honey-21850

عسل ماده ای بسیار مقوی و طبیعی است که به وسیله زنبورهای عسل تولید می شود.از زمان های گذشته تا کنون خواص درمانی و دارویی این ماده در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بهبود زخم ها مشاهده شده است.

یکی دیگر از مواد طبیعی که طبیعت در اختیار ما قرار می دهد دارچین است که علاوه بر داشتن عطری خوب دارای خواص درمانی فراوان است.تحقیقات نشان می دهد ترکیب این دو ماده می تواند خواص شگفت انگیزی در بهبود بیماری های مختلف داشته باشد.

عسل مایع شیرینی است که توسط زنبورها تولید می شود. قرن هاست که از عسل به عنوان یک ماده غذایی و یک دارو استفاده می شود. امروزه از عسل بیشتر در پخت و پز و شیرینی پزی و یا به عنوان یک شیرین کننده در نوشیدنی ها استفاده می شود.

ترکیب عسل و دارچین برای درمان زخم ها مفید است

دارچین ادویه ای است که از پوست درخت دارچین به دست می آید. مردم با برداشت پوست درخت دارچین آن را خشک می کنند و شکل رول شده که به عنوان چوب دارچین شناخته می شود، حاصل می شود. دارچین به صورت چوب، پودر و یا عصاره در دسترس است.

هم عسل و هم دارچین به تنهایی دارای فواید سلامت مختلف هستند. با این وجود، برخی بر این باورند که با ترکیب این دو ماده محصولی مفیدتر شکل می گیرد.

در سال ۱۹۹۵، مقاله ای در یک نشریه کانادایی منتشر شد که در آن فهرستی بلند بالا از بیماری های قابل درمان توسط ترکیبی از عسل و دارچین ارائه شده بود. از آن زمان، ادعاهای جسورانه ای درباره این ترکیب مطرح شده اند.

اگرچه عسل و دارچین دارای کاربردهای سلامت بسیاری هستند، اما تمامی ادعاهای مطرح شده درباره ترکیب آنها از پشتوانه علمی برخوردار نیستند.

فواید دارچین که از پشتیبانی علمی برخوردارند

دارچین ادویه ای محبوب در پخت و پز و شیرینی پزی محسوب می شود و همچنین در قالب مکمل نیز کاربرد دارد. دو نوع اصلی از دارچین وجود دارند:

دارچین کاسیا که به نام دارچین چینی نیز شناخته می شود، محبوب‌ترین نوع دارچین در فروشگاه ها است. این محصول ارزان‌تر بوده اما از کیفیت پایین‌تری نسبت به دارچین سیلان برخوردار است.

دارچین سیلان به نام دارچین واقعی نیز شناخته می شود و یافتن آن دشوارتر از دارچین کاسیا است. این نوع دارچین از مزه و بوی اندکی شیرین‌تر سود می برد.

فواید سلامت دارچین با ترکیبات فعال موجود در روغن عصاره ای این ماده پیوند خورده است. شناخته شده‌ترین ترکیب موجود در دارچین سینامالدهید است. همین ترکیب است که مزه و بوی تند دارچین را موجب می شود.

عسل و دارچین می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند

از جمله فواید قابل توجه دارچین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش التهاب: التهاب بلند مدت خطر ابتلا به بیماری مزمن را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده اند که دارچین می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

کمک به درمان بیماری های عصبی: چند مطالعه آزمایشگاهی نشان داده اند که دارچین می تواند به کند کردن سرعت پیشرفت بیماری های آلزایمر و پارکینسون کمک کند. این نتایج نیازمند تایید از طریق انجام آزمایش های انسانی هستند.

کمک به محافظت در برابر سرطان: چند مطالعه آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که دارچین به پیشگیری از رشد و تکثیر سلول های سرطانی کمک می کند. این نتایج نیازمند تایید از طریق انجام آزمایش های انسانی هستند.

همچنین برخی به این مساله اشاره داشته اند که دارچین می تواند درمانی طبیعی برای اختلال بیش فعالی-کمبود توجه (ADHD)، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، و مسمویت غذایی باشد.

با این وجود، شواهد علمی کافی برای پشتیبانی از این ادعاها وجود ندارد.

فواید عسل که از پشتیبانی علمی برخوردارند

عسل جایگزینی سالم‌تر برای قند و شکر است و همچنین مصارف دارویی نیز دارد. اما باید به این نکته اشاره داشت که تمامی انواع عسل دارای خواص یکسان نیستند.

بیشتر فواید عسل با ترکیبات فعال که بیشتر در عسل با کیفیت بالا و پالایش نشده یافت می شوند، مرتبط است. در ادامه برخی از فواید عسل که از پشتیبانی علمی بهره می برند را ارائه می کنیم.

سرکوب کننده سرفه: نتایج یک مطالعه نشان داده است که عسل در برطرف کردن سرفه های شبانه موثرتر از دکسترومتورفان، ماده فعال موجود در بیشتر شربت های سرفه، است. همچنان به پژوهش های بیشتری در این زمینه نیاز است.

درمان زخم و سوختگی: چندین مطالعه نشان داده اند که استفاده از عسل می تواند روش درمانی قدرتمند برای بهبود زخم ها باشد.

همچنین، تصور می شود که عسل در کمک به خواب بهتر، تقویت حافظه، درمان عفونت های مخمری و به عنوان روشی طبیعی برای کاهش پلاک روی دندان ها موثر است، اما این ادعاها از پشتیبانی علمی برخوردار نیستند.

عسل و دارچین دو ماده طبیعی هستند که فواید سلامت بسیاری را ارائه می کنند

معجزه عسل و دارچین

عسل و دارچین مفید برای برخی بیماری ها

نظریه این است که اگر عسل و دارچین می توانند به تنهایی مفید باشند، پس ترکیبی از این دو ماده باید اثری حتی قدرتمندتر به همراه داشته باشد. عسل و دارچین از برخی فواید سلامت مشابه بهره می برند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عسل و دارچین می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند

ترکیبی از عسل و دارچین از پتانسیل کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی برخوردار است. این دو ماده می توانند چندین نشانه که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهند، کنترل کنند. از جمله این نشانه ها می توان به سطوح افزایش یافته کلسترول بد (LDL) و سطوح بالای تری گلیسرید اشاره کرد.

فشار خون بالا و سطوح پایین کلسترول خوب (HDL) فاکتورهایی اضافی هستند که می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهند.

عسل و دارچین می توانند اثر مثبتی بر تمامی موارد مذکور داشته باشند.

مطالعات نشان داده اند که مصرف عسل کلسترول بد را به میزان ۶ تا ۱۱ درصد و تری گلیسرید را تا ۱۱ درصد کاهش می دهد. همچنین، عسل می تواند کلسترول خوب را حدود ۲ درصد افزایش دهد.

از سوی دیگر، مشخص شده است که یک دوز روزانه دارچین کلسترول کلی را با میانگین ۱۶ mg/dl، کلسترول بد را تا ۹ mg/dl و تری گلیسرید را تا ۳۰ mg/dl کاهش داده است. همچنین افزایش اندک در سطوح کلسترول خوب مشاهده شد.

در شرایطی که به صورت ترکیب مورد مطالعه قرار نگرفته اند، اما دارچین و عسل به صورت مستقل توانایی کاهش متوسط در فشار خون را نشان داده اند. اما باید توجه داشت که این پژوهش روی حیوانات صورت گرفته است.

افزون بر این، عسل و دارچین سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که فواید متعددی برای قلب دارند. آنتی اکسیدان های پلی فنول جریان خون را بهبود می بخشند و از لخته شدن خون جلوگیری می کنند، و بر همین اساس، خطر حمله قلبی و سکته مغزی کاهش می یابد.

از آنجایی که عسل و دارچین هر دو به کاهش التهاب کمک می کنند می توانند از این طریق نیز به پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی کمک کنند. التهاب مزمن از عوامل اصلی در ابتلا به بیماری قلبی است.

ترکیب عسل و دارچین برای درمان زخم ها مفید است

عسل و دارچین دارای ویژگی های درمانی مستند هستند که می تواند برای درمان عفونت های پوستی مفید باشد. این دو ماده توانایی مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب را دارند. این دو عواملی مهم در بهبود پوست محسوب می شوند.

عسل به طور موفقیت آمیز در درمان سوختگی استفاده شده است. همچنین از این ماده می توان در درمان زخم پای دیابتی بهره برد.

دارچین نیز به واسطه ویژگی های قوی ضد باکتری خود می تواند در بهبودی زخم ها مفید باشد. طی یک مطالعه آزمایشگاهی مشخص شد که روغن عصاره ای دارچین به محافظت در برابر باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک کمک کرده است. اما در این مطالعه از روغن عصاره ای دارچین استفاده شده بود که غلظت بالاتری نسبت به پودر دارچین دارد. هیچ مدرکی دال بر تاثیر مشابه پودر دارچین وجود ندارد.

عسل و دارچین می توانند برای مبتلایان به دیابت خوب باشند

شواهد مستند از این که مصرف منظم دارچین می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت خوب باشد، در دسترس هستند. همچنین، ممکن است دارچین در پیشگیری از دیابت نیز موثر باشد. مطالعات متعدد نشان داده اند که دارچین سطوح قند خون ناشتا در بیماران مبتلا به دیابت را کاهش می دهد.

یکی از روش هایی که دارچین در کاهش قند خون موثر عمل می کند، از طریق افزایش حساسیت به انسولین است. دارچین سلول ها را نسبت به هورمون انسولین حساس‌تر می سازد و به انتقال قند از خون به سلول ها کمک می کند.

به طور جالب توجه، دارچین ممکن است به افزایش سطوح قند خون نیز منجر شود و از این رو، بدن افراد سالم به گلوکز واکش نشان دهد.

عسل نیز از برخی فواید بالقوه برای بیماران مبتلا به دیابت سود می برد. مطالعات نشان داده اند که عسل نسبت به شکر تاثیر کمتری بر سطوح قند خون دارد.

افزون بر این، عسل می تواند کلسترول بد و تری گلیسرید را در بیماران مبتلا به دیابت کاهش دهد، در شرایطی که سطوح کلسترول خوب را افزایش می دهد.

عسل و دارچین گزینه ای سالم‌تر نسبت به قند و شکر معمولی برای شیرین کردن چای محسوب می شوند. با این وجود، عسل منبع خوبی برای کربوهیدارت ها است و از این رو، بیماران مبتلا به دیابت باید حد اعتدال را در مصرف آن رعایت کنند.

عسل و دارچین سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند

عسل و دارچین منابعی عالی برای آنتی اکسیدان ها هستند که فواید متعددی برای سلامت دارند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از شما در برابر مولکول هایی ناپایدار که به نام رادیکال های آزاد شناخته می شوند و به سلول ها آسیب می زنند، محافظت می کنند.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان های فنول است که با خطر کاهش یافته بیماری قلبی مرتبط هستند.

دارچین نیز در مقایسه با ادویه های دیگر در جایگاه بالایی به واسطه محتوای آنتی اکسیدانی خود قرار می گیرد.

مصرف عسل و دارچین به همراه هم می تواند دوزی قدرتمند از آنتی اکسیدان ها را به شما ارائه کند.

مصرف منظم دارچین می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت خوب باشد

ادعاهای اثبات نشده درباره عسل و دارچین

مفهوم ترکیب دو ماده قدرتمند برای ایجاد گزینه ای قدرتمندتر منطقی به نظر می رسد. با این وجود، مطالعات مستقیم که نشان دهند ترکیب عسل و دارچین ماده ای معجزه آسا را برای درمان بیماری های متعدد شکل می دهد، وجود ندارد.

افزون بر این، بسیاری از کاربردهای پیشنهادی برای عسل و دارچین از پشتیبانی علمی برخوردار نیستند. در ادامه به برخی از ادعاهای محبوب اما اثبات نشده درباره این دو ماده اشاره می کنیم.

عسل و دارچین می توانند با نشانه های آلرژی مبارزه کنند: برخی مطالعات درباره توانایی عسل در کاهش نشانه های آلرژی انجام شده اند، اما شواهد در این زمینه محدود و ضعیف هستند.

عسل و دارچین می توانند سرماخوردگی را درمان کنند: عسل و دارچین دارای ویژگی های ضد باکتری قوی هستند، اما بیشتر سرماخوردگی ها منشا ویروسی دارند.

عسل و دارچین می توانند آکنه را درمان کنند: در شرایطی که ویژگی های ضد باکتری این دو ماده می توانند برای پوست های مستعد به آکنه مفید باشند، مطالعات موثر بودن ترکیب عسل و دارچین در درمان آکنه را نشان نداده اند.

عسل و دارچین ابزاری طبیعی برای کاهش وزن هستند: چند مطالعه نشان داده اند که جایگزینی شکر با عسل به کاهش وزن منجر می شود، اما شواهدی دال بر این که عسل و دارچین به کاهش وزن کمک خواهند کرد، وجود ندارد.

مالش ترکیب عسل و دارچین روی مفاصل می تواند درد آرتروز را کاهش دهد: عسل و دارچین التهاب را کاهش می دهند، اما مدرکی دال بر تاثیر استفاده از این مواد غذایی روی پوست به منظور کاهش التهاب در مفاصل وجود ندارد.

عسل و دارچین می توانند مسائل گوارشی را تسکین دهند: ادعاهایی مبنی بر این که عسل می تواند معده را پوشش دهد و این که هر دو ماده با عفونت های باکتریایی در روده مبارزه می کنند، مطرح شده اند. با این وجود، این ادعاها از پشتوانه علمی برخوردار نیستند.

منبع: بامداد

عسل و دارچین

درمان های خانگی فشار خون بالا

فشار خون یا پر فشاری خون بالا به عنوان یک بیماری خطرناک میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. در آن فشار خون در دیواره عروق به سطح خطرناکی می رسد که با گذشت زمان به قلب آسیب می رساند و جای خود را به مشکلات قلبی مانند سکته مغزی و حمله قلبی می دهد.

پس از تشخیص این بیماری در صورت عدم درمان حتی می تواند کشنده باشد. خوشبختانه روش های متعددی برای کنترل سطح فشار خون وجود دارد. داروها تنها یک راه برای کنترل آن محسوب می شوند و سایر درمان های طبیعی نیز می توانند در دراز مدت به کنترل فشار کمک کنند.

تعداد موارد ابتلا به فشار خون بالا به دلیل فشار کاری زیاد، استرس و عدم وجود تعادل در سبک زندگی در حال افزایش است. در حالی که فشار کار و رقابت تحت کنترل ما نیست، اما سبک زندگی تحت کنترل ماست و می توان با ساده ترین راه ها در عادات غذایی و الگوی خواب تعادل ایجاد کرد. به گزارش تایمزسوفاندیا، در اینجا چند روش برای کنترل فشار خون توضیح داده شده است.

محدوده فشار خون بالا

هنگامی که فشار خون سیستولیک یک فرد (عدد بالایی) بیش از 130 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بیش از 80 میلی متر جیوه باشد فرد به فشار خون بالا مبتلا است.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

بر اساس اظهارات کارشناسان ساده ترین راه برای کاهش فشار خون بالا پیروی از یک برنامه غذایی تحت عنوان رژیم غذایی برای کاهش فشار خون است. بر اساس این برنامه رژیم غذایی باید از غلات، میوه ها، سبزی ها و لبنیات کم چرب استفاده کنید، همچنین از مصرف چربی اشباع و مواد غذایی غنی از کلسترول خودداری کنید.

مصرف سدیم را کاهش دهید

مطالعات متعددی فشار خون بالا را با مصرف زیاد سدیم مرتبط می دانند، همچنین سدیم دلیلی برای سکته مغزی محسوب می شود. حتی یک کاهش جزئی در میزان مصرف روزانه سدیم می تواند فشار را در صورت فشار خون بالا پنج تا 6 میلی متر جیوه کاهش دهد.

اثرات مصرف سدیم در افراد مختلف متفاوت است. حتی به طور کلی افراد باید مصرف مواد غذایی فرآوری شده شور را برای حفظ سلامتی خود محدود کنند. افراد عادی نباید بیش از دو هزار و 300 میلی گرم نمک در روز مصرف کنند.

مصرف پتاسیم را افزایش دهید

پتاسیم به عنوان یک ماده مغذی برای همه افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند گزینه ضروری محسوب می شود. این ماده معدنی مورد نیاز بدن در مقادیر کم به خلاص شدن از شر سدیم اضافی و کاهش فشار روی عروق خونی کمک می کند.

مواد غذایی فرآوری شده و بسته بندی شده حاوی سدیم بیشتری هستند و برای متعادل سازی آن باید مواد غذایی سرشار از پتاسیم بیشتری در برنامه غذایی گنجانده شود. برخی از مواد غذایی شامل موارد زیر هستند:

سبزی ها: سبزی های برگ دار، گوجه فرنگی سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

میوه: خربزه، موز، آووکادو، پرتقال و زردآلو

سایر موارد: آجیل و دانه ها، شیر، ماست، ماهی تن و آزاد

به طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم برای هر فردی بسیار مهم است. مطالعات نشان می دهد هر فرد باید 30 تا 45 دقیقه به طور منظم برای حفظ سلامتی و کاهش خطر بیماری های مزمن ورزش کند.

حتی برای افرادی که از مشکل فشار خون بالا رنج می برند گزینه ضروری محسوب می شود. ورزش منظم می تواند ضمن تقویت قلب به آن برای پمپاژ موثرتر خون کمک کند و فشار را بر شریان ها کاهش دهد. حتی پیاده روی روزانه به مدت 40 دقیقه نیز برای حفظ سلامتی و ایمنی کافی است.

سیگار را ترک کنید

مصرف الکل را محدود کرده و سیگار را ترک کنید

سیگار و الکل هر دو می توانند در ابتلا به فشار خون بالا نقش داشته باشند. تحقیقات نشان می دهد الکل می تواند در 16 درصد موارد فشار خون بالا در سراسر جهان نقش داشته باشد. الکل و نیکوتین هر دو به طور موقت سطح فشار خون را افزایش داده و به عروق خونی آسیب می رسانند. از آنجا که هر دو مورد به عنوان آسیب رسان به سلامتی شناخته شده اند بهتر است یکبار برای همیشه آنها را کنار بگذارید.

مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده را کاهش دهید

گزارش های اخیر نشان می دهد مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و قند اضافه شده در مواد غذایی نیز می توانند به فشار خون بالا منجر شوند. کاهش مصرف این دو ماده غذایی به طور طبیعی سطح فشار خون را مدیریت می کند.

مواد غذایی مانند نان و شکر سفید در جریان خون به سرعت به قند تبدیل می شوند و مشکلاتی ایجاد می کنند، بنابراین به افراد دارای فشار خون بالا توصیه می شود برای کاهش وزن رژیم کم کربوهیدرات داشته باشند. به جای آرد تصفیه شده غلات کامل مصرف کنند و شکر سفید را می توان با عسل یا شکر زرد جایگزین کنید.

مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئین فشار خون را تا 10 میلی متر جیوه افزایش می دهد از این رو پیشنهاد می شود مصرف کافئین به ویژه با معده خالی کاهش داده شود.

میوه های خانواده مرکبات را مصرف کنید

مرکبات نه تنها برای سیستم ایمنی بدن گزینه عالی محسوب می شوند بلکه اثرات قدرتمندی برای کاهش فشار خون دارند. این گروه از میوه های سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها و ترکیبات مختلف به سلامت قلب کمک می کند و خطر فشار خون را کاهش می دهد. مطالعه ای که روی زنان ژاپنی انجام شد نشان می دهد مصرف روزانه آب لیموترش هنگام همزمانی با پیاده روی منجر به کاهش فشار خون سیستولیک می شود.

ماهی های چرب را در برنامه غذایی بگنجانید

اسیدهای چرب امگا3 موجود در ماهی های چرب برای سلامت قلب بسیار مفید هستند. این چربی ها با کاهش التهاب و اکسی لیپین ها، ترکیبات منقبض کننده رگ های خونی به کاهش فشار خون کمک می کنند. مطالعات انجام شده مصرف زیاد اسید چرب امگا 3 را با سطح فشار خون پایین مرتبط دانسته اند.

تخمه کدو تنبل مصرف کنید

تخمه های کدو تنبل سرشار از مواد مغذی به کنترل فشار خون کمک می کنند. این تخمه ها دارای منیزیم، پتاسیم و آرژنین است که همگی برای آرامش فشار خون و در نتیجه کاهش آن گزینه ضروری هستند، بنابراین برای کاهش فشار خون تخمه ها یا روغن کدو تنبل را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

لوبیا و عدس را در برامه غذایی خود قرار دهید

لوبیا و عدس سرشار از فیبر، پتاسیم و منیزیم به کاهش فشار خون کمک می کند. نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد گنجاندن لوبیا و عدس در رژیم غذایی برای کاهش سطح فشار خون گزینه مفیدی محسوب می شوند. بررسی هشت مطالعه نشان داد لوبیا و عدس فشار خون سیستولیک را به میزان قابل توجهی در افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند کاهش می دهند.

از توت ها غافل نشوید

توت ها به دلیل مزایای مختلف برای سلامتی اغلب به عنوان یک میوه فوق العاده شناخته می شوند. توت ها از نظر آنتی اکسیدان غنی هستند و این باعث رنگ جذاب توت ها می شود. آنتی اکسیدان های آنتوسیانین موجود در توت ها ضمن افزایش سطح نیتریک اکسید در خون تولید مولکول های محدود کننده رگ های خونی را کاهش می دهد که به پایین آمدن سطح فشار خون کمک می کند.

پسته بر فشار خون تاثیر می گذارد

در مورد پسته مانند دیگر مغزها زیاد صحبت نمی شود، اما مصرف پسته با سطح فشار خون سالم ارتباط دارد. پسته دارای مواد مغذی مختلفی از جمله پتاسیم است که به کاهش فشار خون کمک می کند. نتایج بررسی 21 مطالعه نشان داد مصرف پسته بیشترین تاثیر را در کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک دارد.

هویج را در برنامه غذایی خود قرار دهید

هویج سرشار از ترکیبات فنلی مانند کلروژنیک اسیدها، پی کوماریک اسید و کافئین است که به شل شدن رگ های خونی و کاهش التهاب کمک می کند که به نوبه خود در کاهش فشار خون نقش بسزایی ایفا می کند، بنابراین می توان هویج را در تهیه سالادها، سوپ ها یا در خوراک سبزیجات استفاده کرد.

برگ گشنیز بجوید

گشنیز سرشار از فیبرهای دوستدار قلب، گیاهی شگفت انگیز برای کاهش فشار خون محسوب می شود. کافی است مقداری برگ گشنیز را با معده خالی بجوید. مطالعات نشان می دهند ترکیبات موجود در گشنیز با یون های کلسیم و استیل کولین تداخل دارند که به رفع تنش در رگ های خونی کمک می کند، همچنین گشنیز ضمن دفع سدیم اضافی از بدن فشار خون را کاهش می دهد.

سرکه سیب بنوشید

سرکه سیب به عنوان یک نوشیدنی شگفت انگیز برای کاهش فشار خون طبیعی شناخته می شود. کافی است دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب ولرم اضافه کرده و صبح ها با معده خالی بنوشید.

در صورت مصرف داروهای فشارخون بالا قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک خود برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی مشورت کنید، همچنین اگر از مشکل اسیدیته رنج می برید از نوشیدن آن صبح ها با معده خالی خودداری کنید.

پودر دارچین و عسل مصرف کنید

دارچین به عنوان یک ادویه طعم دهنده قوی طعم و عطر خاصی را به هر غذایی می افزاید. نصف قاشق چایخوری پودر دارچین و یک قاشق چایخوری عسل را در نصف لیوان آب مخلوط کرده و بنوشید. بر اساس مقاله ای که توسط موسسه ملی سلامت منتشر شده، خوردن دارچین به کاهش فشار خون سیستولیک به میزان 5.39 میلی متر کمک می کند.

نوشیدنی سیر و لیموترش را مصرف کنید

چندین مطالعه نشان می دهند مصرف روزانه سیر خام می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. در صورت وجود مشکلات فشار خون بالا تنها کار لازم تهیه این نوشیدنی ساده در خانه است.

سه تا چهار حبه سیر را کمی خرد کرده و در یک لیوان آب داغ به همراه یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنیدس پس بنوشید. طعم سیر ممکن است قوی به نظر برسد، به همین دلیل ترکیب آن با عسل و آب توصیه می شود.

پیاز در سالاد

از پیاز در سالاد غافل نشوید

وجود کوئرستین در پیاز آن را به سبزی شگفت انگیز برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا تبدیل می کند. کوئرستین ضمن جلوگیری از انقباض رگ های خونی جریان خون نرم را حفظ می کند. مطالعه ای روی 70 فرد دارای اضافه وزن با فشار خون بالا نشان داد دوز 162 میلی گرم عصاره پیاز در روز فشار خون سیستولیک را به میزان سه تا 6 میلی متر جیوه کاهش می دهد.

مترجم: الهه زارعی