متخصصان هشدار دادند: استفاده بيش از حد از داروي معمول جوشهاي آكنه موسوم به «روآكيوتن»(Roaccu Tane) خطر افزايش سقط جنين را در پي دارد.

به گفته كارشناسان؛ روآكيوتن براي درمان آكنه شديد و مداوم استفاده مي‌شود اما در سالهاي اخير درباره ارتباط اثبات نشده آن با افسردگي و اقدام به خودكشي، مقالاتي منتشر شده است.

به گفته متخصصان پوست؛ اقدام مقامات بهداشتي براي ارائه مجوز به پزشكان عمومي در زمينه تجويز اين دارو باعث شد كه نرخ تجويز آن به ميزان زيادي افزايش يافته و بيماران بيشتري نيز در معرض خطر قرار گيرند.

متخصصان هشدار دادند؛ اين خطر وجود دارد كه بيماران از عوارض خطرناك داروي فوق از جمله نارسايي‌ها و معلوليتهاي مادرزادي در بين نوزاداني كه مادرانشان در طول بارداري از اين دارو مصرف مي‌كرده‌اند، بي خبر باشند.

مطالعات نشان داد: اين نارسايي‌ها ناشي از تاثيرات نامطلوب دارو روي جنين، مادران را وادار به سقط جنين مي‌كند.

پژوهشگران استراليايي كه اين تحقيق را برعهده گرفته‌اند تاكيد كردند؛ آزاد شدن تجويز اين دارو از سوي پزشكان عمومي خطرناك و نگران كننده است چرا كه ممكن است توسط افرادي كه فاقد صلاحيت و آگاهي لازم هستند تجويز شود و در نتيجه عوارض جانبي آن به شكل صحيح و مناسب كنترل نشوند.

در اين صورت همچنين افراد بيشتري از اين دارو مصرف خواهند كرد كه چنين حركتي خطر افزايش موارد سقط جنين را در پي خواهد داشت.