Garlic Cloves

 سیر از جمله مواد عذایی است که خواص درمانی فراوانی میتوان برای آن ذکر کرد. استفاده از سیر به هر روشی خواص درمانی فراوانی دارد و به همین دلیل میتوان از سیر به عنوان یک دارو استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم شما را با این خواص کم نظیر آشنا کنیم.

مسمومیت با فلزات سنگین

استفاده از سیر در پیشگیرى و مداواى مسمومیت با سرب توسط دانشمند بلغارى به نام وسلین پتکو (۲۸۵) کشف شد .نامبرده آزمایش هاى زیادى در مورد استفاده سنتى سیر در کشورش انجام داد .

در حال حاضر در چین روزانه دو حبه سیر خام به کارگران کارخانه سرب جهت پیشگیرى و احتمالا درمان مسمومیت داده مى شود علاوه بر سرب ، سیر ممکن است در پیشگیرى از مسمومیت سایر فلزات کمک کند. دکتر بنیامین لو از دانشکده پزشکى لومالیندا در کالیفرنیا با استفاده از آب سیر آزمایشى را اجرا کرد . او محلول خون انسان را در لوله هاى آزمایش ‍ حاوى سرب ، جیوه ، مس و آلومینیوم ریخت به طور معمول این فلزات سلول هاى قرمز خون را خراب مى کنند، ولى در محلول هایى که قبلا با سیر پیش درمانى شده بودند این خرابى مشاهده نشد.

پژوهشگران ژاپنى پیشگیرى سیر را از مسمومیت جیوه روى حیوانات به نمایش گذاشتند و موفق به اخذ مجوزى براى تهیه فرآورده هاى سیر براى انسان شدند .

هموروئید

مردم اغلب کشورها از سیر به عنوان داروى هموروئید استفاده مى کنند. ساده ترین روش قرار دادن حبه کامل سیر پوست کنده در انتهاى راست روده مى باشد مواظب باشید که هنگام پوست کندن سیر خراشى به آن وارد نشود.

تبخال

ویروس تبخال هم در اطراف دهان و هم اطراف آلات تناسلى مى تواند عفونت ایجاد کند . سیر به علت ضد ویروس بودن و داشتن خاصیت محرک ایمنى مى تواند درمان مؤ ثرى براى آن باشد .

با ظاهر شددن علائم اولیه سیر بخورید و وقتى که زخم سر باز کرد مؤ ثرترین درمان ها استفاده از آب سیر و مالیدن آن روى زخم مى باشد .ولى توجه داشته باشید که به بافت ها صدمه نزند براى درمان تبخالهاى تناسلى به مدت بیست دقیقه از حمام سیر با آب داغ استفاده کنید .

فشار خون بالا

حداقل در هفده آزمایش بالینى نشان داده شده است که سیر قادر است فشار خون را کاهش دهد . میزان کاهش در اغلب آزمایش ها با خوردن ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلیگرم سیر از پنج تا ده درجه مى باشد . در یک آزمایش فقط با خوردن یک حبه سیر در روز کاهش زیادى به میزان شانزده درجه را نشان داد .

در صورت امکان روزانه از یک تا سه حبه سیر خام میل کنید.

کلسترول بالا

اگر به این منظور مى خواهید سیر بخورید روزانه از نصف تا یک حبه سیر و یا معادل آن از سایر فرآورده هاى سیر میل کنید . اگر تحمل خوردن سیر را ندارید از کپسول هاى پودر سیر ۶۰۰ میلیگرمى که در آزمایش هاى بالینى به کار مى رود استفاده کنید .

براى لااقل سه ماه سیر بخورید معمولا در ماه نخست وگاهى هم ماه دوم کلسترول و دیگر چربى هاى خون زیاد مى شود ولى نگران کننده نیست و مشا منتظر نتیجه باشید .


طرز تهیه سیر ترشی و نکات مهم مربوط به آن را بخوانید


صدا گرفتگى

سیر به هر یک از اشکال خامش به رفع گرفتگى صدا کمک مى کند . اگر شما فقط از کپسول سیر استفاده مى کنید، بایستى آن را باز کرده با آب گرم مخلوط و قرقره کنید.

عفونت ها

در صورت احساس عفونت به علت بریدگى هاى کوچک و یا زخم ها، به خوردن سیر بپردازید . بهترین روش درمان، شستن محل زخم با الکل و سپس قرار دادن سیر له شده همراه الکل با یک پارچه روى زخم ، مرحله بعدى قرار دادن پارچه زیادتر روى آن و گرما دادن با کیسه آب جوش یا مرطوب کردن پارچه با آب داغ و قرار دادن در محل زخم مى باشد .

این عمل نباید از پانزده تا بیست دقیقه بیشتر ادامه داشته باشد .

آنفولانزا

سیر هم در پیشگیرى و هم در درمان آنفولانزا مؤ ثر است . سیر مستقیما بر علیه ویروس آنفولانزا عمل کرده و دفاع طبیعى بدن را تحریک مى کند . در یک آزمایش روى حیوانات پژوهشگران به موش ها آب سیر خورانیدند سپس ویروس آنفولانزا را به بینى آنها نزدیک کردند، کلیه آنها در مقابل آنفولانزا محافظت شدند در صورتى که موش هایى که سیر نخورده بودند به بیمارى مبتلا شدند

گاز یا نیش حشرات

براى درمان نیش پشه و زنبور و کرم حشره و دیگر حشرات از روشى که در هندوستان و کشورهاى عربى معمول است متابعت کنید، کمى سیر را جویده و آب دهان مخلوط کرده ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در محل گزیدگى قرار داده روى آن را با بانداژ بپوشانید . توجه داشته باشید که سیر تحریک ایجاد نکند و موجب سوختگى پوست نشود .

برگردانیدن نیکوتین

قبل از جنگ دوم جهانى پزشکان آلمانى جهت معالجه مسمومیت با نیکوتین از سیر استفاده مى کردند. این کار براى کسانى که سیگار کشیدن را ترک مى کنند نیز توصیه مى شود .

خاصیت ضد سمى سیر کمک به پاک کردن سیستم مى نماید، اثر خلط آورى و اثر خوبى که روى ریه ها و مجارى برونش دارد مى تواند بافت هاى صدمه دیده را درمان کند. ضمنا به اسهال و یا یبوستى که معمولا بعد از کشیدن نیکوتین رخ مى دهد، کمک مى کند.

خون ریزى بینى

اهالى چین جهت درمان خون ریزش بینى به طریق زیر عمل مى کنند: سه حبه سیر را له کرده به وسط کف پا مى چسبانند . به پاى راست جهت بینى راست و به پاى چپ جهت بینى چپ . پس از داغ شدن پاشنه پا خون ریزى قطع مى شود .

انگل ها

انگل هاى روده مى توانند موجب اسهال مزمن ، هضم ناقص غذا و عدم توانایى کل سیستم بشوند. سیر خاصیت ضد انگلى دارد .دکتر کریس دترایج از میسورى نوشیدن آب سیر خام را توصیه مى کند.

سیاه سرفه

برای درمان سیاهسرفه از جوشانده سیر هر ۲ ساعت یک قاشق مرباخوری میل شود. ۴۰ گرم سیر در ۲۵۰ سیسی آب جوش چند دقیقه جوشانده سپس بگذارید سرد شود.

سکته مغزى

اگر در معرض خطر سکته مغزى هستید و یا این که قبلا یک بار به آن مبتلا شده اید، خوردن سیر را به طور مرتب جهت رقیق کردن خون و پیشگیرى از لخته شدن خون فراموش نکنید .

چنانچه جهت بیمارى خود داروى رقت خون مصرف مى کنید، بدون مشورت با پزشک معالج سیر نخورید و او ممکن است با تغییر دز لازم به جاى سیر دستور دیگرى بدهد . خاصیت رقیق کردن سیر حتى پس از پخته شدن محفوظ مى ماند لذا مى توانید آن را به غذاى خود اضافه کنید .

سل

اغلب مردم نیازى به معالجه سل در منزل ندارند چون حالت فوق العاده جدى است و نیازمند درمان پزشکى بوده و کمیته بهداشت آن را پیگیرى خواهد کرد تا از بروز بیمارى همه جا گیر جلوگیرى به عمل آید .

یک حبه سیر را جدا کرده پوست آنها را به دقت کنده و آنها را براى مدت فقط شصت ثانیه در آب جوش انداخته و بیرون مى آورند و سپس برنج سفید در آن آب ریخته تا به صورت اماج در آید و مجددا سیر نیمه پز را داخل برنج ریخته و پس از هر وعده غذا مى خورند و این کار را روزانه انجام مى دهند .

علاوه بر آن چهار تا پنج حبه سیر را به مدت سه ماه هر روز میل مى کنند .

زخم روده و اثنى عشر

از زمانهای دور  پزشکان جهت گاز روده و دیگر عفونت ها سیر تجویز مى کردند. خاصیت هاى آنتى بیوتیکى آن در تجربیات فراوان به اثبات رسیده است .

اگر چنانچه شما به زخم اثنى عشر مبتلا شدید و پزشک معالج شما مترونیزادل تجویز کرد از او درخواست کنید ابتدا داروهاى محافظه کارانه اى به شما بدهد

یکى از فواید سیر در این است که به جاى داشتن عوارض جانبى منافع جانبى دارد .

اگر زخم عود کرد آزمایش طبى حاکى از وجود هلیوباکتر بود آن وقت مى توان از دارو استفاده کرد .

درمان لاغری و افزایش وزن

سیر تقویت کننده است . حتى اگر شما بیمارى خاصى هم نداشته باشید، سیر مى تواند سلامتى عمومى را بالا برده و هضم غذا را بهبود بخشد و مقاومت در برابر بیمارى ها را افزایش ‍ داده و باعث تقویت سیستم ایمنى گردد.

این خاصیت براى کسانى که لاغر هستند و میل دارند چاق شوند مفید است .

عفونت واژنى

عفونت واژنى ممکن است به علت ارگانیزم هایى باشد که معمولا در آنجا ساکن هستند از جمله رشد زیاد قارچ کندیدا و یا به وسیله میکرو ارگانیزم هاى خارجى که از طریق ارتباطات جنسى وارد مى شوند، باشد. خارش ، تحریک و سرخ شدن مى تواند شدید شده در واژن پخش شود .

پروفسور تورى هودسن از مرکز بیمارى هاى زنان در کالج ملى درمان هاى طبیعى واقع در پورتلند استان ارگان ، اغلب شیاف سیر را که پوست آن با دقت برداشته شده و هیچ گونه خراش و بریدگى در آن ایجاد نشده تا ترکیبات تحریک کننده آن خارج شود، تجویز مى کند .

بعضى از افراد به خصوص در مورد سوزانندگى سیر حساسیت دارند ولى هودسون گفت آن را براى ۲/۱ شبانه روز (یا در طول روز و یا تمام شب در محل قرار دهند ) . اگر زمانى نخواهند به آن دست بزنند، مى توانند آن را در پارچه یا گاز آغشته به روغن زیتون پیچیده و به صورت فتیله مصرف کنند .

جهت درمان قارچ هاى زیاد رشد کرده خطرناک ، هودسن تجویز استفاده از شیاف سیر پوست کنده در مقعد را نمود .

دکتر مرى باو معتقد است ضد عفونى کردن قارچ هاى داخل روده نیز به اندازه واژن اهمیت دارد . براى این منظور او مى گوید از اشکال پوشش دار سیر استفاده شود  روش دیگر استفاده سیر براى عفونت واژن توسط کریس دتراج پزشک طبیعى درمانى : مخلوطى از سه حبه سیر و ۳ تا ۴ فنجان آب را در دستگاه به هم زده و با آن شستشوى زنانه کنند و او مدعى است که بسیار خوب عمل مى کند. با این روش آنتى بیوتیک قوى سیر یعنى آلى سین رها مى شود.

کرم ها

عفونت کرم هاى سنجاقى در بین جوانان عمومیت دارد و ۲۰ کودکان در سن مدرسه را تحت تاءثیر قرار مى دهد. این ها معمولا علائمى را باعث نمى شوند ولى ممکن است باعث خارش مقعد و یا خارش واژن در دختران جوان شود .

یک تنقیه آب سیر که از یک حبه سیر بریده شده به مدت ده دقیقه در ۲ /۱ لیتر آب جوشیده باشد و خوردن سیر همزمان رفع مشکل را خواهد کرد . او درمان این چنینى را در هفته یک بار توصیه کرده است . دکتر کریس دترایج دستور شدیدترى داده است و آن مخلوط کردن دو حبه سیر در آب بدون حرارت و تزریق آن با سرنگ مى باشد و با این روش خوردن سیر ضرورتى ندارد . کرم ها بعد از یکى دو بار درمان از بین خواهند رفت در یک آزمایش بالینى در هند تجویز سه هفته اى قرص هاى ساده سیر براى دفع کرم ها مفید بود.

برای دفع کرم کدو یک سیر بزرگ را به مدت ۲۰ دقیقه در شیر بجوشانید و جوشانده شیر را صبح ناشتا میل کنید و تا ظهر غذای دیگری نخورید این عمل را آن قدر ادامه دهید تا کرمها دفع شود (ولی برای دفع کرم کدو از داروهای شیمیایی موجود در داروخانه خیلی بهتر است).

پوست و مو

اگر می خواهید ظاهری شاداب و زیبا داشته باشید حتما از سیر استفاده کنید.

مداومت در خوردن سیر باعث ریختن موهای سفید و رشد موهای سیاه میشود.

برای درمان جوش پلک چشم یک حبه سیر را دو قسمت کرده روی جوش بمالید.

برای رفع موخوره سیر را با روغن کنجد مخلوط کرده قبل از حمام به مو بمالید.

گوگردی که در سیر وجود دارد برای پوست بسیار مفید است.

برای درمان خارش و کهیر آب سیر با عسل مخلوط کرده در محل خارش بگذارید.

آلزایمر

افرادی که دچار فراموشی شدهاند سیر بخورند.

درمان رماتیسم

برای درمان رماتیسم ۳ هفته هر صبح ناشتا یک حبه سیر میل کنید.

ناشنوایی که در اثر رماتیسم به وجود آمده است یک پنبه را به آب سیر آغشته نموده داخل گوش بگذارید.

اعصاب

سیر تسکین دهنده تشنج و آرام کننده اعصاب است.

کسانی که رعشه دارند و اندام آنها فلج است در برنامه غذایی خود آن را بگنجانند اما بهصورت مداوم نباشد.

برای درمان خستگی فکری و ذهنی سیر را خرد کرده با روغن بادام تلخ مخلوط کرده روی برجستگی مهرههای کمر بمالند.

برای درمان نوریت و پولی موزیت (ورم – التهاب یک یا چندین عصب که در مسیر آن احساس درد گردد) سیر را خرد نموده با روغن کافور مخلوط نموده محل درد را مالش دهید.

سیر برای اکثر بیماریهای عصبی مفید است.

خوردن سیر کدورت ذهن را از بین میبرد و بهترین مقوی برای مغز میباشد و روی غدد مغز اثر نیکویی دارد و فراموشی را از بین میبرد.

یک دارو برای تقویت حافظه: سیر تازه خرد شده ۱۰۰ گرم + برگ جعفری ۱۰۰ گرم + روغن زیتون به مقداری که آنها را بپوشاند + عسل ۲ قاشق با هم مخلوط کرده خوب بهم بزنید پس از یک هفته کمی قبل از مطالعه یک قاشق بخورید.

سایر فواید درمانی سیر

کسانی که قطرهقطره ادرار میکنند سیر را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

کسانی که بواسیر دارند هفتهای ۳ روز هر شب یک حبه سیر بخورند.

سیر در معالجه تیفویید و دیفتری به کار میرود.

اسپاسم و قلنجی که در اثر باد شکم به وجود آمده است سیر بهترین درمان کننده است.

برای درمان بیماری گال یا جرب سیر را با مرزه بپزید سپس له کنید و بر بدن خود بمالید.

برای درمان واریس و پیشگیری سیر را کوبیده با آبلیمو مخلوط کرده همراه کمی آب گرم ساق پا بمالید.

برای درمان گال چند حبه سیر را در یک لیتر آب جوشانده بدن را بشوئید.

بوی سیر دفع کننده عقرب و مار است.

برای جلوگیری از بیماری وبا از سیر و ترشی سیر استفاده کنید.

کسانی که ورم پروستات دارند روزی یک حبه سیر بهطور مداوم بخورند.

دیگر بیماری ها

خوردن سیر از بیماری جذام جلوگیری میکند.

برای درمان رماتیسم مزمن سیر را بکوبید و در محل درد ابتدا بهصورت ضماد بگذارید سپس ماساژ دهید.

سیر از واکنشهای حساسیتی جلوگیری میکند و ضدآلرژی است.

سیر تنظیمکننده مهمترین اعمال بدنی است منجمله اختلالات کبدی، اختلالات غدد داخلی.

کوهپیمایان و یا کسانی که میخواهند کاری سخت انجام دهند خوب است قبل از آن سالاد سیر بخورند.

محل گزیدگی نیش زنبور را یک حبه سیر را دو نیمه کرده بگذارید.

کسانی که تب حصبه دارند پاها را در ضماد سیر و پیاز رنده شده بگذارند و ساعت به ساعت عوض کنند.

کسانی که دچار بیماری مالاریا شدهاند از سیر و سوپ استفاده کنند.

سیر ذراتی را که به شکل ذرههای ریز شیشهای در شرائین جمع میشوند و تولید تصلبشرایین میکنند را از بین میبرد.

سیر برای ناراحتیهای دوران حیض زنان و پیری و شکستگیهای غیرعادی برای آنها مفید است.

برای معالجه محل نیش پشه یک حبه سیر را دو نیم کرده در محل بگذارید.

کسانی که دچار بیماری هاری شده است سیر را بکوبید به آن شخص بدهید.

بهترین دوپینگ کشتیگیران قبل از مسابقه خوردن سیر است امتحان کنید پیروز خواهید بود.

اگر در شهرهای هوای آلوده زندگی میکنید روزی یک حبه سیر بخورید. افراد معتاد به سیگار هم همین طور.

یک مرهم برای سینه درد: سیر را کاملاً خرد و له کرده سپس با کمی وازلین و روغن بادام تلخ مخلوط نموده روی سینه بمالید و ماساژ دهید.

سیر باعث فرار موشها میشود.

یک نسخه برای تقویت قوه باه و کسانی که اسپرم آنها کم است. سیر را در کره گاوی پخته نموده سپس با شیر گوسفند مخلوط کرده و همراه کمی عسل خورده شود.

مصرف سیر در بارداری و شیردهی

مصرف مقدار کم سیر در دوران شیردهی و بارداری مجاز است اما به علت تاثیری که بر بو و طعم شیر دارد برخی نوزادان را ناراحت می کند. بنابراین بهتر است از مصرف سیر در دوران شیردهی اجتناب شود.

پیشنهادهایی برای رفع بوی سیر

جویدن جعفری بعد از خوردن سیر بوی آن را از بین میبرد یا این که ۲ دانه قهوه بوداده را بجوند.

اگر سیر را در کیسههای برنج یا گندم بگذاریم از کرمخوردگی یا فاسدشدن آنها جلوگیری میکند.

خوردن کاهو بالای سیر بوی دهان را از بین میبرد همچنین سیب.

تنتور سیر

تنتور سیر شامل عصاره آبکی الکلی مواد موجود در سیر است که به طور تقریبی همان خاصیت سیر را دارد، ولی دارای بوی شدید است و به همین دلیل کمتر استفاده می‌ شود.

قرص سیر

قرص سیر حاوی پودر سیر خشک شده است که بهترین شکل دارویی آن است و خواص آن تا حدودی شبیه سیر تازه است و مواد موجود در آن نیز حاوی بیشتر موادی است که در سیر تازه وجود دارد. بیشترین فرآورده‌های سیر در جهان به این شکل است. از آنجایی که این قرص‌ها روکش‌ دارند، تنها بعد از خوردن کمی بوی سیر از دهان به مشام می‌ رسد.

عوارض زیاده روی در مصرف سیر

سیر با آنکه خواص بسیاری دارد باید به حد اعتدال مصرف شود زیرا استفاده زیاد از آن در بعضی اشخاص موجب سردرد ، ضعف نیروی جنسی ، ضعف چشم و عوارض بواسیر می شود .

مصرف بیش از حد سیر با معده خالی باعث ناراحتی های گوارشی می شود.

همچنین گزارش هایی مبنی بر واکنش های آلرژیک در اثر استفاده زیاد سیر خام وجود دارد.

آنهائیکه معده ضعیف دارند و بطور کلی سیستم هاضمه آنها ضعیف است نباید در خوردن سیر افراط کنند .

کسانیکه یبوست دارند نباید سیر بخورند و برای رفع مضرات آن سیر را باید با آب و نمک پخته و کمی به آن روغن بادام اضافه کنید تا مضر نباشد .

اشخاصی که گرم مزاج هستند اگر می خواهند سیر بخورند طبق توصیه ابن سینا حکیم ایرانی باید سیر را بپزند یا از سیر ترشی استفاده کنند .

برای پختن سیر پس از پوست کندن آنرا بمدت سه دقیقه بخار دهید .

اشخاصی که دارای فشار خون پائین هستند نیز نباید سیر بخورند و همینطور کسانیکه آلرژی دارند نباید از سیر استفاده کنند. مصرف زیاد سیر ضعف دید بهوجود میآورد.

مصرف زیاد سیر باعث میشود که یُد جذب نشود.

مصرف زیاد سیر ایجاد کهیر میکند.

بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌ کنند، باید در مصرف سیر احتیاط کنند.

از این رو افرادی که جراحی می ‌کنند، باید ۷ تا ۱۰ روز پیش از جراحی از خوردن سیر خودداری کنند، چرا که سیر زمان خونریزی را ‏طولانی ‌تر می ‌کند. ‏

منبع: هفت گنج