4626_orig
پژوهشگران دانشگاه استانفورد دو گجت را درست  کرده اند که به وسیله  آنها و کانکت شدن به موبایل میتوان از درون  چشم تصویر برداری کرد. این کاری است که تاحالافقط از عهده ابزارهای تخصصی چشم پزشکی برمیامده است.

چشم پزشکان برای بررسی محتویات داخلی کره چشم از یک یک منبع نوری خاص به نام اسلیت لامپ Slit Lamp که پرتو نور را بصورت یک صفحه باریک به درون چشم میتابند به همراه یک میکروسکوپ مخصوص استفاده میکنند.

حالا یک وسیله کوچک ساخته شده که میتوان آنرا به بدنه یک تلفن همراه متصل کرد. این وسیله از یک منبع نور LED و یک عدسی تشکیل شده است. تلفن همراه متصل شده به این وسیله را به چشم نردیک کرده و آن را تنظیم میکنیم و در همان لحظه میتوانیم یک تصویر با کیفیت را از درون چشم تهیه کنیم. از این اتصال میتوان در تشخیص طیف وسیعی از بیماری های پلک، ملتحمه، قرنیه، عنبیه و عدسی استفاده کرد.

با استفاده از وسیله دیگری که به توسط همین محققین ساخته شده میتوان شبکیه چشم را به وضوح دید. این وسیله در واقع نوعی افتالموسکوپ است که با تلفن همراه کار میکند. این گجت لنز خاصی است که در فاصله 15 سانتیمتری جلوی لنز موبایل قرار گرفته و با استفاده از نور فلاش موبایل میتواند شبکیه چشم را برای فرد قابل مشاهده و عکس برداری کند.