يکي از شايع‌ترين ناهنجاري‌هاي قلبي مادرزادي سوراخ حفره بين دو ديواره قلبي است که به صورت خفيف و يا شديد در فرد به وجود مي‌آيد و در موارد خفيف نيز چنانچه بيماري درمان نشود به مرور زمان بيماري وي غيرقابل درمان مي‌شود.

دکتر مهرداد فخرالديني متخصص قلب و عروق در گفت وگو با ايسنا گفت: در دوران جنيني دو ديواره قلب باز است اما 72 ساعت بعد از تولد به صورت اتوماتيک نيز بسته مي‌شود اما در صورتي که اين ديواره به هر دليلي بسته نشد، مي گوئيم فرد دچار حفره بين دو ديواره قلبي شده است.

دکتر فخرالديني در خصوص علل به وجود آمدن اين بيماري گفت: اين بيماري ژنتيکي بوده و يا بر اثرابتلا مادر به عفونت، سرخک، آبله و تاثير برخي از اشعه‌ها و نيز مصرف خودسرانه داروهايي مثل داروهاي فشار خون توسط مادر در كودك ايجاد مي‌شود.

وي درباره علائم اين بيماري گفت: تنگي نفس، خستگي، عفونت‌هاي تنفسي و همچنين عدم افزايش وزن در کودک و تپش قلب از جمله علائمي هستند که در اين بيماران به طور شايع مشاهده مي شود.

وي با اشاره به اين که اين بيماري قابل درمان است، افزود: واکسيناسيون زنان باردار در مقابل آبله و نيز در خانواده‌هايي که سابقه بروز اين بيماري وجود داشته باشد انجام اکو و برداشتن مايع نخاعي از جنين الزامي است. همچنين پرهيز از مصرف خودسرانه برخي از داروها مي‌تواند در پيشگيري از بروز اين بيماري موثر باشد.