relationship

ترس قبل از ادواج در میان جوانان ناشی از چه عواملی ایجاد می شود ؟آن ها در چه زمینه هایی برای تشکیل زندگی مشترک نگران هستند ؟ازدواج و دوران نامزدی در زندگی ما بسیار سرنوشت ساز خواهند بود و می توانند مسیر زندگی ما را عوض کنند می خواهیم به بررسی علل ترس از تشکیل زندگی مشترک و مقابله با آن ها بپردازیم تجربیات ناموفق دیگران ،از دست دادن آزادی‌های دوران مجردی ،هراس از تغییر  و طلاق یا شکست عاطفی از جمله موانع ازدواج جوانان به شمار می روند .

قبل از هرگونه تصمیم‌گیری برای ازدواج و اقدامی برای آن، باید از نظر ذهنی و روانی خود را آماده کنید و با مقوله ازدواج و همه جزییات آن کنار بیایید. نداشتن آمادگی ذهنی برای این اتفاق مهم یکی از عوامل مهمی است که باعث ایجاد استرس و نگرانی در تمام طول دوران نامزدی یا عقد می‌شود.

بیشتر مردم معتقدند چند ماه قبل از ازدواج یا همان دوران نامزدی، شیرین‌ترین بخش زندگی مشترک است و ماه‌های اول بعد از ازدواج هم به ماه عسل معروف است. اما ازدواج هم مانند بقیه مراحل زندگی علاوه بر تمام شیرینی‌ها و لذت‌هایش، مشکلات و سختی‌هایی هم دارد؛ به‌خصوص در همین چند ماه قبل و بعد از آن. صالحی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی معتقد است، یافتن همسری به عنوان شریک زندگی رویداد مهمی است که تاثیر عمیقی بر فرد و سلامت روانی او می‌گذارد. این اتفاق فرآیند پیچیده‌ای است که تحت تاثیر انواع رویدادها قرار می‌گیرد و در عین حال منجر به یکسری نشانه‌های روانشناختی می‌شود که فرد و زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد و گاهی می‌تواند مشکلاتی روحی، روانی مثل اضطراب, افسردگی و ترس را برای فرد به وجود بیاورد.

اگر شما هم در آستانه ازدواج قرار دارید با ما همراه شوید تا از بروز این قبیل مشکلات پیشگیری کنید.

ترس‌های قبل از ازدواج را بشناسید

وقتی افراد می‌خواهند درباره موضوع مهمی مثل ازدواج تصمیم‌گیری کنند ممکن است با ترس‌هایی روبه‌رو شوند. به‌خصوص اگر در شرایط مبهمی قرار بگیرند و نتوانند اتفاقاتی را که قرار است بیفتد پیش‌بینی کنند. اگر پیش‌زمینه و تجربه قبلی ناخوشایندی در این‌باره داشته باشند، ناخودآگاه اتفاقاتی را که قرار است بیفتد با دید منفی پیش‌بینی می‌کنند. ترس‌هایی که پیش از ازدواج افراد به آن دچار می‌شوند تا حد زیادی شبیه دیگر ترس‌های طبیعی است که در طول زندگی ممکن است با آنها مواجه شویم. در ادامه به تعدادی از ترس‌هایی که در این دوران ممکن است تازه عروس و دامادها قبل و بعد از ازدواج با آن مواجه شوند، می‌پردازیم.

از تجربیات ناموفق دیگران نترسید

خیلی وقت‌ها به علت شنیدن خاطرات تلخ دیگران در زندگی مشترک یا دیدن زندگی‌هایی که دچار تنش‌ها و مشکلات زیادی است و درنهایت هم به جدایی می‌رسد، افرادی که در آستانه ازدواج قرار دارند دیدگاه منفی‌ای نسبت به ازدواج و زندگی زناشویی پیدا می‌کنند. اما این دیدگاه منفی اکثر اوقات صحیح نیست چون معمولا افراد فقط بخش‌هایی از زندگی و انتهای ماجرا را برای دیگران بازگو می‌کنند و اطرافیان را کامل و دقیق از علل اصلی مشکل و شکست مطلع نمی‌کنند.

سعی کنید دیگران و تجربیات‌ آنها را مبنای قضاوت و تصمیم‌گیری‌تان قرار ندهید. با مطالعه کتاب‌ها و مطالب مربوط به ازدواج و کمک گرفتن از متخصصان مشاوره و روانشناسی، اطلاعات و آگاهی‌تان را نسبت به مقوله ازدواج افزایش دهید، با دیدی باز به مقوله ازدواج نگاه کنید و در مسیر آن گام ‌بردارید.

نگران از دست دادن آزادی‌های دوران مجردی نباشید

خیلی افراد قبل ازدواج از این می‌ترسند که نکند بعد ازدواج آزادی‌هایی را که در دوران مجردی داشتند از دست بدهند. داشتن این ترس و نگرانی تا حدی طبیعی است اما بهتر است با مذاکره و تعیین و تعریف حد و مرزهای آزادی با فردی که قرار است با او ازدواج کنید، ترس‌تان را برطرف کرده و از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

با پرداختن به این موضوع می‌توانید ترس و نگرانی‌تان را در این‌باره کمتر کنید. قبل ازدواج درباره آزادی‌هایی که در دوران مجردی داشتید با طرف مقابل صحبت کنید، مواردی را که حفظ آزادی در آنها برای‌تان مهم است با او در میان بگذارید و نظر او را بپرسید. این را هم بدانید که وقتی ازدواج می‌کنید شریک دنیای همدیگر می‌شوید؛ بنابراین می‌توانید برای روابط با دوستان، تفریحات و سرگرمی‌های‌تان برنامه‌ریزی‌های جدیدی بکنید تا ضمن برخورداری از فضایی جدید، از روابط و تفریحات دوران مجردی هم در حد تعادل بهره ببرید.

از تغییر هراسی به دل راه ندهید

از آنجا که انجام هر تغییری با کمی نگرانی و ترس همراه است مسلما ورود به دنیای ازدواج که بزرگترین تغییر‌ها در طول زندگی است روزمرگی‌ها و روال عادی زندگی‌تان را متحول می‌کند. اما نباید از این تغییرات بترسید چرا که این تغییرات در آینده‌ای نه‌چندان دور ثباتی را برای شما به وجود می‌آورد؛ پس به استقبال این تحول بزرگ بروید. پیش از رسیدن به مرحله تغییر خودتان را آماده کنید و بدانید این تغییرات مثبت هستند و به رشد شما کمک می‌کنند. برنامه‌هایی را که داشتید بار دیگر مرور کنید و با طرف مقابل‌تان در میان بگذارید و باتوجه به موقعیت جدید آنها را اولویت‌بندی کنید.

از مشکلات و سختی‌ها غول نسازید

شما و شریک زندگی‌تان آدم‌های کاملی نیستید و هرگز نمی‌توانید فرد کاملی را پیدا کنید. مشکلات و سختی‌ها اجرای جدانشدنی زندگی هستند. ازدواج موفق نیازمند تلاش سخت دوجانبه است و برای کامل کردن آن باید از زندگی خود برای آن مایه بگذارید. خیلی‌ها با امیدها و آرزوهای واهی ازدواج می‌کنند و زمانی که زندگی روی جدی‌اش را به آنها نشان می‌دهد، تصمیم به خراب کردن ساخته‌های‌شان می‌گیرند و به جدایی فکر می‌کنند. خودتان را برای عبور از پیچ‌و‌خم‌های زندگی آماده کنید.

اگر تصور می‌کنید بعد ازدواج همه چیز باید خوب و در جای خود باشد، کاملا اشتباه می‌کنید. سوءتفاهم، اختلافات و درگیری، اختلاف در عقاید و سلایق و. . . بین همه زوج‌ها به وجود می‌آید. البته با تلاش برای یافتن راه‌های هماهنگی با همسر و پیدا کردن روش‌هایی برای غلبه بر این مشکلات می‌توانید ازدواج موفقی برای خود رقم بزنید. بنابراین کسب دیدگاه منطقی در مورد ازدواج از راه‌های اصلی غلبه بر ترس از ازدواج است.

سابقه طلاق یا شکست عاطفی دارید؟

فردی که در روابط گذشته‌اش دچار شکست شده یا طلاق را تجربه کرده، برای ازدواج مجدد همواره از شکست خوردن مجدد احساس نگرانی می‌کند. مردان و زنان مطلقه کمی از ازدواج دوباره می‌ترسند چون نگران این هستند که همان مشکلات دوباره ازدواج‌شان را ویران کند. با پرداختن به نقاط قوت و ضعف زندگی قبلی و تقویت و اصلاح آنها می‌توانید زندگی پابرجا و خوبی را دوباره از نو بسازید.

استرس‌های پیش از ازدواج را شکست دهید

انتخاب همسر و شریک زندگی یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های انسان در طول زندگی است و کسانی که می‌خواهند زندگی مشترک خود را آغاز کنند، در این زمان یکی از پر‌استرس‌ترین دوران زندگی خود را می‌گذرانند. استرس‌های قبل ازدواج هم بر دختر و هم بر پسر جوان تاثیر می‌گذارد؛ تنها چیزی که تفاوت دارد، نحوه بروز استرس است.

مرد‌ها معمولا استرس را درونی می‌کنند، ساکت و کم‌حرف می‌شوند یا ارتباط‌شان را با دیگران کم می‌کنند. خانم‌ها به شکل‌های بیرونی‌تری با این استرس‌ها مقابله می‌کنند؛ درباره استرس‌ها و نگرانی‌های‌شان با اطرافیان صحبت می‌کنند، بیشتر به هم می‌ریزند و استرس‌ها و نگرانی‌ها، عملکردهای‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کمال‌گرایی ممنوع

مراسم و جشن‌های ازدواج مثل مراسم خواستگاری، بله‌برون، نامزدی، عقد، عروسی و پاتختی می‌تواند یکی از منابع اصلی استرس باشد. اگر درباره برگزاری و برپایی این مراسم با طرف مقابل‌تان اختلاف سلیقه دارید و از این بابت دچار استرس شده‌اید، می‌توانید با صحبت کردن، تبادل نظر، جویا شدن نظر و سلیقه یکدیگر و احترام گذاشتن به آنها این استرس را برطرف کنید.

آمادگی ذهنی و روانی پیدا کنید

قبل از هرگونه تصمیم‌گیری برای ازدواج و اقدامی برای آن، باید از نظر ذهنی و روانی خود را آماده کنید و با مقوله ازدواج و همه جزییات آن کنار بیایید. نداشتن آمادگی ذهنی برای این اتفاق مهم یکی از عوامل مهمی است که باعث ایجاد استرس و نگرانی در تمام طول دوران نامزدی یا عقد می‌شود. افراد نمی‌دانند تصمیم درستی گرفته‌اید یا نه. مدام در شک و سردرگمی به سر می‌برند و رنج زیادی برای خود و طرف مقابل‌شان به وجود می‌آورند.

برای اینکه بتوانید به استرس‌هایی از این دست غلبه کنید، باید یک برگه ‌بردارید و مشخصات و شرایط فردی را که قرار است با او ازدواج کنید در آن یادداشت کنید. بعد از بررسی و جمع‌بندی کلی، به همسر آینده‌تان امتیاز بدهید. اگر شرایط و مشخصات فردی که برای ازدواج انتخاب کرده‌اید ۷۰ درصد خواسته‌ها و انتظارات شما را تامین می‌کند، بدانید انتخاب شما درست است.

خودتان را با زندگی مشترک وفق دهید

یکی دیگر از عوامل استرس‌زای پیش از ازدواج در زوج‌های جوان، عدم سازگاری و تطبیق با مقوله ازدواج است. گاهی اوقات افراد حس می‌کنند با شروع زندگی مشترک، دیگر استقلال خود را از دست داده و بازیچه دست فرد دیگری خواهند شد؛ بنابراین پس از ازدواج، طرف مقابل را نادیده گرفته و سعی می‌کنند عقاید و خواسته‌های خود را به او تحمیل کنند.

در این مواقع بهترین راه برای کاهش استرس این است که در مراسم خواستگاری طرفین بنشینند و رودررو، مستقیم و بدون دخالت دیگران در مورد زندگی مشترک آینده خود گفت‌وگو کنند و باهم در مورد جزییات زندگی، حد و مرزهای آن، شرح وظایف و اختیارات‌شان صحبت کرده و به توافق برسند.

مشکلات خانوادگی و اقتصادی را حل کنید

فشار از سمت خانواده و جامعه هم یکی از عوامل استرس‌زای پیش از ازدواج به حساب می‌آید. دختر و پسر نگران این هستند که با خانواده همسر آینده خود به خوبی کنار نیایند. بهترین راه برای جلوگیری از این وضعیت، احترام به خانواده همسر است. طوری با خانواده همسرتان رفتار کنید که دوست دارید او با خانواده شما رفتار کند، پس هرگز احترام متقابل را فراموش نکنید.

خیلی افراد هنگام ازدواج بابت امنیت شغلی، مخارج ازدواج، بدهی‌ها و قرض‌ها نگران بوده و استرس دارند. بهترین راه برای غلبه بر آن این است که واقع‌بین باشید و به اندازه درآمدتان و حتی کمتر خرج کنید. همیشه سعی کنید در زندگی اهداف‌تان را براساس درآمد و هزینه‌های‌تان مشخص کنید تا هم به خواسته‌های‌تان برسید و هم استرس و نگرانی‌هایی از این دست را از خود دور کنید.

بیتوته