گرایش به مصرف غذاهای فست فودی به‌عنوان فرهنگی منسوخ از مصرف‌گرایی بیگانگان از مسائلی است که در جامعه ما نمود دارد و متاسفانه روزبه‌روز عوارض ناشی از مصرف فراوان فست فودها بر سلامت جسم و جان شهروندان بیشتر شده به طوری‌که شاهد شیوع بیش از پیش بیماری‌های دیابت، فشارخون، چربی خون، چاقی، و انواع سرطان‌ها و مشکلات دیگر هستیم. 

پیتزا، انواع ساندویچ، هات‌داگ، چیپس، همبرگر، پنیر و مرغ و سیب‌زمینی سرخ‌کرده و تنوری ازجمله فست فودهای موردعلاقه جوانان، نوجوانان و کودکان است که باوجود توصیه‌ها و هشدارهای فراوان متخصصان و پزشکان نسبت به پرهیز از مصرف این خوراکی‌ها اما ذائقه افراد را تسخیر کردند.

عادات غذایی خانواده‌های ایرانی به سمت غذاهای غربی گرایش یافته است

فریبرز عزیزی، فعال گردشگری و دبیر اتاق فکر روستای زردویی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص دلایل گرایش به مصرف فستفودها و بیان راهکارهایی برای پرهیز از مصرف آن اظهار داشت: فرهنگ‌سازی لازم برای ترویج غذاهای سنتی از سوی رسانه‌ها صورت نگرفته و از طرفی عادات غذایی خانواده‌ها نیز در گرایش به سمت مصرف فست فودها تاثیر دارد.

وی افزود: ما در خانواده خود اصلا غذاهای فست فودی مصرف نکردیم و نخواهیم کرد اما یکی از دلایلی که سبب گرایش خانواده‌ها و به‌خصوص کودکان و نوجوانان به مصرف فستفودها شده شاغل بودن پدر و مادر است بطوریکه وقت آزادی برای پختن غذاهای سالم خانگی ندارند از سوی دیگر تبلیغات سوء برای مصرف فست فودهای مختلف با عنوان فستفودهای ایتالیایی، آلمانی و… نیز مزید بر مشکل شده و معاونت غذا و دارو آن‌طور که باید برخورد نمی‌کند.

پخت غذاهای کاملا ایرانی برای گردشگران خارجی

عزیزی گفت: در روستای زردویی پاوه که از روستاهای هدف گردشگری است و نیز در تورهای گردشگری برای مهمانان خود به‌هیچ وجه غذایی به‌جز غذای محلی آماده نمی‌کنیم و غذای خارجی هم نداریم. غذاهای ما یا برای گیاه‌خواران است که کاملاً سالم بوده و یا غذاهایی مانند جوجه‌کباب زردویی را داریم که کاملا طبیعی و ارگانیک است و از رب انار ارگانیک و جوجه محلی تهیه می‌شود همچنین از هویج و فلفل فاقد کودهای شیمیایی استفاده می‌کنیم.

این فعال گردشگری بیان کرد: غذاهایی که به زیان مردم باشد اصلا پخت نمی‌کنیم حتی اگر سود بالایی در فروش آن باشد زیرا رسالت خود را به خاطر سود بیشتر به خطر نمی‌اندازیم.

احیای غذاهای محلی منسوخ شده در روستای زدویی

عزیزی بیان کرد: فستفودها غذاهای آماده ای هستند و ما نیز فستفودهای محلی داریم که برخی از آنها منسوخ و فراموش شده از جمله آنها «کزی» یا نان تخم مرغی است که به عنوان یک صبحانه کامل و سالم از آن استفاده می‌شد و ترکیبات آن شامل سبوس، آرد، تخم مرغ، شیر و… است، یا اینکه انجیر و گردو و گوجه داخل نان می گذاشتند و مصرف می‌کردند که غذای سالمی بود.

وی  با اشاره به دیگر غذاهای محلی گفت: «نان ساجی» از نان‌های محلی استان است که در حال منسوخ شدن بود اما با تلاش‌ها و اقداماتی که انجام دادیم توانستیم پخت و مصرف آن را ترویج دهیم.

عزیزی بیان کرد: از دیگر غذاهای محلی «کولیره مزگه» شامل ترکیبات مغز گردو را داشتیم همچنین «قپاله» دیگر ساندویچ محلی بود که عشایر کرمانشاه و اورامانات بیشتر از آن استفاده می‌کردند و غذای بسیار مفیدی است که با کره حیوانی، کشک و پیاز و پیازچه تهیه می شود.

وی افزود: «نان بژی» غذایی محلی است که به خاطر دوام زیادش در قدیم میان عشایر و روستائیان مرسوم بود و امروزه آن را با روغن نباتی تهیه می‌کنند که بسیار مضر است و باید با روغن حیوانی تهیه شود.

عزیزی بیان کرد: «کلانه» دیگر غذای محلی استان کرمانشاه است و بیشتر در فصل بهار با استفاده از سبزی‌های کوهی تهیه و مصرف می‌شود، غذای دیگری به نام «شوانه» داشتیم که بیشتر در میان عشایر مرسوم بود غذایی بسیار لذیذ، کامل و مفید که از گردو، روغن حیوانی و پیازچه تهیه و برای چوپان‌ها آماده می‌شد تا در کوه و دشت میل کنند و گرسنه نباشند.

لزوم احیای غذاهای فراموش شده ایرانی

وی افزود: متاسفانه در کرمانشاه حتی یک مکان برای عرضه غذاهای محلی خاص این استان نداریم حتی برخی غذاهای محلی همچون «شوانه» فراموش شده که باید احیا شود و نهادهایی از جمله میراث فرهنگی باید تلاش کند.

عزیزی اظهار داشت: خلال کرمانشاهی، خورشت ریواس که از میوه‌جات کوهی تهیه می‌شود و بسیار لذیذ است، آش انار که از گوشت و دانه‌های انار و  نخود و لوبیا و… درست می‌شود و خاص منطقه اورامانات است، نان بلوط، ترخینه و دوخ آو یا آش دوغ از دیگر غذاهای محلی استان است البته در باینگان گیاهی به نام «گنور» در آش دوغ می‌ریزند که بسیار خوش طعم است.

ضرورت فرهنگ‌سازی برای دوری از غذاهای غربی

وی تاکید کرد: کشاورزان و باغداران باید محصولات سالم و ارگانیک تهیه کنند و اصحاب رسانه در راستای ترویج غذاهای محلی و پرهیز از فستفودهای مُضر فرهنگ‌سازی کنند.

یکی از صاحبان رستوران‌های غذاهای فست‌فودی در کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، به استقبال جوانان و نوجوانان از این غذاها اشاره کرده و گفت: گرایش به مصرف فست‌فودها در استان افزایش یافته است.

وی گفت: در رستوان ما انواع غذاهای فست‌فودی از جمله هات داگ، برگر و… طبخ می‌شود و قیمت‌ها نیز متفاوت است.

مواد اولیه برخی از غذاهای فست‌فودی فاقد استاندارد و خطرناک است

وی بیان کرد: با شروع سال تحصیلی، رغبت دانش آموزان نیز به خرید غذاهای فست‌فودی و ساندویچ بیشتر شده و در اکثر اوقات روز مشتری داریم. البته باید گفت که مصرف مداوم غذاهای فست‌فودی سبب افزایش وزن در کودکان شده و برای سلامتی آنان ضرر دارد اما باید فرهنگ مصرف غذاهای فست‌فودی اصلاح شود و نظارت بیشتری بر تهیه این غذاها صورت گیرد چراکه افرادی سودجو مواد نامرغوب و ناسالم از جمله کالباس و سوسیس فاقداستاندارد را برای تهیه فست‌فودها استفاده می‌کنند که بسیار خطرناک است.

 غذاهای محلی سرشار از خواص و فوایدی در استان کرمانشاه در گذشته رایج بوده از جمله خورشت خلال بادام، دوینه یا ترخینه، پَرشت، جرگ و بز، ذورده، چنگال، سیب پلو، زو و کره و شلمین بخشی از غذاهای اصیل و بنام کرمانشاه است که متاسفانه جای خود را به فست‌فودها دادند و جز در برخی مناطق عشایری یا روستایی رغبتی برای مصرف این غذاهای لذیذ و سالم مشاهده نمی‌شود.

منبع : الو دکتر