mid section view of a man sitting on a bench in a park

امروزه بسیاری از افراد با مشکل اضافه وزن مواجه اند، بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می کنند که تا حد ممکن از افزایش وزن خود جلوگیری کنید. اما نکته ای که جالب توجه است این است که چاقی گاهی می تواند برای افراد مفید واقع شود.

تحقیقات جدید نشان از این دارد که شاید در بعضی مواقع اضافه وزن حتی می تواند به سود افراد میانسال یا پیر باشد.

 

سال هاست که محققان اعتقاد دارند اضافه وزن در هر سنی مشکلات فراوانی را به همراه دارد. از بیماری های مخصوص به اضافه وزن همچون چربی بالا یا قند گرفته تا افزایش احتمال سکته های قلبی و ابتلا به سرطان های مختلف همگی جزو مواردی هستند که به عنوان تهدید های همیشگی برای افراد چاق شناخته می شوند.

 

با این حال محققان به تازگی به نتایجی دست پیدا کرده اند که نشان می دهد در بعضی مواقع چاق بودن یا به عبارتی اضافه وزن می تواند برای انسان مفید باشد. طبق این تحقیق جدید مشخص شده که در بازه های سنی مشخص افرادی که از اضافه وزن رنج می برند شش درصد کمتر از کسانی که به عنوان یک فرد عادی با وزن مناسب شناخته می شوند در خطر مرگ هستند.

 

نتیجه ای که شاید تمامی شعار ها و اصول اولیه برای زندگی اجتماعی را برای همیشه تغییر داده و دنیا را متحول کند. با این حال این موارد توضیح داده شده تمام حقیقتی نیستند که امروز قصد داریم به آن بپردازیم. حقیقتی که شاید سرنوشت افراد چاق را عوض کند.

 

 

 

چاق اما بی خطر

 

طی تحقیقاتی که چندی پیش توسط تیمی به رهبری کاترین فلیگال به عنوان یکی از اپیدمیولوژیست های مرکز ملی آمار سلامت مریلند منتشر شد به نظر می رسد که احتمال مرگ افراد چاق در بازه سنی خاصی نسبت به کسانی که وزن عادی دارند شش درصد کمتر است. این تحقیق به صورت بین المللی انجام شده و طی آن ۹۷ آزمایش مختلف بررسی شده و ۲/۸۸ میلیون نفر در این تحقیقات شرکت کرده اند. جالب اینجاست که تحقیقات اشاره شده برای مدت طولانی به صورت عمومی منتشر نشده و دلیل آن نیز مخالفت بسیاری از محافل علمی اعلام شده است.

 

به طور مثال والتر ویلت از دانشگاه هاروارد در همین راستا توضیح داده که انتشار زود هنگام و بدون بررسی این نتایج ممکن بود در ادامه مشکلات فراوانی را به وجود آورد. از جمله این مشکلات می توان به سوء استفاده بسیاری از شرکت های تجاری اشاره کرد. یکی از مشکلات اساسی اینگونه شرکت های تولید کننده محصولات غذایی به این مسئله ارتباط پیدا می کند که در راه آنها مانعی به نام بیماری و توصیه های پزشکی قرار دارد. موانعی که می توانست به کمک این نتایج جدید به کلی برداشته شوند.

 

 

واقعیت خطرناک

 

اما با این حال چه چیزی باعث شده که داشته های علمی چند دهه اخیر به یکباره با یک آزمایش دقیق تر به کلی زیر سوال بروند. جواب این سوال در یک چیز نهفته و آن بررسی افراد با دقت در سن آنهاست. تحقیقات جدید خلاف آن چیزی نیستند که تا کنون به عنوان موارد علمی ثابت شده در رابطه با اضافه وزن شناخته می شدند؛ بلکه به نوعی تکمیل کننده آن بوده و سعی بر این دارد که تنها نقاط تاریک آن را شفاف سازند.

 

در همین راستا توضیح داده شده که همچنان اضافه وزن در سنین مختلف به عنوان عاملی خطرناک برای سلامتی انسان شناخته می شود. اضافه وزن در هر سنی می تواند احتمال سرطان، سکته های قلبی و ابتلا به دیابت را افزایش دهد. با این حال تحقیقات جدید نشان می دهند که این نتایج قدیمی تا حدودی در رابطه با افراد میان سال یا پیر که از بیماری های اشاره شده رنج می برند، صدق نمی کند. به نوعی توضیحات جدید نشان می دهد که حتی در بعضی مواقع اضافه وزن می تواند به کمک افرادی برود که از بیماری های سخت رنج برده و نیاز به منبع مناسبی از انرژی دارند.