mushroom-soup

آش و سوپ شامل آن دسته از غذاهايي هستند که خيلي‌ها کالري موجود در آن را بعلت آبکي بودنشان به حساب نمي‌آورند. اين غذاها، شامل سبزي‌هاي گوناگون هستند و اگر قرار باشد…

به‌جاي غذاي اصلي خورده شوند، انرژي چندان زياد و معادل يک وعده برنج و خورش به بدن نمي‌رسانند حتي مي‌توانند به کاهش انرژي دريافتي در طول روز كمك كنند. آش‌هاي سبک، معمولا حاوي مقدار کمي حبوبات، رشته يا جو و در مواردي هم مقداري گوشت يا مرغ هستند اما برخي آش‌ها، حجم بالايي از حبوبات، رشته و حتي برنج دارند و خيلي‌ها آنها را با نان ميل مي‌کنند.

آش‌هايي که با نان خورده مي‌شوند، ديگر ويژگي يک غذاي کم‌کالري را ندارند و کمکي هم به روند کاهش وزن نمي‌کنند. از طرف ديگر، برخي افراد، آش و سوپ را غذا نمي‌دانند و علاوه بر غذاي اصلي، يک ظرف کامل از آنها را هم مي‌خورند درحالي كه اگر اين غذاهاي آبکي بيش از اندازه خورده شوند يا در حجم بالايي در کنار وعده اصلي غذايي به مصرف برسند، ابتلا به چاقي و اضافه‌وزن را در پي خواهند داشت. اين در حالي است که مصرف يک پياله از سوپ‌هاي خيلي رقيق که فقط از سبزي‌هاي مختلف، مقداري آب گوشت يا مرغ و حجم اندکي رشته فرنگي يا جو پرک تشکيل شده‌اند، به‌عنوان پيش غذا، مشکل چنداني از نظر مازاد کالري دريافتي، ايجاد نمي‌کند.

نکته مهم ديگر، تفاوت بين آش‌ها و سوپ‌هاست. به‌طورکلي، سوپ‌ها رقيق‌تر، سبک‌تر، کم‌کالري‌تر و آبکي‌تر از آش‌ها هستند. با اين حساب، يک ظرف آش سرشار از سبزي، حبوبات، رشته يا جو، برنج و گوشت، مي‌تواند معادل يک وعده غذايي باشد اما بيشتر سوپ‌ها، در کنار غذا مصرف مي‌شوند و کالري چنداني ندارند. افرادي که رژيم لاغري دارند، مي‌توانند گاهي آش و سوپ را بدون نان براي کاهش کالري دريافتي از وعده‌هاي اصلي، در رژيم غذايي‌شان داشته باشند. توجه به اين نکته هم ضروري است که سوپ‌هاي حاوي کره، خامه و شيرهاي پرچرب، جزو سوپ‌هاي فانتزي محسوب مي‌شوند و به شدت چاق‌کننده‌اند. مصرف اين سوپ‌ها در کنار غذا يا زياده‌روي در مصرف آنها هم مي‌تواند ابتلا به اضافه‌وزن را در پي داشته باشد و چندان مناسب افراد چاق يا آنهايي که رژيم لاغري دارند، نيست.

منبع-http://www.salamatiran.com