39

خواب یکی از مهم ترین کارهایی است که در طول روز باید انجام دهیم. طی تحقیقات دانشمندان در حدود سی درصد از مردم دنیا مشکل بی خوابی و یا بد خوابی دارد. دارو های شیمیایی نیز تاثیر کوتاه مدت داشته و بعد از مدتی بدن به آنها عادت می کند.

بی خوابی یکی از مشکلات شایع دنیای مدرن است که آدم های بسیاری را درگیر خود کرده. با این حال اگر قرار باشد در مقوله تغذیه، مساله خواب راحت تر هم لحاظ شود، راهکارهای ساده و عملی پیش روی خواهد بود که با به کار گرفتن آنها می توان مشکل بی خوابی را به حداقل رساند…

 

در همین راستا موادغذایی بسیاری هستند که با خاصیت هایی ویژه، این قابلیت را دارند تا خواب راحت تری را مهمان چشمان شما کنند. در این مطلب برخی از بهترین این مواد غذایی انتخاب شده اند که خوردن مرتب آنها می تواند کیفیت خواب و به تبع آن استراحت شما را بالا ببرد.

 

گردو

 

گردو منبع غنی از تریپتوفان، نوعی اسیدآمینه ضروری برای متابولیسم بدن، است. البته در عین حال این اسیدآمینه به بدن برای ساخت سروتونین و ملاتونین هم کمک می کند و در پی این اتفاق، هورمون خواب در بدن چرخه منظم خوابیدن را تنظیم و هماهنگ می کند. گویی اینکه سروتونین و ملاتونین نقش ساعت بدن را بازی می کنند. ضمن اینکه در جدیدترین تحقیقات منتشر شده به وسیله دانشگاه تگزاس، مشخص شده است گردو به خودی خود یکی از منابع سروتونین محسوب می شود که این ماده به افراد کمک می کند سریع تر به خواب بروند و البته خواب راحت تری را تجربه کنند.

 

بادام

 

بادام یکی ار منابع شاخص منیزیم است و وجود این مینرال در بدن افراد برای بهره مندی از خواب راحت تقریبا ضروری است. مطالعات نشان داده است وقتی میزان منیزیم بدن در افراد به مقدار بسیار کم، کاهش پیدا می کند ساعت خوابشان کوتاه تر می شود و بی خوابی پیامد اجتناب ناپذیری خواهد بود.

 

برنج

 

قند موجود در برنج به طور طبیعی کمک می کند ساعت های طولانی تری را در خواب سپری کنید. تحقیقات نشان داده است افرادی که در وعده های غذایی خود برنج را جای داده اند، سریع تر از آن عده که برنج نمی خورند، به خواب می روند.

 

لبنیات

 

قدیم ترها، مادربزرگ ها به نوه های خود توصیه می کردند اگر می خواهند شب ها راحت تر بخوابند حتما یک لیوان شیر گرم نوش جان کنند. البته که بیراه نمی گفته اند؛ هر چند واقعیت این است که همه انواع لبنیات می توانند برای برخورداری افراد از خواب راحت و کافی مناسب باشند. کلسیم موجود در شیر، ماست، پنیر و همه انواع لبنیات کمک می کند تا مغز از تریپتوفان برای تولید ملاتونین در بدن استفاده کند و درنهایت خواب بهتری را برای مصرف کننده لبنیات به همراه داشته باشد. ضمن اینکه کلسیم حرکت ماهیچه ها را منظم می کند.

 

کاهو

 

اگر هر شب همراه شام یک کاسه سالاد کاهو هم میل کنید، شک نداشته باشید که به مرور زمان ساعت خواب شما جلو می افتد. کاهو، لاکتوکاریوم دارد که خاصیت آرام بخشی آن شکل گیری خواب راحت می شود. با مصرف کاهو و رساندن لاکتوکاریوم به بدن، مغز به مرور دستور خواب راحت را صادر می کند و درنتیجه آرامش بیشتری را در خواب تجربه خواهید کرد.

 

ماهی

 

انواع ماهی هایی که منابع غنی از ویتامین۶ B هستند، مثل ماهی سالمون، برای خواب راحت افراد مثمرثمر خواهند بود زیرا ویتامین ۶ B موجب می شود بدن سروتونین و ملاتونین تولید کند. این هورمون ها کمک می کنند خواب راحت در زندگی شما قالب مشخصی به خود بگیرد. به طور کلی هر ماده غذایی که منبع غنی از ویتامین۶ B باشد، می تواند به نوعی خواب راحت را برای افراد به ارمغان بیاورد.

 

آب آلبالو

 

یک لیوان آب آلبالو کمک می کند زودتر از چیزی که تصورش را می کنید، خوابتان ببرد. آلبالو به طور طبیعی میزان هورمون ملاتونین را در بدن بالا می برد. آب آلبالو کسانی را که به مشکل بی خوابی مبتلا هستند، به شکل قابل ملاحظه ای درمان می کند و خواب را برای آنها راحت تر خواهد کرد.

 

چای بابونه

 

شاید چای معمولی آدم ها را بی خواب کند اما قضیه درباره چای بابونه متفاوت است به این ترتیب که اگر روزانه یک فنجان چای بابونه میل کنید، شب ها خواب بهتری خواهید داشت. نوشیدن چای بابونه مقدار گلیسین بدن را افزایش می دهد و در پی این تغییر، عروق و ماهیچه ها باز و آرام می شوند. به این ترتیب چای بابونه می تواند نقش یک آرام بخش معتدل را در بدن افراد ایفا کند.

 

عسل

 

قند طبیعی موجود در عسل، انسولین خون را بالا می برد و این مساله کمک می کند تا تریپتوفان راحت تر وارد مغز شود. طبق مطالعات انجام شده، اضافه کردن یک قاشق غذاخوری عسل به یک فنجان چای بابونه یا یک لیوان شیر و نوشیدن آن تقریبا یک ساعت قبل از خواب، کمک می کند افراد خواب به مراتب راحت تری داشته باشند.

 

خوابی که دردسر می شود

 

دکتر نسرین امیدوار

 

متخصص تغذیه

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

 

خواب کافی با سلامت و نشاط ارتباط مستقیم دارد. بی خوابی یکی از مشکلات شایع دنیای مدرن است که افراد بسیاری را درگیر خود کرده و با افزایش خطر بیماری های متعدد از جمله چاقی و دیابت همراه است. تولید هورمون ها و پیک های عصبی لازم برای تامین خواب کافی با عوامل متعدد از جمله الگوی تغذیه در ارتباط است بنابراین یکی از راهکارهای ساده و عملی برای مقابله با مشکل بی خوابی توجه به برنامه غذایی و مصرف موادغذایی سالم است. در این راستا مواد غذایی بسیاری به دلیل خاصیت های ویژه، این قابلیت را دارند تا خواب راحت تری را مهمان چشمان شما کنند. فراموش نکنید درمان بی خوابی با استفاده از موادغذایی بسیار موثرتر است تا درمان این مشکل با قرص و دارو.