g

سایت دکتر سلام در یکی از پست های پیشین تاثیرات مثبت شکلات را بر روی بعضی از ناخوشی ها بیان کردیم در این جا می خواهیم  متذکر شویم که  در چه موردی شکلات تاثیرات زیانباری دارد

مصرف شکلات تاثیر منفی بر سلامت روان دارد و خیلی از افراد با خوردن یک تکه شکلات دچار تنش‌های عصبی می‌شوند.

غذاهایی ماننده ماهی، جگر، قلوه و تخم مرغ شیر بادام زمین جوانه گندم و مرکبات در پیشگیری و رفع استرس بی تاثیر نیستند.

به گفته وی مصرف غلات به دلیل داشتن اسید های آمینه برای کاهش استرس مفید هستند. یک لیوان شیر گرم قبل از خواب می‌تواند آرامش بخش باشد و در مقابل مصرف شکلات تاثیر منفی بر سلامت روان دارد و خیلی از افراد با خوردن یک تکه شکلات دچار تنش های عصبی می‌شوند.

اساساً تغذیه بسیار تاثیر گزار بر سلامت است، انسان می‌تواند چشم و گوش خود را ببند ولی نمی‌تواند غذا نخورد چون اساس زنده بودن انسان غذا خوردن است.

افسردگی یکی از اختلالات خلقی و شایع ترین اختلالات روانی است و بر اساس گزارش‌های سازمان WHO از تمام مراجعات به مراکز مراقبت‌های بهداشتی به دلیل افسردگی است.

فاکتورهای ایجاد کننده افسردگی را می‌توان به فاکتورهای بیولوژیکی، اجتماعی، ژنتیکی و روانی تقسیم کرد و یکی از عوامل مهم در بروز افسردگی نقش دارد کمبود موادمغذی مانند نیاسین، ویتامین E، فولات، امگا3، سلنیوم و ویتامین B12 است.

البته کمبود‌های تغذیه ای در افراد افسرده بسیار شایع است که مصرف اسید فولیک و مواد غذایی حاوی این ریز مغذی نقش قابل توجهی را در پیشگیری و درمان این اختلالات خلقی ایفا می‌کند.

با توجه به بیانات بالا باید بگوییم مصرف شکلات در همه موارد بد نیست گاهی می تواند مثبت و اثرات خوبی داشته باشد .

منبع-دانشنامه سلامت