27

کیوی میوه ای است که کمتر کسی از آن بدش می آید ، این میوه در کشور چین متولد و امروزه در سراسر دنیا کشت می شود. بهتر است در رابطه با فواید این میوه صحبت کنیم. اول از همه بدانید که این میوه می تواند در جلوگیری از بیماری های زمستانه به شما کمک کند.

زادگاه کیوی کشور پهناور چین است. زمانی که این میوه در ابتدای قرن بیستم به کشورهای دیگر مانند آمریکا، فرانسه و غیره راه پیدا کرد آن را «انگور چینی» لقب دادند.این میوه ترش و شیرین طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد و یکی از میوه های فوق العاده برای فصل سرما محسوب می شود. در این مطلب می خواهیم نگاهی داشته باشیم به گلچینی از خواص کیوی. با ما همراه باشید.

 

 

ارزش غذایی کیوی

 

کیوی از ۸۰ درصد آب تشکیل شده و یک میوه کم کالری محسوب می شود. در واقع ۱۰۰ گرم از این میوه حدود ۴۷ کیلوکالری به بدن می رساند. با مصرف یک عدد کیوی ۱۰ گرم گلوکز و فروکتوز به بدنتان می رسد که خیلی زود هم جذب می شوند. کیوی یک میوه بسیار کم چرب است. در هر ۱۰۰ گرم از این میوه حدود ۶/۰ گرم چربی وجود دارد که آن هم در دانه های سیاه ریز آن نهفته است. این چربی ها هم از نوع اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که برای مقابله با پیری پوست لازم و ضروری اند. هر ۱۰۰ گرم کیوی ۳ میلی گرم ویتامین E و ۰۵/۰ میلی گرم ویتامین پیش ساز A به بدنتان می رساند. ترکیبات آنتی اکسیدانی این میوه برای مقابله با بیماری های مختلف به خصوص پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی مفید است. اگر می خواهید قلبتان خوب کار کند کیوی را دریابید.

 

 

 

برای آن هایی که اهل میوه نیستند

 

 

 

کیوی یک منبع فوق العاده برای ویتامین C محسوب می شود. در واقع هر ۱۰۰ گرم از این میوه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C دارد برای همین اگر اهل میوه و سبزیجات نیستید سعی کنید حتماً روزانه یک عدد کیوی را میل بفرمایید. علاوه بر این اگر خدای نکرده سیگار می کشید نیز باید حواستان بیشتر به میزان ویتامین C بدنتان باشد. شما هم سعی کنید حتماً هر روز یک عدد کیوی میل کنید. مصرف روزانه این میوه برای خانم هایی که تحت درمان هورمونی استروژن هستند نیز توصیه می شود به خاطر اینکه این داروها میزان ویتامین C بدن را کاهش می دهد. باید بدانید اگر ویتامین C بدنتان کم باشد سیستم ایمنی تان به مشکل بر می خورد و خیلی زودتر از آنچه تصورش را می کنید بیماری به سراغتان می آید. باید بدانید که برخلاف میوه های دیگر میزان ویتامین C موجود در کیوی بعد از چیده شدن از درخت تغییر زیادی نمی کند. در واقع پوست زبر این میوه از تماس با اکسیژن هوا و از بین رفتن ویتامین های آن جلوگیری می کند. البته این خاصیت محافظتی به دلیل وجود اسیدهای ارگانیکی مانند اسیدسیتریک و اسیدمالیک هم هست. وجود ویتامین های گروه B به خصوص ویتامین B۶ و B۹ برای سیستم عصبی ما فوق العاده است.

 

پتاسیم و منیزیم

 

 

 

کیوی سرشار از مواد معدنی است. یعنی هر ۱۰۰ گرم کیوی ۷۰۰ میلی گرم از این مواد معدنی دارد. مصرف روزانه یک عدد کیوی مواد معدنی مورد نیازتان را تامین می کند. میزان بالای پتاسیم موجود در این میوه (۳۰۰ میلی گرم) برای تقویت و حفاظت از سیستم قلبی عروقی و به خصوص کنترل فشارخون بسیار مفید است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که بعد از تابستان خیلی دیرتر با فصل سرما اخت می شوید کیوی را دریابید. به خاطر اینکه سرشار از منیزیم است. این ماده معدنی باعث تقویت و احساس آرامش شده و با عوامل ناشی از خستگی عصبی صبحگاهی یا سردرد مقابله می کند. اگر دچار بی خوابی هستید نیز کیوی و منیزیم آن به دادتان می رسد. علاوه بر اینها کیوی منبع فسفر (۳۷ میلی گرم)، کلسیم (۲۷ میلی گرم) و همچنین آهن (۴/۰ میلی گرم)، مس (۱۴/۰ میلی گرم)، زینک (۱۲/۰ میلی گرم) و منگنز (۱/۰ میلی گرم) می باشد.

 

دوست تناسب اندام

 

 

 

یادتان باشد که کیوی سرشار از فیبر است. یعنی ۵/۲ گرم فیبر برای هر ۱۰۰ گرم کیوی. این میوه حاوی دو سوم فیبرهای غیر محلول در آب مانند سلولز و یک سوم فیبرهای محلول در آب مانند پکتین است. این میزان فیبر برای مقابله با یبوست بسیار مناسب است و برای افرادی که روده های حساسی دارند نیز مشکلی ایجاد نمی کند. فیبرها برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، کنترل دیابت نوع دو و ایجاد احساس سیری موثر ند. اگر دغدغه تناسب اندام دارید بدانید که یک عدد کیوی می تواند میان وعده مناسبی باشد. چون به خوبی سیرتان می کند و اجازه نمی دهد ریزه خواری کنید.