خ

پژوهشهای کسب شده توسط یک محقق در باره  شیوه ای  برای پیشگیری از عفونت مغز و معالجه مغز بعد عفونت را میخوانیم

 

محققان دانشگاه چانگ گانگ تايوان به يك روش جديد جلوگيري از عفونت مغز دست يافتند.معمولا پس از جراحي مغز، اين عضو حساس دچار عفونت مي شود و برطرف كردن اين عفونت دردسر بزرگتري به همراه دارد و براي درمان آن گاهي لازم است كه مغز دوباره باز شود. يكي ديگر از روش هاي درمان عفونت مغز، استفاده از دوزهاي بالاي داروهاي آنتي بيوتيك است كه عوارض جانبي جدي به دنبال دارد.
محققان براي حل اين مشكل يك ايمپلنت پليمري ساخته اند كه ميزان مورد نياز از دارو را در خود نگه مي دارد و به مرور زمان به ناحيه موردنظر وارد مي كند. اين ايمپلنت هنگام جراحي در مغز بيمار قرار مي گيرد و پس از اتمام عمل در مغز باقي مي ماند تا از بروز عفونت جلوگيري كند. پس از اتمام كار نيازي به عمل جراحي براي برداشتن ايمپلنت وجود ندارد و اين پليمر به مرور زمان توسط بافت هاي بدن جذب مي شود.
اين ايمپلنت درماني از پليمري ساخته شده است كه كاملا با بدن انسان سازگار است و هيچ عارضه جانبي دربرندارد. مراحل اوليه اين آزمايش روي موش انجام شده است؛ محققان پليمر فيلمي را روي قسمتي از بافت سالم مغز موش قرار داده اند و نحوه واردشدن دارو به بخش هاي مختلف را رديابي كرده اند.

 

منبع- دانشنامه سلامت