6

تلوزیون امروزه در تمام خانه ها هست و اعضای خانواده وقت زیادی را صرف آن می کنند. شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که عادت دارید در هنگام مشاهده ی مسابقات ورزشی و هیجان انگیز غذا بخورید. بد نیست کمی راجع به بخور نخور های پای تلوزیون بیشتر بدانید.

هرچه برنامه تلویزیونی برای مخاطب، هیجان انگیزتر و همراه با صحنه هایی سرشار از استرس باشد، او هم تمایل بیشتری به مصرف خوراکی های مختلف از خود نشان خواهد داد. دلیلش هم این است که غذا خوردن، به خصوص خوردن خوراکی های جویدنی، می تواند تا حدی استرس افراد را کاهش بدهد و هیجان آنها را کنترل بکند. به همین دلیل بیشتر مربی های جهان، ترجیح می دهند در طول بازی های سخت و استرس زا، مدام و تندوتند آدامس بجوند. حتما تمام آنهایی که اهل تماشای تلویزیون با خوردن خوراکی هستند، به خوبی می دانند که چیپس، انواع اسنک و تخمه جزو ثابت خوراکی های پای تلویزیون است. این در حالی است که همه این خوراکی ها، سرشار از کالری و برخی از آنها هم چرب و حاوی چربی ترانس هستند و مصرفشان برای سلامت ضرر دارد. به همین دلیل ما سعی کرده ایم در این بخش، خوراکی هایی سالم تر را به شما معرفی کنیم تا اگر دوست داشتید، هنگام تماشای تلویزیون، چیزی بخورید آنها را جزو گزینه های روی میزتان قرار دهید.

 

 

۱. آدامس

 

جویدنی بی دردسری که هم می تواند میل به خوردن شما را مهار کند و هم هیجانتان را کنترل. محققان معتقدند خیلی از افراد با جویدن محکم و تندتند آدامس به نوعی می توانند هیجان های خود را تخلیه کنند و میل به خوردن سایر خوراکی ها را هم از دست بدهند. بهتر است طرفداران چیپس بدانند یک عدد آدامس، تنها ۲ کیلوکالری انرژی دارد در حالی که یک عدد چیپس، حدود ۱۱ کیلوکالری و هر یک پاکت ۱۰۰ گرمی آن حدود ۵۰۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

 

 

۲. ذرت بوداده

 

ذرت بوداده هم جزو خوراکی های جویدنی و سالمی است که می توانید همراه تماشای تلویزیون آن را بخورید؛ البته ذرتی که خودتان در منزل، بدون روغن و با کمترین میزان نمک تهیه کرده باشید. هریک لیوان ذرت بوداده خانگی و بدون روغن، تنها حدود ۲۵ کیلوکالری انرژی دارد. این در حالی است که انرژی هریک لیوان ذرت بوداده حاضری و سرشار از نمک، چربی و گاهی هم پنیر، حدود ۱۲۰ ۹۰ کیلوکالری است.

 

 

۳. خیار و هویج

 

خیار و هویج جزو بهترین خوراکی های قابل جویدن هستند که خوردن آنها در طول تماشای برنامه های تلویزیونی، هم کالری بالایی به بدنتان نمی رساند و هم فایده زیادی برایتان دارد. مثلا بافت خیار، سرشار از آب و فیبر است و درنتیجه می تواند ملینی بسیار مناسب برای افرادی باشد که مبتلا به یبوست هستند. یا اینکه هویج، سرشار از پیش ساز ویتامین A یا همان بتاکاروتن است و مصرف آن می تواند به تقویت قدرت بینایی تان کمک بکند. بهتر است این را هم بدانید که هریک عدد خیار، حدود ۵ و هریک عدد هویج حدود ۱۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

 

۴. خربزه

 

بین صیفی های مختلف، بافت خربزه کمی سفت تر و قابل جویدن تر است. به همین دلیل خوردن این صیفی خوشمزه که طعم شیرینی هم دارد، می تواند باعث ایجاد آرامش و کنترل هیجان و ولع خوردن خوراکی های مختلف هنگام تماشای تلویزیون بشود. خربزه، سرشار از فیبر و جزو خوراکی های مدر است و باعث رفع یبوست هم می شود. ضمن اینکه می تواند به هضم غذا هم کمک بکند. البته باید بدانید عاملی به نام عامل آزادکننده هیستامین، در خربزه وجود دارد. بنابراین با مصرف این خوراکی، احتمال تشدید سرماخوردگی یا ابتلا به حساسیت در افرادی که مستعد ابتلا به آن هستند، بالا می رود. به همین دلیل اگر سرما خورده اید یا علایم حساسیت دارید، دور این خوراکی را خط بکشید. هر ۱۰۰ گرم خربزه، حدود ۲۳ کیلوکالری انرژی دارد. البته هرچه میزان شیرینی آن بیشتر باشد، کالری اش بالاتر خواهد بود.

 

 

۵. دوغ و شیر

 

خیلی از ما عادت داریم در میان تماشای برنامه های تلویزیونی، مقداری نوشیدنی مانند نوشابه های شیرین و گازدار هم مصرف کنیم. این عادت، به هیچ عنوان عادت خوبی نیست. خود نوشیدنی های گازدار و بسیار شیرین، نوعی محرک برای مغز محسوب می شوند و اجازه آرامش و تمدد اعصاب را به ما نمی دهند. به همین دلیل توصیه می شود اگر قصد نوشیدن یک لیوان نوشیدنی هنگام تماشای تلویزیون را داشتید، حتما شیر و دوغ کم نمک را جایگزین سایر نوشیدنی هایتان بکنید. به طور کلی، شیر، ماست و دوغ جزو خوراکی های آرام بخش، طبقه بندی می شوند. مصرف این محصولات به دو دلیل باعث ایجاد آرامش می شود؛ اول به دلیل نوع پروتئین موجود در آنها و دوم هم به دلیل اینکه پس از مصرف شیر و ماست، جذب ماده قندی موجود در آنها باعث افزایش سطح اسید آمینه تریپتوفان در خون می شود و به همین دلیل هم نوعی آرامش عصبی در فرد مصرف کننده به وجود می آید. با این حساب می توان گفت مصرف شیر و سایر لبنیات در طول تماشای برنامه های هیجان انگیز و سرشار از استرس تلویزیونی می تواند به افراد آرامش بدهد و جلوی پرخوری های آنها را بگیرد. هریک لیوان شیر (با چربی متوسط) حاوی ۱۱۰ کیلوکالری انرژی، هریک لیوان دوغ حاوی ۳۵ کیلوکالری انرژی و هر ۱۰۰ گرم ماست هم حاوی حدود ۵۵ کیلوکالری انرژی است.