25

یکی از خوراکی هایی که بسیار خوشمزه است و کمتر کسی است که می تواند از خیر خوردن آن بگذرد ، شکلات نام دارد. انواع بسیار گوناگونی از این ماده وجود دارد با طعم ها و شکل های مختلف. اما آیا این شکلات ها برای بدن سود دارد یا ضرر؟

شکلات سیاه، شکلات شیری، شکلات فندقی و غیره. هر چه باشد بچه ها عاشقش هستند. البته عشق به شکلات بزرگ و کوچک نمی شناسد. شکلات همه را وسوسه می کند. اما در مورد شکلات سیاه حرف و حدیث زیاد است. شاید شما هم بارها این جمله ها را برای فرزندانتان تکرار کرده اید: اگر شکلات بخوری جوش می زنی، دندان هایت می پوسد، آلرژی می گیری و غیره. برخی معتقدند که شکلات سیاه کلسترول خون را نیز بالا می برد. اما آیا این باورها درست هستند یا غلط؟ مشکلات چه خواص یا فوایدی برای کودکان دارد؟ اصلاً چه نوع شکلاتی برای بچه ها مناسب است!؟ با ما همراه باشید تا شما را با جایگاه شکلات در برنامه غذایی کودکان آشنا کنیم.

 

 

شکلات نخور جوش می زنی

 

حتماً شما خودتان بارها و بارها این حرف را شنیده اید یا شاید خودتان هم یکی از افرادی هستید که این نهیب را به دیگران می زنید. اما آیا واقعاً شکلات باعث جوش های پوستی می شود؟ واقعیت این است که تاکنون هیچ پژوهش علمی ارتباطی بین جوش و مصرف شکلات سیاه را به اثبات نرسانده است. انجمن پزشکی آمریکا تاکید می کند که جوش و آکنه دوران نوجوانی به خاطر عوامل هورمونی ایجاد می شود نه به دلیل مصرف شکلات.اگر تصور می کنید که شکلات سیاه، آلرژی زاست باید بگوییم که این ماده غذایی در بین طبقه بندی مواد غذایی آلرژی زا در رتبه های آخر قرار دارد یعنی بعد از ماهی، تخم مرغ، شیر گاو، توت فرنگی و غیره. یافته های علمی نشان می دهند که کمتر از ۲ درصد افراد آلرژیک به شکلات حساسیت دارند.

 

 

 

شکلات نخور دندان هایت می پوسد

 

 

 

خیالتان راحت مصرف شکلات دندان ها را خراب نمی کند حتی می توان گفت ترکیبات شکلات با پوسیدگی دندان ها نیز مقابله می کند. در واقع ثابت شده است که پودر کاکائو حاوی ترکیباتی به نام های «تانین»، «فلور» و «فسفات» است که به آن قدرت مقابله با پوسیدگی را می دهند. تانین جلوی رشد باکتری ها را می گیرد و فسفات با اسیدهای تشکیل شده از سوخت و ساز قندها مقابله می کند. با این حال توجه داشته باشید که شکلات نیز حاوی قند است که عامل اصلی پوسیدگی دندان ها محسوب می شود. توصیه می کنیم بعد از این که به کودکتان شکلات دادید از او بخواهید تا دندان هایش را مسواک بزند.

 

 

 

انواع مختلف شکلات

 

 

 

انواع و اقسام مختلف شکلات در بازار وجود دارد و میزان کاکائوی آن ها نیز متفاوت است. در نهایت شکلات ترکیبی است از شکر و کاکائو که در برخی از انواع آن کره کاکائو، شیر، عسل، ترکیبات معطر، چربی ها، میوه های خشک و غیره نیز وجود دارد.در بین انبوه شکلات هایی که وجود دارد؛ مانند شکلات شیری (با حداقل ۳۰ درصد کاکائو) شکلات سیاه و شکلات تلخ (با ۷۰ درصد کاکائو)، شکلات تلخ بهتر است. توجه داشته باشید که شکلات سفید یک شکلات واقعی و مفید محسوب نمی شود به خاطر اینکه کاکائو ندارد و فقط از کره کاکائو تهیه شده است.

 

 

 

 

 

 

 

افسردگی را از بین می برد

 

 

 

کاملا درست است. شکلات افسردگی و کسالت را از بین می برد زیرا حاوی «آندورفین» است. این ترکیبات با درد مقابله کرده و احساس نشاط ایجاد می کند. همچنین باید بدانید که شکلات باعث تولید «سروتونین» نیز می شود که باعث آرامش و خوش اخلاقی می شود.

 

 

 

شکلات نخور سنگین می شوی

 

 

 

برخی ها تصور می کنند که شکلات دیر هضم است و باعث احساس سنگینی می شود. اما این باور اشتباه است. کاملاً برعکس، شکلات جزو خوردنی هایی است که به هضم غذا کمک می کند. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که ۲۰۰ گرم شکلات در معده دوام چندانی ندارد و زود هضم می شود به خصوص اگر شکلات شیری باشد.