4

شاید بعد از خواندن این مقاله شما نیز مانند بسیاری از افراد جایگاه هویج را در برنامه غذایی خود چند مرحله بالاتر ببرید و در طول روز بیشتر از این میوه استفاده کنید. شاید تا الان از خواص هویج ، فقط با تقویت کنندگی چشم آشنایی داشته باشید.

فرقی نمی کند هویجتان خام، پخته، رنده شده یا به صورت پوره باشد. روش های متفاوتی برای وارد کردن هویج به برنامه غذایی روزانه وجود دارد. این ماده غذایی نارنجی رنگ سرشار از خواص فوق العاده است که خدمت بزرگی به سلامتی می کند چون می تواند مشکلات بینایی، کم خونی، اسهال و غیره را برطرف کند. با ما باشید تا گلچینی از خواص فوق العاده هویج را با شما در میان بگذاریم.

 

 

سدی در برابر آفتاب سوختگی

 

هویج موثرترین ماده غذایی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی است. اشعه های ماورای بنفش خورشید به «اپیدرم» آسیب زده و گاهی التهاب ایجاد می کنند که شناخته ترین آن آفتاب سوختگی است. بتاکاروتن موجود در هویج از پوست محافظت کرده و باعث تقویت آن می شود. در واقع این آنتی اکسیدان از پوست در برابر اشعه های ماورای بنفش محافظت می کند. مصرف آب هویج باعث آماده سازی پوست برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید می شود.برای اینکه پوستتان را برای قرار گرفتن در معرض آفتاب آماده کنید از چند هفته قبل به طور مرتب آب هویج میل کنید. البته کرم ضد آفتابتان را هیچ وقت فراموش نکنید چون هیچ ماده غذایی به تنهایی نمی تواند جای کرم را بگیرد.

 

مقابله با پوکی استخوان

 

گرگرفتگی، چاقی، پوکی استخوان و غیره. در دوره یائسگی این قبیل مشکلات یکی پس از دیگری خود را نشان می دهد. اما با مصرف هویج می توان این علائم را به تاخیر انداخت. به خاطر اینکه هویج سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که به بدن کمک می کنند تا با اکسایش سلول ها و پیری بدن مقابله کنند.به صورت پوره، خام، آب هویج و غیره. توصیه می کنیم به طور مرتب هویج میل کنید.

 

مقابله با کم خونی

 

مصرف هویج برای رفع کم خونی جزئی مفید است. هویج خواصی دارد که با کم خونی جزئی مقابله می کند به خاطر اینکه به تولید بیشتر گلبول های قرمز خون کمک می کند.هویج را وارد برنامه غذایی روزانه تان کنید. فرقی نمی کند به صورت خام، پخته، پوره یا آب هویج باشد. در هر حال هویج میل کنید.

 

دوست روده ها

 

دل درد، بیرون روی، حالت تهوع و غیره. زمانی که روده ها نمی توانند به درستی آب را جذب کنند بیرون روی اتفاق می افتد. یکی از روش های موثر برای مقابله با این مشکل استفاده از هویج است. این ماده غذایی سرشار از فیبر است و فیبر پکتین موجود در آن آب را جذب می کند و به این ترتیب از شدت اسهال کاسته می شود.استفاده از هویج به صورت پوره، آب هویج یا هویج خردشده برای برطرف کردن بیرون روی موثر است.

 

دوست همیشگی چشم ها

 

کاهش قدرت بینایی، اشک ریزی چشم ها، مشکل دید و غیره. با گذشت زمان چشم ها ضعیف تر شده و گاهی دچار بیماری های داخلی می شوند. خوشبختانه هویج دوست سلامت چشم هاست. این سبزی نارنجی حاوی لوتئین همان آنتی اکسیدان قوی می باشد که قادر است از شبکیه چشم ها مراقبت کرده و از مشکل دژنراسیون ماکولای مربوط به پیری پیشگیری می کند.برای تقویت دید، روزانه ۳۰۰ میلی گرم عصاره هویج را با عصاره مورد صحرایی مخلوط کرده و میل کنید.برای تقویت دید شبانه علاوه بر مصرف هویج می توانید با نظر پزشک یا داروساز مکمل بتاکاروتن میل کنید.

 

 

 

تاخیر انداختن پیری پوست

 

جوانی و شادابی پوست با هویج امکان پذیر است. این ماده غذایی نه تنها برای اعضای داخلی بدن مفید است بلکه برای بهبود وضعیت پوستمان نیز موثر است. به خاطر اینکه سرشار از بتاکاروتن یا همان پیش ساز ویتامین A می باشد. این آنتی اکسیدان از پیری سلول های پوستی پیشگیری می کند. اگر در برنامه غذایی تان به طور مرتب هویج میل کنید خدمت بزرگی به سلامت و شادابی پوستتان خواهید کرد.از هر فرصتی برای مصرف هویج استفاده کنید. در سالادهایتان هویج رنده کنید. آب هویج میل کنید. خلاصه اینکه با مصرف هویج از درون به سلامت پوستتان یاری برسانید.

 

 

 

ماسک هویج

 

علاوه بر مصرف هویج می توانید با آن ماسک نیز تهیه کنید. برای این کار نصف یک عدد هویج را پوست گرفته و پوره کنید. همین کار را با نصف خیار هم انجام دهید. هر دو را با هم مخلوط کنید و روی پوستتان قرار دهید و بعد از ۱۵ دقیقه شستشو دهید.