984

قصد داریم در این مطلب در مورد یکی از میوه هایی که بسیاری از شما علاقه مند به آن هستید صحبت کنیم. طالبی طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. این میوه بیشتر مخصوص تابستان است و اب طالبی می تواند گرمای شدید تابستان را برای ما قابل تحمل کند.

طالبی یکی از پرطرفدارترین میوه های فصل تابستان حتی در آن سوی دنیاست و به خاطر عطر و طعم دلپذیرش بسیار محبوب است. طالبی متعلق به خانواده خیار و کدو است. گرمک و طالبی، شبیه خربزه هستند و از جهت غذا و پزشکی شباهت زیادی به خربزه دارند با این تفاوت که پیش از خربزه می رسند و لطیف تر هستند و هضم آنها آسان تر است. طالبی و گرمک از میوه های پرآب فصل تابستان است. طالبی شیرین و خوشبوتر از گرمک است. قسمت های مورد استفاده طالبی و گرمک عبارتند از میوه و تخم میوه.

 

فواید تغذیه ای طالبی

 

طالبی یکی از بهترین منابع ویتامین A است و مملو از بتاکاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامینA می شود. در یک فنجان آب طالبی فقط ۵۶ کالری انرژی وجود دارد ولی ۱۲۹ درصد نیاز روزانه ما به ویتامینA را تامین می کند که تاثیر آن در بهبود بینایی و پوست بدن بر همه واضح است. طالبی یکی از غنی ترین میوه های حاوی ویتامینC است. طالبی علاوه بر ویتامین هایA وC حاوی مواد مغذی مفید دیگری مثل پتاسیم، فولات، فیبر، منیزیم، ید و ویتامین هایB۶،B۳،B۵ وB۱ است. همان طور که ویتامین A آنتی اکسیدان محلول در چربی است، ویتامینC آنتی اکسیدان محلول در آب است و مصرف این میوه به دلیل دارا بودن مقدار زیادی از این دو ویتامین، ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی، سکته و سرطان را کاهش می دهد. وجود مجموعه ای از ویتامین های گروهB در این میوه آن را به یک ماده بسیار خوب برای سوخت و ساز انرژی در بدن تبدیل کرده است. از این رو میوه ای بسیار مفید برای افزایش وزن کودکان و نوجوانان و افراد لاغر است.

 

خواص درمانی

 

طالبی میوه ای اشتها آور بوده، ادرارآور، نرم کننده(ملیّن) و موجب طراوت و شادابی پوست بدن است. هم چنین خوردن طالبی، بعد از غذا برای درمان کم خونی مفید است. مصرف طالبی برای کسانی که سل ریوی دارند، یا مبتلا به یبوست و بواسیر هستند، مفید است. گرمک نیز سرشار از ویتامین های A وC و سلولز است. این میوه ملّین است، مخصوصاً برای کسانی که از یبوست می نالند، مفید است. گرمک و طالبی، تشنگی را در تابستان تسکین می دهند. گوشت طالبی برای تسکین سوختگی های سطحی یا درمان ورم پوست نیز موثر بوده و آب آن برای نرم کردن پوست مفید است.

 

انتخاب طالبی

 

برای خرید یک طالبی خوب و رسیده، با کف دست به آن ضربه بزنید باید یک صدای تو خالی داشته باشد. وقتی آن را در دست می گیرید باید نسبت به اندازه اش سنگین به نظر برسد و هیچ نقطه له شدگی یا نرم شدگی نداشته باشد. پوست آن باید به رنگ کرم یا زرد مایل شده باشد( رنگ سبز پوست نشانه کال بودن آن است). محل اتصال آن به ساقه باید کمی نرم باشد و باقی مانده ساقه باید به راحتی کنده شود. یکی دیگر از نشانه های رسیده بودن طالبی بوی ملایم شیرینی است که از پوست آن به مشام می رسد.

 

احتیاط لازم در مصرف

 

کسانی که مرض قند دارند باید در خوردن طالبی جانب احتیاط را رعایت کنند یا آن را مصرف نکنند، هم چنین کسانی که ورم معده دارند، نباید در مصرف طالبی زیاده روی کنند.

 

میوه ای علیه آسم

 

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که دوست دارید کالری هر ماده غذایی را بدانید باید گفت، هر یک فنجان طالبی دارای ۵۶ کالری انرژی است. این مقدار میوه دارای ۵ هزارو ۱۵۸ واحد ویتامین A است و ۵.۶۷ میلی گرم ویتامین C دارد. این میوه منبع غذایی خوبی برای تامین پتاسیم نیز هست به این ترتیب که در هر یک فنجان از آن، ۴۹۴ میلی گرم از این ماده مغذی وجود دارد و مصرف این مقدار از آن ۱۰ تا ۲۰ درصد از نیاز روزانه افراد را به پتاسیم تامین می کند. مطالعات نشان داده اند، بچه هایی که از آسم رنج می برند، در صورت استفاده از میوه هایی که ویتامین C بالایی دارند، کمتر دچار حملات تنفسی شده و کمتر سرفه می کنند. از این رو، استفاده از طالبی در میان وعده ها به علت وجود مقادیر بالایی از این ماده مغذی بسیار کمک کننده است. محققان عقیده دارند که خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین C خاصیت ضد التهابی نیز دارد و این خاصیت مانع از شدت یافتن علائم آسم در بیماران می شود. به علاوه، آنتی اکسیدان های موجود در طالبی از بروز التهاب مزمن برونش ها نیز جلوگیری می کند، به همین دلیل مصرف روزانه آن برای بیمارانی که از مشکلات تنفسی رنج می برند، بسیار مفید شناخته شده است.

 

عینک خوراکی

 

این روزها تعداد کسانی که مجبور هستند از عینک های طبی استفاده کنند، بیشتر شده و مصرف مواد غذایی که موجب تقویت سیستم بینایی می شوند یکی از راه های پیشگیری کننده به حساب می آید. به این دلیل مصرف مواد غذایی که بتا کاروتن بالایی دارند بسیار موِثر است، زیرا این ترکیب ارزشمند در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و به تبع آن ویتامین A نیز در بهبود عملکرد چشم ها موِثر است. به علاوه، بتاکاروتن بالای طالبی، مانع بروز آب مروارید در سالمندان می شود. مطالعات نشان داده اند، افرادی که از طریق رژیم غذایی شان، هر روز بتاکاروتن کافی دریافت می کنند، کمتر به آب مروارید دچار می شوند. هر ساله بیش از یک میلیون انسان به این بیماری مبتلا شده ومحققان عقیده دارند که استفاده از مواد غذایی که بتاکاروتن بالایی دارند از بروز آن به طور جدی جلوگیری می کند. جالب است بدانید که خوردن یک طالبی کوچک که دارای ۱۸۰ میلی گرم ویتامین C است، احتمال ابتلا به آب مروارید را به میزان یک سوم در افراد مستعد کاهش می دهد.

 

میوه ای در خدمت قلب

 

محققان معتقدند، میوه هایی که پتاسیم بالایی دارند نظیر طالبی، موز و پرتقال از بروز نارسایی قلبی جلوگیری کرده و در صورت بروز از شدت آن می کاهند، زیرا به عقیده آنها اغلب این بیماران روزانه چندین دارو مصرف می کنند که موجب دفع پتاسیم از بدنشان می شود و چون کمبود این ماده مغذی می تواند با حملات قلبی همراه باشد، خوردن مواد غذایی که منبع پتاسیم هستند، بسیار ضروری است. از آنجایی که کلسترول، فشار خون و هموسیستین بالا، زمینه ساز بروز بیماری های قلبی هستند، مصرف طالبی به دلیل دارا بودن مواد مغذی که برای کنترل این سه فاکتور مورد نیاز هستند، مفید بوده و در حفظ سلامت قلب موِثر شناخته شده است. مطالعات نشان داده اند، مصرف یک فنجان طالبی در روز به میزان ۲۵ درصد احتمال بروز فشار خون را کاهش می دهد . به علاوه یک فنجان طالبی ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه افراد را به ویتامین C تامین می کند و چون هر دوی این فاکتورها برای کاهش فشار خون مورد نیاز هستند، از این رو، مانع بروز بیماری های قلبی می شود.

در ضمن، یک طالبی متوسط ۵ گرم از ۲۵ گرم فیبر مورد نیاز بدن را فراهم می کند که موجب کاهش کلسترول بالای خون می شود، پس می توان دریافت که این میوه یکی از بهترین میوه ها برای حفظ سلامت قلب است. همانطور که می دانید، هموسیستین ترکیبی است که اگر در خون افزایش یابد، احتمال بروز بیماری های قلبی دو چندان می شود. مطالعات نشان داده اند، افرادی که ویتامین C، بتاکاروتن و اسید فولیک را در مقادیر مورد نیاز دریافت می کنند، سطح این ترکیب در خونشان پایین تر است. به طوری که خوردن مواد غذایی که منابع این مواد مغذی محسوب می شوند، در عرض ۴ هفته به میزان ۱۱ درصد سطح این فاکتور را کاهش داده است. در ضمن ویتامین C بالایی که در طالبی وجود دارد به همراه بتاکاروتن، احتمال بروز سرطان هایی نظیر سرطان ریه، سینه، مثانه، روده بزرگ، معده و لوزالمعده را در افراد مستعد کاهش می دهد. این دو ماده مغذی با فعالیت آنتی اکسیدانی که دارند از فعالیت تخریبی رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و مانع تشکیل غدد سرطانی می شوند. این میوه با گرم شدن هوا وارد بازار میوه می شود و معمولاً در وعده صبحانه، دسر و میان وعده ها از آن میل می کنند. به علاوه، می توان برحسب اندازه طالبی آن را برش برش کرده یا آنکه به دو نیم تقسیم کرد و بعد از خارج کردن تخمه های آن، با کمی شکر و گلاب و حتی به صورت مخلوط شده با تکه های یخ به شکل یک نوشیدنی خنک مصرف کرد.