2

یکی از مواد غذایی که خوردن آن توسط متخصصان تغذیه مضر اعلام شده است پیتزا است. اما خوب واقعا نمی توان از خوردن آن صرف نظر کرد ، چرا که این غذا امروزه از خوشمزه ترین و پرطرفدار ترین غذا ها در سراسر جهان است.

پیتزا یکی از خوشمزه ترین غذاهای دنیاست، اما باید قبول کنیم مضرات زیادی نیز دارد.متهم ردیف اول آن سوسیس و کالباس، با یک درجه تخفیف متهم ردیف دوم پنیر پیتزا و آخرین متهم خمیر آن است که از آرد سفید صفر تهیه می شود و گاهی بیشترین حجم پیتزا را به خود اختصاص می دهد.

 

اما متاسفانه چون این غذای مخلوط سه تا چهار بار در هفته مورد استفاده نسل جوان قرار می گیرد قصد داریم بهترین و بدترین نوع آن را مورد بررسی قرار دهیم و به شما توصیه می کنیم مصرف بهترین نوع پیتزا را به یک یا دو بار در ماه کاهش دهید.

 

پیتزای مخصوص یا پپرونی؟

 

پیتزای مخلوط و مخصوص تقریبا هر دو پایه یکسانی دارد با این تفاوت که در پیتزای مخصوص و ویژه علاوه بر سوسیس، کالباس، فلفل سبز و قارچ از گوشت چرخ کرده یا سویا و گاهی زیتون و برخی ترکیبات دیگر هم استفاده می شود.

 

این پیتزا به دلیل حجم بالای پنیر و فرآورده های گوشتی مورد تائید متخصصان تغذیه نیست، اما از پیتزای پپرونی که پایه اصلی آن سوسیس و پیتزای چیپس و پنیر ـ بدترین نوع پیتزاست ـ بهتر است.

 

این پیتزا ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری و هر تکه آن ۳۰۰ کالری انرژی دارد.


بیشتر بخوانید: کالری پیتزا


پیتزای گوشت و قارچ یا سبزیجات؟

 

پیتزای گوشت و قارچ از پیتزای مخلوط و مخصوص بهتر است، اما به پای پیتزای سبزیجات نمی رسد. ترکیبات این پیتزا اگر به گوشت مرغ، قارچ، فلفل سبز و برخی سبزیجات خشک خلاصه شود در شمار پیتزاهای سالم قرار می گیرد، زیرا می تواند نیاز پروتئینی بدن را تامین کند.

 

بهتر است این پیتزا به صورت خانگی تهیه و گوشت آن از پیش کبابی یا آبپز شود. اما بهترین انتخاب، پیتزای سبزیجات است که متاسفانه چون بخوبی طبخ نمی شود و ستاره های مشهوری همچون سوسیس و کالباس در آن جلوه نمایی نمی کند و اغلب خمیر آن رطوبت سبزیجاتی مانند قارچ، ذرت، هویج، نخود و گوجه فرنگی را به خود می گیرد و شکل و شمایل وسوسه کننده ای ندارد، باب میل نسل جوان نیست.

 

در مورد پیتزاهای دریایی نیز باید گفت این پیتزا را با ماهی و میگو طبخ می کنند و مورد قبول متخصصان است.

 

چربی پنیر پیتزا به اندازه دنبه مضر است

 

اما نکته مهم آنکه در تمام پیتزاها پنیر به کار می رود. این پنیر از نظر میزان پروتئین و کلسیم با پنیر معمولی یکسان، اما سه تا پنج برابر پرچرب تر و به اندازه پیه و دنبه مضر است و مصرف درازمدت آن در غذاهای مختلف می تواند موجب بروز پرفشاری خون شده و افزایش چربی خون موجب تنگ شدن رگ های اصلی و غذادهنده قلب شود. به همین دلیل می گوییم مصرف بهترین نوع پیتزا را به یک یا دو بار در ماه محدود کنید.

 

همراه پیتزا، سبزیجات و پس از آن میوه بخورید

 

ویتامین C تنها ریزمغذی کارایی است که می تواند اثر مخرب ترکیب سرطانزای نیتروزآمین را که حاصل ترکیب نیترات سوسیس و کالباس با اسیدآمینه بدن است، در دستگاه گوارش تقلیل دهد.

 

به همین دلیل سبزیجاتی همچون فلفل دلمه ای، سالاد کاهو یا کلم با چاشنی آبلیمو یا آبغوره، گوجه فرنگی تازه، زیتون سبز یا سیاه، ذرت و نخودفرنگی یا انواع میوه ها بخصوص مرکبات، پس از صرف پیتزا یا فرآورده های گوشتی توصیه می شود، اگر هم میوه و سبزی در دسترس نبود، می توانید از آبلیموی تازه یا چای که مدر و دفع کننده سموم بدن است، استفاده کنید.