربی هایی که با ورود به بدن باعث کاهش چربی خوب HDL و افزایش چربی بد LDL می شوند. پس قبل از خرید هر میان وعده و یا هر ماده غذایی بسته بندی شده اول جدول ترکیبات غذایی آن را مطالعه کنید و از خریداری موادی که دارای ترکیبی به عنوان «روغن هیدروژنه» هستند پرهیز کنید.

 

 

 

پپرونی و سوخاری ها

 

همان طور که می دانید گوشت های فراوری شده دارای سطح بالایی از چربی های اشباع اند. این گوشت ها همچنین مقدار بالایی نیترات هم دارند که طی فراوری به آن ها افزوده شده است. نیترات هم مانند چربی های اشباع عوامل التهابی را در بدن تحریک می کند.

 

گوشت های پرچرب

 

بهترین گوشت، گوشت ناب و بدون چربی است. به همین خاطر است که در رژیم درمانی همیشه توصیه به مصرف گوشت مرغ و ماهی و محدود کردن گوشت قرمز داریم. گوشت قرمز هرچه قدر پرچرب تر باشد قدرت بالاتر در پیر کردن شما خواهد داشت.

 

دونات ها و شیرینی ها

 

این خوراکی ها سرشار از شکرند. شکر هم که گفتیم از موادی است که به طور مستقیم با التهاب در ارتباط است. چرا که باعث برانگیخته شدن و تحریک عوامل التهابی در بدن می شود.