49

قصد داریم در این مطلب در رابطه با کلم بروکلی صحبت کنیم. این گیاه شاید به نسبت کلم های دیگر گران قیمت تر باشد ، اما فواید آن بسیار بیشتر از انواع دیگر کلم است. از اصلی ترین خاصیت این سبزی می توان به خاصیت ضد آرتروز بودن آن اشاره کرد.

نظر شما درباره کلم بروکلی چیست؟ دوستش دارید یا به مذاقتان خوش نمی آید؟ ذائقه شما هر چه باشد به جای خود، اما مطمئن باشید مفاصل تان این کلم خوش آب و رنگ را بسیار دوست دارند.

 

متخصصان تغذیه از فواید گوناگون و متنوع کلم بروکلی با شور و حرارت بسیار حرف می زنند: این کلم سرشار از ویتامین های A، B، K، C و نیز مواد معدنی مانند پتاسیم، روی و در کنار همه اینها مملو از فیبر است. کلم بروکلی همراه دیگر اعضای خانواده اش یعنی کلم بروکسل، گل کلم و کلم معمولی حاوی ترکیبات گوگرد است که می تواند مواد سرطان زا را که در اصل سبب رشد توده های سرطانی می شوند، بتدریج از بدن خارج کند.

 

بعلاوه، اکنون آخرین پژوهش در زمینه فواید کلم بروکلی که در مجله Arthritis & Rheumatism منتشر شده، نشان می دهد ترکیبات گوگرد موجود در این کلم می تواند در بدن انسان نقش ضدالتهابی نیز ایفا کند. البته منظور بیشتر آن التهابی است که ریشه بیماری استئوآرتریت (یا همان التهاب مفاصل) است: بیماری دردناک و پیش رونده ای که غضروف مفاصل را آرام آرام و تحت تاثیر عوامل التهابی ساییده و فرسوده می کند و به این ترتیب غضروف دیگر نمی تواند وظیفه اصلی خودش یعنی محافظت از مفاصل را انجام دهد.

 

محققان نخست تحقیقات خود را از موش ها آغاز کرده و دریافتند موش هایی که رژیم غذایی شان سرشار از ترکیبات گوگرد موجود در کلم بروکلی است، بسیار کمتر از موش هایی که از این ترکیبات گوگرد تغذیه نکرده بودند مبتلا به آسیب های غضروفی شده و نیز بسیار کمتر نشانه های استئوآرتریت را بروز داده اند. آنگاه گروه تحقیقات سراغ سلول های غضروف گاو و انسان رفته و دریافتند ترکیبات گوگرد، تاثیرات یکسانی در محافظت از این سلول ها در برابر آسیب های یاد شده از خود بروز می دهد. آنها می گویند ترکیبات پایه گوگرد می تواند روند فعالیت آنزیم هایی را که در التهاب غضروف ها نقش دارند، متوقف کند. بعلاوه، دانشمندان اکنون در حال انجام آزمایشی هستند که ببینند آیا کلم بروکلی می تواند از گروه کوچکی از بیماران مبتلا به آرتروز که تحت عمل جراحی زانو قرار گرفته اند، محافظت کند؟

 

اگر این آزمایش نیز همین نتایج اولیه را تائید کند، آنگاه کلم بروکلی خواهد توانست افراد بیشتری را از در افتادن به دام آرتروز نجات دهد. درست است که جراحی می تواند آرتروز را درمان کند، اما محافظت از مفاصل به منظور پیشگیری از آسیب های بازگشت پذیر ممکن است مفاصل را برای دوره ای طولانی تر قوی و مقاوم کند.

 

یان کلارک، مولف این مقاله تحقیقاتی و استاد زیست شناسی ماهیچه ای ـ استخوانی در دانشگاه ایست آنجلیا می گوید: هر چند امروزه جراحی یک روش بسیار موفقیت آمیز است، اما نباید آن را یک پاسخ تام و تمام به مساله آرتروز دانست. به محض این که شما به استئوآرتریت (یا همان التهاب مفاصل) مبتلا شوید، باید به قدری توانا شوید که بتوانید روند رو به رشد این بیماری را کند کنید و به این ترتیب تا حد ممکن نیاز به جراحی را بیشتر به تعویق بیندازید. مانند هر عارضه و بیماری دیگری پیشگیری مقدم بر درمان است و تغییر در سبک زندگی مانند رژیم غذایی شاید تنها راه برای رسیدن به این هدف باشد. این را نیز به یاد داشته باشید که رژیم غذایی سرشار از کلم بروکلی می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن دیگری مانند چاقی را که مطابق پژوهش های قبلی با ابتلا به آرتروز مرتبط است، کاهش دهد.