toot-farangi

یکی از روش های کم کردن وزن ، استفاده از مواد غذایی کم کالری است. اما مسئله اینجاست که این مواد غذایی ، ویتامین مورد نیاز بدن را ندارند به همین علت بسیاری از افراد دچار فقدان ویتامین در بدنشان می شوند. توت فرنگی یکی از میوه های کم کالری اما سرشار از ویتامین است.

اگر دنبال یک ماده غذایی لاغرکننده و سرشار از ویتامین هستید می توانید به توت فرنگی خوشرنگ و خوشمزه اعتماد کنید. علاوه بر این ها توت فرنگی می تواند استرس را از شما دور کند، ادرارآور است، از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند و غیره. برای آشنایی بیشتر با این میوه کوچک و سرشار از مواد مغذی با ما همراه باشید.

 

میوه ای برای خوش اندامی

 

توت فرنگی خوش طعم و خوش عطر است و در عین حال کالری کمی دارد. زیرا این میوه کوچک از ۹۰ درصد آب تشکیل شده است. طعم شیرین این توت هوش از سر آدم می برد و صد البته که می توان بدون وسواس و ترس از چاقی این میوه خوشمزه را خورد. حتی اگر رژیم گرفته اید نیز نگران نباشید. این میوه با انواع رژیم ها سازگار است. توت فرنگی خنک، گرمای تابستان را قابل تحمل تر می کند و به زحمت ۳۶ کالری دارد. اگر مشکل یبوست دارید و یا نگران قند خون تان هستید نیز می توانید به این میوه اعتماد کنید. به خاطر این که توت فرنگی سرشار از فیبرهای غذایی است.

 

با استرس خداحافظی کنید

 

در زندگی پرتنش و پراضطراب امروز باید به هر وسیله ای که شده کمی از شدت این تنش ها بکاهیم. مصرف منظم توت فرنگی نیز راهی برای کنترل لحظه های پراسترس روزانه است. می پرسید چرا؟ به خاطر این که توت فرنگی سرشار از ویتامین C و منیزیم می باشد که هر دو باعث ایجاد نشاط و انرژی می شوند و به حفظ تعادل احساسی کمک می کنند.

 

یک میوه دیورتیک

 

توت فرنگی یک دیورتیک یا همان ادرارآور طبیعی و فوق العاده است، به خاطر اینکه سرشار از آب و پتاسیم می باشد. توت فرنگی از عهده تمیز کردن اعضای داخلی بدن بر می آید و همچنین با یبوست مقابله می کند. پس تا می توانید از این میوه خوشمزه استفاده کنید.

 

مقابله با سرطان

 

توت فرنگی به دلیل سرشار بودن از ویتامین C و فیبرهای غذایی خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. یعنی با رادیکال های آزاد مقابله کرده و به پیشگیری از برخی از سرطان ها مانند سرطان سینه، کولون و مغز کمک می کند. ترکیبات این میوه از تشکیل عوامل سرطان زا در روده پیشگیری می کنند. در حالت کلی باید بدانید که توت فرنگی نیز مانند بیشتر میوه ها برای عملکرد خوب سیستم ایمنی بدن مفید است و برای همین هم قدرت دفاعی بدن را در برابر بیماری ها بیشتر می کند.

 

پوست را جوان نگه می دارد

 

توت فرنگی هم مانند بیشتر میوه های قرمز کوچک سرشار از ویتامین C و پولفینول هاست. این ترکیبات به طور موثر با رادیکال های آزاد آسیب رسان مقابله می کنند. ویتامین C موجود در این میوه قادر است تولید کلاژن پوست را بالا ببرد. کلاژن ترکیبی است که حالت ارتجاعی پوست را بالا می برد. در مورد پولیفنول ها هم باید بدانید که آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و از غشای سلول ها، عروق و سلول ها محافظت می کنند. این ترکیبات آنتی اکسیدانی با تشکیل رادیکال های آزاد مقابله کرده و پیری سلول ها را به تأخیر می اندازند. اگر می خواهید پوست شاداب و سالمی داشته باشید بهتر است روزانه ۱۵۰ گرم توت قرمز و به ویژه توت فرنگی میل کنید. چون ترکیبات این میوه ها بروز چین و چروک های روی پوست را به تأخیر می اندازند و پوست را به مدت طولانی تری جوان و شاداب نگه می دارند.

 

برای این که روی فرم باشید

 

حتماً شما هم دوست ندارید که در این روزهای گرم و طولانی کسل و خسته باشید. توت فرنگی سرشار از ویتامینC، منیزیم، آهن و کلسیم است. در نتیجه باعث ایجاد احساس شادابی شده و خستگی و کسالت را از شما دور می کند. اگر می خواهید یک روز شاد و پرانرژی داشته باشید از همان ابتدای صبح یعنی برای صبحانه از این میوه قرمز کوچک میل کنید.

 

برای داشتن کبدی سالم

 

توت فرنگی یکی از آن میوه های رنگی است که حاوی آنزیم ها، کلروفیل، کاروتنوئیدها و بیوفلاونوئیدها می باشد. این ترکیبات به داشتن کبدی سالم کمک کرده و باعث تمیز شدن روده ها می شوند. توت فرنگی همچنین به دلیل داشتن اسید سالیسیلیک خواص درمانی دارد. این ترکیب روی عملکرد کبد و کلیه ها تاثیر زیادی می گذارد و باعث تمیز شدن آنها می شود.

 

بهترین روش نگهداری

 

توت فرنگی جزء میوه های فوق العاده حساس است که باید زود مصرف شود. این میوه نیازی به شست وشوی زیاد ندارد. فقط کافی است قبل از مصرف آن را با کمی آب آبکشی کرده و تازه به تازه مصرف کنید تا همه ارزش غذایی آن حفظ شود. متأسفانه استفاده از ترکیبات شیمیایی زیادی باعث می شود که این میوه یکی از آلوده ترین میوه های موجود به کودها و آفت کش ها باشد. بهترین روش این است که این میوه را از جاهای مطمئن تهیه و میل کنید.

 

منبع : آفتاب