11

سرماخوردگی یکی از بیماری هایی است که شاید به آن صورت خطرناک نباشد اما می تواند چند روز شما را از انجام فعالیت های روز مره باز دارد. شاید خوردن قرص های شیمیایی بهترین راه حل برای درمان این بیماری نباشد.

سرماخوردگی شاید بیماری خطرناکی نباشد اما با شروع فصل برف و باران تقریبا بیشتر افراد چند روزی با این مشکل روبرو می شوند و چه بسا به دلیل وخامت احوالشان به ناچار خانه نشین…

 

اگرچه این روزها با انواع واکسن ها می توان از ابتلا به سرماخوردگی و البته آنفلوانزا جلوگیری کرد اما این مهمان ناخوانده گاهی سرسخت تر از آن می شود که بتوان با این کارها راهش را بست. بنابراین سرماخوردگی را باید کم و بیش بخش لاینفکی از زمستان دانست. با این حال شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در طول سرماخوردگی می توانید با استفاده از مواد غذایی خاص که تا به حال فکرش را هم نمی کردید در تسریع روند بهبود خود موفق عمل کنید. اگر این روزها سرماخوردگی آزارتان می دهد این مطلب را از دست ندهید.

 

سوپ مرغ با نودل

 

یک سوپ مرغ همراه رشته های نودل خیلی بیشتر از آن چیزی که تصورش را می کنید می تواند روند بهبود شما را سریع کند. طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۰ در دانشگاه نبراسکا نتیجه به دست آمده نشان داد سوپ مرغ خاصیت ضدالتهابی دارد بنابراین خوردن این غذا در دوران سرماخوردگی دست کم می تواند دوره بیماری شما را آسان تر کند.

 

 

شیر و سایر منابع غذایی ویتامین D

 

منابع غذایی غنی از ویتامین D مانند شیر این قابلیت را دارند که در مقابل سرماخوردگی یک جنگ تمام عیار راه بیندازند. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۹ نشان داده افرادی که از فقر ویتامین D رنج می برند در طول فصل سرما به دفعات دچار سرماخوردگی می شوند اما کسانی که با کمبود این ویتامین مواجه نیستند تقریبا از سرماخوردگی در امان می مانند. همچنین طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه رویال مشخص شده منابع غذایی غنی از ویتامین D در طول فصول سرما قدرت انرژی و البته روحی افراد را در شرایط ایده آل و مناسبی حفظ می کنند.

 

 

هویج و سایر منابع غذایی ویتامین A

 

انواع ویتامین ها برای سلامت بدن ضروری هستند اما طبق ادعای کالج پزشکی هاروارد ویتامین A نقش کلیدی در تقویت توان سیستم ایمنی بدن ایفا می کند. بنابراین وقتی روزهای سرماخوردگی را سپری می کنید حتما مواد غذایی مثل سیب زمینی شیرین، هویج، کدوتنبل، اسفناج و برگ کلم را در برنامه غذایی خود جای بدهید زیرا همگی منابع غنی از ویتامین A هستند.

 

 

چای سبز سرد

 

همانطور که همه می دانند چای سبز یکی از منابع غنی آنتی اکسیدان است. این آنتی اکسیدان سبب می شود سیستم ایمنی بدن افراد قوی عمل کند و البته این اتفاق می تواند در وسط روزهای بیماری هم بیفتد. یعنی اگر حین ابتلا به سرماخوردگی از چای سبز به طور مکرر استفاده کنید توان سیستم ایمنی بدن شما بالا می رود. البته به جای اینکه چای سبز را داغ بنوشید، دکتر میشاییل گراگر پیشنهاد می دهد آن را سرد نوش جان کنید. در چای سبز سرد نسبت به زمانی که آن را با آب جوش دم کرده و میل می کنید، به میزان بسیار بالاتری آنتی اکسیدان دارد.

 

 

 

 

سیر و باز هم سیر

 

اگر جزو آن گروه افرادی هستید که سیر را به طور منظم مصرف می کنید باید به شما مژده بدهیم آنچه که در زمستان هرگز سراغی از شما نخواهد گرفت سرماخوردگی خواهد بود. این ویژگی سیر اما مرهون ترکیبی به نام آلیسین در این ماده غذایی است که قدرت سیستم ایمنی بدن را تا حد قابل توجهی بالا می برد. اگر در اوج یک سرماخوردگی عذاب آور به سر می برید بهتر است خوردن روزانه سیر را در دستور کار قرار دهید. البته شاید کمی به نظرتان عجیب برسد اما می توانید حبه های خام سیر را خرد کنید و به شکل قرص درآورید و آنها را با یک لیوان آب پرتقال بخورید. بعد منتظر معجزه این ماده غذایی باشید.

 

 

چای با رازیانه

 

چای می تواند احتقان دوران سرماخوردگی را تا حد قابل توجهی بهبود بخشد. به خصوص اگر آن را با دانه های رازیانه ترکیب و دم کنید که اتفاقا از اکسپکتورانت طبیعی برخوردار است این ویژگی چند برابر می شود. روزانه ۳ فنجان چای رازیانه می تواند احتقان شما را درمان کند و سرماخوردگی تان را زودتر از موعد به پایان برساند.

 

 

ماهی

 

میل کردن ماهی های روغنی مانند ماهی سالمون و تُن در دوران سرماخوردگی به بیماران توصیه می شود. وقتی با سرماخوردگی درگیر هستید می توانید از اسید چرب موجود در این ماهی ها یعنی امگا۳ بهره مند شوید تا سرماخوردگی تان زودتر درمان شود. امگا۳ باعث افت التهابات در بدن می شود زیرا وجود التهاب در بدن مانع از فعالیت سیستم ایمنی خواهد شد بنابراین امگا۳ را در دوران سرماخوردگی فراموش نکنید.