65

مسئله ی نگهداری از مواد غذایی مسئله ی بسیار مهمی است. این که غذا فقط فاسد نشود کافی نیست. بلکه شما باید طوری مواد غذایی را نگه داری کنید که خاصیت و ویتامین های خود را از دست ندهد. در ادامه ده روش برای نگه داری بهتر از مواد غذایی را شرح خواهیم داد.

نگهداری از مواد غذایی در طول تابستان به مراتب سخت تر از زمستان است…

 

وقتی دمای هوا از ۳۰درجه سانتی گراد بیشتر می شود، امکان فساد موادغذایی بالاتر می رود. پس لازم است توجه بیشتری به شرایط نگهداری مواد غذایی داشته باشیم تا نه تنها از طعم و مزه خوب آنها بلکه از ارزش تغذیه ای شان هم کاملا بهره مند شویم.

 

برخی موادغذایی در برابر گرمای هوا آسیب پذیرترند؛ مثل گوشت ها و انواع فراورده های لبنی. گوشت ها حتما باید در دمای ۴+ درجه سانتی گراد، آن هم فقط برای ۳ ۲روز نگهداری شوند در غیر این صورت باید فریز شده باشند اما فراورده های لبنی مقاومت بیشتری دارند و می توان آنها را در دمای ۸+ سانتی گراد هم نگه داشت. این مطلب، شما را با مؤثرترین راه های پیشگیری از فساد مواد غذایی آشنا می کند.

 

 

۱. قبل از خرید یا مصرف موادغذایی که روی آنها تاریخ تولید و انقضا درج نشده است، به ظاهر، بو و رنگشان توجه کنید تا مطمئن شوید فاسد نیستند. یادتان باشد گوشت مرغ، گوشت قرمز یا ماهی نباید بوی نامطبوعی (بوی لاشه) بدهند یا رنگشان تیره شده باشد. هرچه یک ماده غذایی تازه تر باشد، در گرما دیرتر فاسد خواهد شد.

 

۲. به تاریخ تولید و انقضای موادغذایی توجه کنید و آنهایی را بخرید که تازه ترند. در سوپرمارکت ها معمولا مواد غذایی تازه تر در ردیف های پشتی قرار می گیرند.

 

۳. برخی موادغذایی مثل سس مایونز یا فرآورده های آماده گوشتی مثل سوسیس و کالباس یا همبرگر را باید به محض خرید به یخچال منتقل کرد.

 

۴. بعد از باز کردن بسته بندی محصولات لبنی، آنها را حتما در یخچال نگهداری و ظرف ۲ تا ۳ روز مصرف کنید.

 

۵. هنگام خرید موادغذایی فاسدشدنی از ساک های ایزوترمیک استفاده کنید. این نوع ساک ها سرما را در خود نگه می دارند و احتمال فساد را کمتر می کنند.

 

۶. موادغذایی پخته را بعد از مصرف هرچه سریع تر خنک و به یخچال منتقل کنید. برای خنک کردن موادغذایی داغ، آنها را به ظروفی منتقل کنید که غذا در آنها پهن شده و عمق کمتری دارد. اگر ظرف شما کوچک است و غذا درون آن عمق زیادی پیدا می کند، می توانید آن را در یک کاسه آب سرد قرار دهید و مرتب آب ظرف را عوض کنید. به محض سردشدن ظرف، غذا را در یخچال بگذارید.

 

۷. موادغذایی فاسدشدنی را در آخرین لحظات بخرید و هنگام طبقه بندی، آنهایی که فسادپذیرند، کنار هم قرار دهید تا بتوان سریع تر آنها را به یخچال منتقل کرد.

 

۸. بعد از خرید مواد غذایی فاسدشدنی، به خصوص گوشت یا شیر، فورا به خانه برگردید. هرگز وقتی این نوع موادغذایی در اتومبیل هستند، کنار خیابان پارک نکنید تا به سایر کارهایتان برسید.

 

۹. سرما یکی از بهترین روش های افزایش دوام و عمر موادغذایی است که می تواند روند فعالیت میکروارگانیسم ها را کمتر و حتی متوقف و از فساد محصولات تا زمان مشخصی پیشگیری کند. برای آنکه از سرمای یخچال بیشترین استفاده را ببرید و میزان دوام موادغذایی تان افزایش یابد، باید به تمیزی و شرایط آن توجه داشته باشید. هر ۱۵ روز یکبار داخل یخچال را با آب و صابون بشویید و با آب خالص یا آب و سرکه آبکشی کنید. یخچال را بیش از حد پر نکنید. ظروف خالی یا آنهایی که فقط مقدار کمی موادغذایی درونشان وجود دارد را هم دور بیندازید یا محتویاتشان را به ظروف کوچک تری منتقل کنید.

 

۱۰. برای استفاده و بهره بهتر و بیشتر از دمای یخچال آن را به ۳ قسمت تقسیم کنید. کره، تخم مرغ، نوشیدنی ها و سس ها را در قسمت هایی از یخچال که دمایی بین ۴ تا ۸ درجه سانتی گراد دارند، بگذارید. این نقاط شامل طبقات وسط و در یخچال است. محصولات لبنی که احتمال فساد بیشتری دارند مثل شیر، خامه، کیک های خامه ای و پنیرهای تازه را در طبقات بالا که دمایی بین ۰ تا ۳ درجه دارند، طبقه بندی کنید و در نهایت میوه و سبزی تازه را در بخشی که بین ۱۰ ۸ درجه سانتی گراد خنکی دارد، یعنی طبقات پایین قرار دهید.